- Какво представлява витилиго?
- Как изглежда витилигото?
- Колко често се среща витилиго?
- Колко вида витилиго има?
- Защо се появява витилиго?
- Може ли витилигото да се съчетава с други заболявания?
- Кои са рисковите фактори за поява на витилиго?
- От кои заболявания трябва да се разграничи витилигото?
- Какви изследвания се правят при витилиго?
- Как се лекува витилиго?
- Каква е прогнозата при витилиго?
- Световен ден на витилиго - 25-ти Юни
8. От кои заболявания трябва да се разграничи витилигото?
Поставянето на диагноза витилиго обикновено не е трудно за специалист по кожни заболявания. Най-честият проблем и предизвикателство е да се изключат или потвърдят съпътстващи заболявания при витилиго.
Въпреки че поставянето на диагноза витилиго е лесно за дерматолог, все пак би могло в някои случаи в диференциално-диагностичен план да се обсъждат и други заболявания, преди да се постави крайната диагноза. При такива съмнения се налага да се направят някои изследвания.
Най-честите заболявания, които може да се наложи да обсъждат при съмнение за витилиго, са:
8.1. Разноцветен лишей
Най-честата диференциална диагноза на витилиго се прави с разноцветния лишей.
Една от проявите на разноцветния лишей е с поява на бели петънца по кожата на гърдите и гърба. Тези петънца обикновено са покрити с фини люспички и са съпроводени със сърбеж.
Разграничаването на тези заболявания може да стане много лесно с помощта на нативен препарат, който се гледа под микроскоп - търсят се нишки и спори или с помощта на лампата на Wood.
Прочетете повече информация за разноцветния лишей.
Изображение: Klaus D. Peter, Wiehl, Germany, CC BY 3.0 DE, via Wikimedia Commons
8.2. Постинфламаторна хипопигментация
Постинфламаторната хипопигментация е процес, който се характеризира с обезцветяване на кожата на местата на действие на различни увреждащи фактори:
- травми
- предхождащ възпалителен или друг болестен процес
- химични въздействия
Постинфламаторната хипопигментация е по-характерна за хората с по-тъмен цвят на кожата и обикновено показва тенденция с времето да се подобрява и да се възстанови нормалната пигментация на засегнатите места.
Постинфламаторната хипопигментация влиза в диференциалната диагноза на витилиго при засягане на ръцете и най-вече длани и лицето.
8.3. Бял лишей
Белият лишей или питириазис алба (pityriasis alba) най-често влиза в съображение при засягане на лицето или горната част на крайниците.
Характерна особеност на белия лишей е, че се засягат най-често децата, разполага се по бузите. Питириазис алба има недобре очертани граници и залющване. Тези особености го отличават от витилигото.
Най-често белият лишей се греши с витилиго при тъмнокожи с прояви на атопичен дерматит.
Белият лишей търпи обратно развитие с течение на времето.
Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ
Прочетете още информация за белия лишей:
8.4. Лихен склерозус ет атрофикус
При засягане на аногениталната област (т.е областта около ануса и интимните части) най-честата диференциална диагноза е с лихен склерозус ет атрофикус.
При съмнение за лихен склерозус ет атрофикус е необходимо внимателно да се оцени плътността на участъците с променен цвят, както и да се вземе кожна биопсия.
Лихен склерозус ет атрофикус е заболяване, което се среща по-често при жени в 5-то и 6-то десетилетие, за разлика от витилигото, което се появява по-рано. При мъжете лихен склерозус ет атрофикус много често е причина за фимоза в късна възраст.
Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ
8.5. Вродени заболявания
Някои вродени заболявания също влизат в диференциалната диагноза на витилиго. Такива заболявания са:
- пиебалдизъм - наличие на бял кичур коса в съчетание с депигментни участъци по кожата.
- невус депигментозус - наличие на бяло петно от раждането в резултат от нарушен транспорт на пигментни гранули.
- невус анемикус - наличие на бяло петно в резултат от стеснение на кръвоносните съдове.
Характерна особеност на вродените заболявания е проявата им още при раждането или в ранна детска възраст. Освен това тези вродени заболявания нямат тенденция за прогресиране. Витилигото се проявява по-късно и има тенденция за прогресиране.
Изображение: Mark Hawksworth, Public domain, via Wikimedia Commons
8.6. Проказа
Проказата е заболяване, което не се среща в България, но има страни, в които това заболяване влиза в съображение и в диференциалната диагноза на витилиго.
При проказа засегнатите кожни участъци се характеризират и с обезчувствяване. Освен това проказата се характеризира и с много други промени в зависимост от типа.
Изображение: Centers for Disease Control (USA), CC0, via Wikimedia Commons
Прочетете повече информация за проказата:
8.7. Кожен лупус еритематодес
Дискоидният лупус еритематодес е хронична форма на лупус еритематодес, която може да бъде локализирана или генерализирана. Жените са много по-често засегнати от мъжете. Дискоидният лупус еритематодес обикновено се диагностицира при хора на възраст между 20 и 40 години.
Клинично се проявява с червени лющещи се папули или плаки, които оставят пигментация, атрофични и бели белези. Лезиите обикновено са асимптоматични, но могат да се манифестират с лек сърбеж или понякога болка.
Дискоидният лупус еритематодес предимно засяга области, изложени на слънчева светлина, като бузите, носа, ушите, горната част на гърба, врата и гърба на дланите. Скалпът също може да бъде засегнат и това води до трайна алопеция с белези. Рядко може да се появи по дланите или стъпалата.
Диференциращите признаци на дискоидния лупус еритематодес от витилигото включват хиперпигментиран, инфилтриран пръстен около левкодермата, запушване на фоликуларните канали (фоликуларна хиперкератоза), алопеция с белези.
Биопсията на лезиите е положителна при директна имунофлуоресценция (например базалната мембрана). Установява се хиперкератоза с периваскуларен лимфоцитен инфилтрат в дермата.
Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ
Прочетете повече информация за дискоидния лупус еритематодес:
8.8. Прогресивна макулна хипомеланоза
Прогресивната макулна хипомеланоза се характеризира с наличие на петна с намалена пигментация по гърба, гърдите и корема на пациенти в млада възраст.
Кожната биопсия показва намалено количество пигмент в епидермиса, но наличие на меланоцити и дерма с нормален вид.
Изследване с лампата на Wood може да покаже оранжева флуоресценция, дължаща се на наличието на Propionibacterium acnes.
Електронна микроскопия показва изменение от големи меланозоми в нормално изглеждаща кожа към малки, съединени, мембранно свързани меланозоми в хипопигментирана кожа.
Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ
8.9. Асоциирана с меланом левкодерма
Асоциирана с меланом левкодерма може да е неразпознаваема от витилигото. При прегледа са установени анамнеза за меланом, левкодерма при мястото на ексцизията, меланом или метастази.
Биопсията на меланоцитните лезии може да покаже загуба на пигментация в първичните лезии и неконцентрично разположена хипопигментирана макула.
8.10. Туберозна склероза
Туберозната склероза се характеризира с хипопигментирани макули с форма на листо, гърчове, ангиофиброми и умствено изоставане. Лезиите се наблюдават предимно на гръдния кош и краката.
При изследване с лампа на Wood се установява хипопигментация и непълна загуба на пигмент.
Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ
Прочетете повече информация:
8.11. Индуцирана от кортикостероиди дерматопатия
При индуцирана от кортикостероиди дерматопатия се наблюдава неясно определена хипопигментация, локализирана в областта на приложение на локална терапия с кортикостероиди, асоциирана дермална и епидермална атрофия, телеангиектазия, пурпура. Диагнозата е клинична.
Коментари към Витилиго