- Какво представлява витилиго?
- Как изглежда витилигото?
- Колко често се среща витилиго?
- Колко вида витилиго има?
- Защо се появява витилиго?
- Може ли витилигото да се съчетава с други заболявания?
- Кои са рисковите фактори за поява на витилиго?
- От кои заболявания трябва да се разграничи витилигото?
- Какви изследвания се правят при витилиго?
- Как се лекува витилиго?
- Каква е прогнозата при витилиго?
- Световен ден на витилиго - 25-ти Юни
3. Колко често се среща витилиго?
Витилигото е заболяване, което се среща във всички страни, като честотата на това заболяване е в широк диапазон от 0,1% до 4%. В някои страни е отбелязана честота от 8%. По-висока е честотата на витилиго в Индия, Мексико и Япония.
Най-често витилигото започва в детска възраст или при подрастващите. Счита се, че пикyt за настъпване на заболяването е между 10- и 30-годишна възраст. Около 50% от хората с витилиго съобщават за появата му около 20-годишна възраст, а една четвърт от всички страдащи от витилиго са деца. Естествено в останалите възрастови групи също може да започне изява на витилиго. Обикновено в по-широки граници това е възрастта между 2 и 40 години.
От витилиго се засягат еднакво, както двата пола, така и всички раси. Не се отчита и социално-икономическо въздействие. Някои източници сочат, че жените са по-засегнати, но се счита, че това се дължи на неправилно отчитане на честотата, защото от козметична гледна точка жените по-често търсят помощ. Същото се наблюдава и при хора, които имат по-тъмен цвят на кожата. Поради по-изразеното открояване на витилигото те търсят по-често помощ и лечение.
Между 20% и 40% от хората имат положителна фамилна анамнеза за витилиго. Около 20% от хората, които страдат от витилиго, имат поне един роднина от първа линия, който страда от витилиго. Освен това се счита, че роднините от първа линия на хора с витилиго имат от 3 до 13 пъти по-висок риск за възникване на витилиго. При роднините от втора линия се счита, че рискът е от два до четири пъти по-висок.
При монозиготни близнаци витилиго се среща при двата близнака само в 23%, което показва, че освен генетични съществуват и негенетични фактори, които определят честотата на витилигото.
При 23% от хората, които страдат от генерализирано витилиго, се наблюдава по-висока честота на автоимунни заболявания, както при тях, така и при техни роднини от първа линия. Най-честите автоимунни заболявания са автоимунен тиреоидит, пернициозна анемия, болест на Адисон, системен лупус еритематозус, възпалителни чревни заболявания, захарен диабет и алопеция ареата (кръгов косопад).
При проучвания при пациенти с витилиго е установено, че в 39% има депигментиране на епитела на ретината и хороидеята, без да има нарушение на зрението.
Въз основа на всички данни за честотата и разпространеността на витилиго се счита, че по цял свят за засегнати общо около 100 милиона души.
Коментари към Витилиго