Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Витилиго Защо се появява витилиго?
Витилиго
Автор: д-р Виолина Тодева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Витилиго
  1. Какво представлява витилиго?
  2. Как изглежда витилигото?
  3. Колко често се среща витилиго?
  4. Колко вида витилиго има?
  5. Защо се появява витилиго?
  6. Може ли витилигото да се съчетава с други заболявания?
  7. Кои са рисковите фактори за поява на витилиго?
  8. От кои заболявания трябва да се разграничи витилигото?
  9. Какви изследвания се правят при витилиго?
  10. Как се лекува витилиго?
  11. Каква е прогнозата при витилиго?
  12. Световен ден на витилиго - 25-ти Юни

5. Защо се появява витилиго?

Защо се появява витилиго?

При витилигото се увреждат пигментните клетки и все още не е напълно ясно по какъв точно механизъм се индуцира увреждането на тези клетки. Ето защо причините за поява на витилиго все още не са напълно уточнени. Счита се участие на комплексни фактори и механизми. Създадени са различни теории и хипотези защо се появява витилиго, но нито една от тези теории не дава цялостен отговор защо се е появило витилигото при всеки конкретен случай.

Последните години се натрупват и данни, че освен клетките, които образуват пигмента на кожата, при витилиго настъпват промени и в другите клетки на повърхностния слой на кожата - т.нар. кератиноцити.

Основните теории за поява на витилиго са:

5.1. Генетични фактори

Генетични фактори

Участието на генетични фактори за появата на витилиго се подкрепя от по-високата честота на витилиго в някои фамилии. В същото време има и много семейства, в които само един от членовете има витилиго, както има и други семейства, в които витилиго се появява през поколение или се среща по-често при по-далечни родственици. Всичките тези фактори подсказват, че за възникването на витилиго са отговорни много гени, както и съчетание с други механизми. Ето защо витилигото е мултифакторно и полигенетично заболяване. Това от своя страна означава и че децата на хората с витилиго не е задължително да имат витилиго.

При витилиго имат по-често съчетание с определен генетичен полиморфизъм: HLA-DR4, -Dw7, -DR7, -DR1, -B13, -Cw6, -DR53, -A19. Открити са мутации и сигнали в различни хромозоми - 1-ва, 2-ра, 7-ма, 8-ма, 11-та, 17-та, 19-та, 22-ра.

Хората с витилиго унаследяват определен набор от гени и при въздействието на различни провокиращи фактори като стрес, травми, изгаряния и други се отключва заболяването.

Генетичната теория се подкрепя и от това, че в някои фамилии има повишена честотата на автоимунни заболявания, поради което се счита, че се унаследява т.нар. повишена чувствителност към автоимунни заболявания.

5.2. Автоимунна теория и роля на имунитета

Автоимунна теория и роля на имунитета

Автоимунната теория се подкрепя от честото съчетание на витилиго с други автоимунни заболявания, като тиреоидит на Хашимото, Базедова болест, пернициозна анемия, захарен диабет, гастрит, кръгов косопад, псориазис, болест на Адисон, системен лупус еритематозус, възпалителни заболявания на червата, ревматоиден артрит, автоимунен полигландуларен синдром и др.

Проведените проучвания при витилиго потвърждават както ролята на клетъчния, така и на хуморалния имунитет.

Друга подкрепа в полза на автоимунната теория е откриването на антимеланоцитни антитела - това са антитела срещу собствените клетки, които образуват пигмента на кожата.

В подкрепа на ролята на имунитета е и фактът, че при имунолечението на меланом - злокачествен тумор на кожата, който се образува от пигментни клетки по кожата, могат да се появят бели петна. Освен това в лечението на самото заболяване витилиго успешно се използват средства, които променят имунния отговор, като кортикостероиди, ултравиолетова светлина, цитотоксични лекарства.

5.3. Оксидативен стрес

Оксидативен стрес

Някои проучвания сочат, че оксидативният стрес е в основата на причините за разрушаване на клетките, които образуват пигмента.

Проучванията за ролята на оксидативния стрес са подкрепени от редица промени в кожата и в кръвта на хора, които имат витилиго. В кожата се откриват повишени нива на водороден прекис и намалени нива на каталаза, а в кръвта има ниски нива на каталаза и глутатион и повишени нива на супероксид дисмутаза и ксантин оксидаза.

5.4. Автоцитотоксична теория

Автоцитотоксична теория

Автоцитотоксичната теория е още известна като теория за самоунищожение на клетките, които образуват пигмент.

Според тази теория витилигото възниква, когато в меланоцитите се образуват големи количества цитотоксични хинони - вещества, които са предшественици на меланина. Това води до автодеструкция - самоунищожение на клетките, които образуват пигмента.

Атоцитотоксичната теория обяснява как възниква витилиго при индустриални работници, които са изложение на въздействие на катехоли, феноли и сулфхидрилни групи - вещества, които се съдържат в химически и почистващи агенти.

5.5. Неврогенна теория

Неврогенна теория

Меланоцитите - клетките, които образуват пигмент, са в контакт с крайните окончания на нервните влакна. Според неврогенната теория някои меланоцитите се увреждат от медиатори, които се освобождават от нервните окончания. В тези участъци, в които е нарушена тази връзка, има и повишено потене - белег на автономна дисфункция.

Съществуването на неврогенна теория се подкрепя от наличието на сегментно витилиго. При тази форма на витилиго промените са локализирани в определени кожни сегменти.

5.6. Вирусни инфекции

Вирусни инфекции

В кожата на хора с витилиго е доказано присъствие на цитомегаловирус (CMV). Този вирус може да се открие както на здрава кожа, така и на местата, където има бели петна. За разлика от хората с витилиго, при тези, при които нямат витилиго, в кожата им не се открива цитомегаловирус.

Има доказателства за участието и на друг вирус - херпес симплекс вирус (HSV).

Въз основа на тези данни е създадена и хипотеза за участие на вирусните инфекции за поява на витилиго.

Следва: Може ли витилигото да се съчетава с други заболявания?
Страници: 34567...17
4.1/5 59 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Витилиго Схематично разпространение на витилиго Витилиго Разпределение на пигментните клетки - меланоцити Фокално витилиго Сегментно (едностранно) витилиго Витилиго по лигавиците Витилиго вулгарис - обикновено витилиго Акрално витилиго Витилиго около устата Смесено витилиго Универсално витилиго Кои чати от тялото могат да засегнат автоимунните заболявания? Изследване с лампа на Wood при витилиго
1 от 15
ВитилигоСхематично разпространение на витилигоВитилигоРазпределение на пигментните клетки - меланоцитиФокално витилигоСегментно (едностранно) витилигоВитилиго по лигавицитеВитилиго вулгарис - обикновено витилигоАкрално витилигоВитилиго около устатаСмесено витилигоУниверсално витилигоКои чати от тялото могат да засегнат автоимунните заболявания?Изследване с лампа на Wood при витилигоИзследване с лампа на Wood при витилиго

Полезни връзки

  • Фондация за проучвания при витилиго (VR Foundation)
  • Световен ден на витилиго - 25 Юни (World vitiligo day - 25th June)
  • Световен ден на витилиго (World Vitiligo Day)

Коментари към Витилиго

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Витилиго
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 16:42
    Коментирайте "Витилиго"
За статията
последна редакция: 05 авг 2024г.
създадена на: 06 юни 2012г.
прочетена: 342784 пъти
Още за Витилиго
  • Новини за витилиго
  • Статии за витилиго
  • Кои органи могат да бъдат засегнати при витилиго?
  • Алтернативна медицина при витилиго
  • Растения и билки при витилиго
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival