- Какво представлява витилиго?
- Как изглежда витилигото?
- Колко често се среща витилиго?
- Колко вида витилиго има?
- Защо се появява витилиго?
- Може ли витилигото да се съчетава с други заболявания?
- Кои са рисковите фактори за поява на витилиго?
- От кои заболявания трябва да се разграничи витилигото?
- Какви изследвания се правят при витилиго?
- Как се лекува витилиго?
- Каква е прогнозата при витилиго?
- Световен ден на витилиго - 25-ти Юни
2. Как изглежда витилигото?
Най-характерната особеност на витилигото е поява на тебеширено или млечно бели петна по кожата, които не се наблюдават веднага след раждане, а по-късно във възрастта. Тези петна постепенно нарастват по размер и се увеличават по брой. В началото цветът им е по-светъл цвят от незасегнатата кожа, а впоследствие остават без пигмент и силно се открояват. Ето защо, особено при по-тъмна кожа, е възможно да се наблюдават различни нюанси на оцветяване - т.нар. трихромно, четирихромно и петхромно витилиго.
Размерът на белите петна варира от няколко милиметра (като конфети) до засягане на обширни пространства от кожата. Петната при витилиго са с овална или кръгла форма, добре ограничени от незасегната кожа, а границите има са неправилно очертани. Границите на петната от витилиго могат бъдат с цвета на нормалната кожа, могат да са с по-тъмен цвят, а може и да са зачервени. При нарастване на размера на петната и появата на нови петна може да настъпи сливане на лезиите.
Изявата на витилиго обикновено започва през летните месеци и това се дължи на факта, че при потъмняване на незасегната кожа петната от витилиго се открояват по-силно. Витилигото засяга симетрично кожата, но е възможно да е разположено само в един участък, който отговаря на определен кожен сегмент - дерматом.
Хората, които имат витилиго, в повечето случаи нямат други оплаквания като сърбеж или болка. Тези оплаквания могат да се появят след излагане на слънце или слънчево изгаряне.
Друга характерна особеност на витилигото е, че се засягат по-силно пигментираните участъци от кожата, каквито са гърбът на ръцете и ходилата, лицето, гениталиите, шията, подмишничните ямки и ареолите на гърдите. Най-често първите петна се появяват около естествени отвори по тялото като устата, очите и ануса.
Космите в плаките засегнати от витилиго могат да бъдат, както с нормален цвят, така и бели с напредване на витилигото.
При витилигото се засягат клетките, които образуват пигмент, а именно това са меланоцитите. Меланоцити, освен по кожата, има и в космите, очите, вътрешното ухо, менингите (мозъчни обвивки). Проучванията сочат, че около 40% от хората с витилиго имат пигментни дефекти по ретината, но в повечето случаи без да имат оплаквания. При някои се установява увеит на очите. При други да се наблюдава преждевременно побеляване/посивяване на косите. В по-редки случаи витилиго може да се съпровожда и с глухота.
Витилигото може да протича стабилно и да не се разпространява, да прогресира бавно и постепенно или за кратък период от време да се обхванат големи участъци от кожата.
При витилиго може да се наблюдава феномен, при който след одраскване или травма на незасегната кожа се появяват бели петна. Този феномен е известен като феномен на Кьобнер (Koebner).
Коментари към Витилиго