Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Витилиго От кои заболявания трябва да се разграничи витилигото?
Витилиго
Автор: д-р Виолина Тодева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Витилиго
  1. Какво представлява витилиго?
  2. Как изглежда витилигото?
  3. Колко често се среща витилиго?
  4. Колко вида витилиго има?
  5. Защо се появява витилиго?
  6. Може ли витилигото да се съчетава с други заболявания?
  7. Кои са рисковите фактори за поява на витилиго?
  8. От кои заболявания трябва да се разграничи витилигото?
  9. Какви изследвания се правят при витилиго?
  10. Как се лекува витилиго?
  11. Каква е прогнозата при витилиго?
  12. Световен ден на витилиго - 25-ти Юни

8. От кои заболявания трябва да се разграничи витилигото?

Поставянето на диагноза витилиго обикновено не е трудно за специалист по кожни заболявания. Най-честият проблем и предизвикателство е да се изключат или потвърдят съпътстващи заболявания при витилиго.

Въпреки че поставянето на диагноза витилиго е лесно за дерматолог, все пак би могло в някои случаи в диференциално-диагностичен план да се обсъждат и други заболявания, преди да се постави крайната диагноза. При такива съмнения се налага да се направят някои изследвания.

Най-честите заболявания, които може да се наложи да обсъждат при съмнение за витилиго, са:

8.1. Разноцветен лишей

Разноцветен лишей

Най-честата диференциална диагноза на витилиго се прави с разноцветния лишей.

Една от проявите на разноцветния лишей е с поява на бели петънца по кожата на гърдите и гърба. Тези петънца обикновено са покрити с фини люспички и са съпроводени със сърбеж.

Разграничаването на тези заболявания може да стане много лесно с помощта на нативен препарат, който се гледа под микроскоп - търсят се нишки и спори или с помощта на лампата на Wood.

Прочетете повече информация за разноцветния лишей.

Изображение: Klaus D. Peter, Wiehl, Germany, CC BY 3.0 DE, via Wikimedia Commons

8.2. Постинфламаторна хипопигментация

Постинфламаторна хипопигментация

Постинфламаторната хипопигментация е процес, който се характеризира с обезцветяване на кожата на местата на действие на различни увреждащи фактори:

  • травми
  • предхождащ възпалителен или друг болестен процес
  • химични въздействия

Постинфламаторната хипопигментация е по-характерна за хората с по-тъмен цвят на кожата и обикновено показва тенденция с времето да се подобрява и да се възстанови нормалната пигментация на засегнатите места.

Постинфламаторната хипопигментация влиза в диференциалната диагноза на витилиго при засягане на ръцете и най-вече длани и лицето.

8.3. Бял лишей

Бял лишей

Белият лишей или питириазис алба (pityriasis alba) най-често влиза в съображение при засягане на лицето или горната част на крайниците.

Характерна особеност на белия лишей е, че се засягат най-често децата, разполага се по бузите. Питириазис алба има недобре очертани граници и залющване. Тези особености го отличават от витилигото.

Най-често белият лишей се греши с витилиго при тъмнокожи с прояви на атопичен дерматит.

Белият лишей търпи обратно развитие с течение на времето.

Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ

Прочетете още информация за белия лишей:

  • L30.5 Питириазис алба

8.4. Лихен склерозус ет атрофикус

Лихен склерозус ет атрофикус

При засягане на аногениталната област (т.е областта около ануса и интимните части) най-честата диференциална диагноза е с лихен склерозус ет атрофикус.

При съмнение за лихен склерозус ет атрофикус е необходимо внимателно да се оцени плътността на участъците с променен цвят, както и да се вземе кожна биопсия.

Лихен склерозус ет атрофикус е заболяване, което се среща по-често при жени в 5-то и 6-то десетилетие, за разлика от витилигото, което се появява по-рано. При мъжете лихен склерозус ет атрофикус много често е причина за фимоза в късна възраст.

Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ

8.5. Вродени заболявания

Вродени заболявания

Някои вродени заболявания също влизат в диференциалната диагноза на витилиго. Такива заболявания са:

  • пиебалдизъм - наличие на бял кичур коса в съчетание с депигментни участъци по кожата.
  • невус депигментозус - наличие на бяло петно от раждането в резултат от нарушен транспорт на пигментни гранули.
  • невус анемикус - наличие на бяло петно в резултат от стеснение на кръвоносните съдове.

Характерна особеност на вродените заболявания е проявата им още при раждането или в ранна детска възраст. Освен това тези вродени заболявания нямат тенденция за прогресиране. Витилигото се проявява по-късно и има тенденция за прогресиране.

Изображение: Mark Hawksworth, Public domain, via Wikimedia Commons

8.6. Проказа

Проказа

Проказата е заболяване, което не се среща в България, но има страни, в които това заболяване влиза в съображение и в диференциалната диагноза на витилиго.

При проказа засегнатите кожни участъци се характеризират и с обезчувствяване. Освен това проказата се характеризира и с много други промени в зависимост от типа.

Изображение: Centers for Disease Control (USA), CC0, via Wikimedia Commons

Прочетете повече информация за проказата:

  • A30 Проказа [болест на Hansen]

8.7. Кожен лупус еритематодес

Кожен лупус еритематодес

Дискоидният лупус еритематодес е хронична форма на лупус еритематодес, която може да бъде локализирана или генерализирана. Жените са много по-често засегнати от мъжете. Дискоидният лупус еритематодес обикновено се диагностицира при хора на възраст между 20 и 40 години.

Клинично се проявява с червени лющещи се папули или плаки, които оставят пигментация, атрофични и бели белези. Лезиите обикновено са асимптоматични, но могат да се манифестират с лек сърбеж или понякога болка.

Дискоидният лупус еритематодес предимно засяга области, изложени на слънчева светлина, като бузите, носа, ушите, горната част на гърба, врата и гърба на дланите. Скалпът също може да бъде засегнат и това води до трайна алопеция с белези. Рядко може да се появи по дланите или стъпалата.

Диференциращите признаци на дискоидния лупус еритематодес от витилигото включват хиперпигментиран, инфилтриран пръстен около левкодермата, запушване на фоликуларните канали (фоликуларна хиперкератоза), алопеция с белези.

Биопсията на лезиите е положителна при директна имунофлуоресценция (например базалната мембрана). Установява се хиперкератоза с периваскуларен лимфоцитен инфилтрат в дермата.

Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ

Прочетете повече информация за дискоидния лупус еритематодес:

  • L93.0 Дискоиден лупус еритематодес

8.8. Прогресивна макулна хипомеланоза

Прогресивна макулна хипомеланоза

Прогресивната макулна хипомеланоза се характеризира с наличие на петна с намалена пигментация по гърба, гърдите и корема на пациенти в млада възраст.

Кожната биопсия показва намалено количество пигмент в епидермиса, но наличие на меланоцити и дерма с нормален вид.

Изследване с лампата на Wood може да покаже оранжева флуоресценция, дължаща се на наличието на Propionibacterium acnes.

Електронна микроскопия показва изменение от големи меланозоми в нормално изглеждаща кожа към малки, съединени, мембранно свързани меланозоми в хипопигментирана кожа.

Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ

8.9. Асоциирана с меланом левкодерма

Асоциирана с меланом левкодерма

Асоциирана с меланом левкодерма може да е неразпознаваема от витилигото. При прегледа са установени анамнеза за меланом, левкодерма при мястото на ексцизията, меланом или метастази.

Биопсията на меланоцитните лезии може да покаже загуба на пигментация в първичните лезии и неконцентрично разположена хипопигментирана макула.

8.10. Туберозна склероза

Туберозна склероза

Туберозната склероза се характеризира с хипопигментирани макули с форма на листо, гърчове, ангиофиброми и умствено изоставане. Лезиите се наблюдават предимно на гръдния кош и краката.

При изследване с лампа на Wood се установява хипопигментация и непълна загуба на пигмент.

Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ

Прочетете повече информация:

  • Q85.1 Туберозна склероза

8.11. Индуцирана от кортикостероиди дерматопатия

Индуцирана от кортикостероиди дерматопатия

При индуцирана от кортикостероиди дерматопатия се наблюдава неясно определена хипопигментация, локализирана в областта на приложение на локална терапия с кортикостероиди, асоциирана дермална и епидермална атрофия, телеангиектазия, пурпура. Диагнозата е клинична.

Следва: Какви изследвания се правят при витилиго?
Страници: 678910...17
4.1/5 59 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Витилиго Схематично разпространение на витилиго Витилиго Разпределение на пигментните клетки - меланоцити Фокално витилиго Сегментно (едностранно) витилиго Витилиго по лигавиците Витилиго вулгарис - обикновено витилиго Акрално витилиго Витилиго около устата Смесено витилиго Универсално витилиго Кои чати от тялото могат да засегнат автоимунните заболявания? Изследване с лампа на Wood при витилиго
1 от 15
ВитилигоСхематично разпространение на витилигоВитилигоРазпределение на пигментните клетки - меланоцитиФокално витилигоСегментно (едностранно) витилигоВитилиго по лигавицитеВитилиго вулгарис - обикновено витилигоАкрално витилигоВитилиго около устатаСмесено витилигоУниверсално витилигоКои чати от тялото могат да засегнат автоимунните заболявания?Изследване с лампа на Wood при витилигоИзследване с лампа на Wood при витилиго

Полезни връзки

  • Фондация за проучвания при витилиго (VR Foundation)
  • Световен ден на витилиго - 25 Юни (World vitiligo day - 25th June)
  • Световен ден на витилиго (World Vitiligo Day)

Коментари към Витилиго

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Витилиго
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 14:20
    Коментирайте "Витилиго"
За статията
последна редакция: 05 авг 2024г.
създадена на: 06 юни 2012г.
прочетена: 342783 пъти
Още за Витилиго
  • Новини за витилиго
  • Статии за витилиго
  • Кои органи могат да бъдат засегнати при витилиго?
  • Алтернативна медицина при витилиго
  • Растения и билки при витилиго
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival