3. Причини, рискови фактори и наследственост при болест на Бехтерев
Точната причина за развитие на болестта на Бехтерев не е известна, но изследванията показват, че наследствеността и генетиката играят ключова роля в заболяването. Повечето хора, които страдат от анкилозиращ спондилит, притежават ген, който произвежда „генетичен маркер“- протеин, наречен HLA-B27. Този маркер се открива при повече от 95 процента от хората страдащи от Бехтерев. Важно е да се отбележи обаче, че човек не е задължително да е позитивен за HLA-B27, за да е налице заболяването. Също така, повечето хора с този маркер никога не развиват анкилозиращ спондилит.
Учените подозират, че има и други гени в комбинация с отключващ фактор на околната среда, например бактериална инфекция, които трябва да са налице за активиране на болестта при предразположените хора. В една от хипотезите се смята, че когато защитните сили на червата се нарушат и някои бактерии преминат в кръвния поток, те предизвикват промени в имунния отговор.
Наличието на HLA-B27 вероятно е свързано с около 30 % от общия риск за развитие на заболяването, но има много други гени, които работят съвместно с него. На този етап учените са идентифицирали повече от 60 гена, които са свързани с анкилозиращия спондилит. Сред по-новите идентифицирани ключови гени са ERAP 1, IL-12, IL-17 и IL-23. Това показва, че в патогенезата най-вероятно участват множество гени, свързани с имунната функция. Така чрез разбиране на ефектите на всеки от тези известни генетични рискови фактори и изследването им, може да се постигне значителен напредък в откриването на лек за заболяването.
3.1. Рискови фактори
Наличието на някои предразполагащи фактори и комбинацията им, може значително да увеличи риска от развие на болеста. Такива са:
- Наследственост: Ако е налице фамилна анамнеза за анкилозиращ спондилит, е по-вероятно развитие на болестта.
- Възраст: Повечето хора развиват симптоми на анкилозиращ спондилит преди 45 -годишна възраст, най-често в млада вързраст между 17-45 години.
- Пол: Статистически мъжете са по-склонни да страдат от анкилозиращ спондилит, отколкото жените. До скоро се смяташе, че мъжете са до девет пъти по-склонни да развият болест на Бехтерев от жените. През последните години обаче изследванията показват, че разликата е заначително по-малка. Една от вероятните причини, е че в миналото жените може да са били неправилно или недиагностицирани.
- Генетична предразположеност: Човешкият левкоцитен антиген В27 (HLA-B27) е протеин, който се открива в кръвта на голяма част от хората с болест на Бехтерев. Наличието му не доказва заболяването, но е предразплагащ фактор за развитието му.
- Подлежащи заболявания: Хората страдащи от болест на Крон, улцерозен колит или псориазис, е по-вероятно да развият болестта.
Как възниква и се развива възпалението в опорно-двигателния апарат и другите органи и системи при Бехтерев е предмет на активни медицински изследвания. Наблюдава се тенденцията всеки човек да има свой собствен уникален модел на проява и активност на болестта. Първоначалното възпаление може да е резултат от активиране на имунната система, често от предшестваща бактериална инфекция или комбинация от инфекциозни агенти. Веднъж активирана, имунната система на организма става неспособна да се изключи, въпреки че първоначалната бактериална инфекция може да е отшумяла отдавна. Хроничното възпаление на тъканите в резултат на продължаващата активност на имунна система при липса на активна инфекция е отличителен белег на възпалително автоимунно заболяване.
Галерия
Полезни връзки
Библиография
https://spondylitis.org/about-spondylitis/types-of-spondylitis/ankylosing-spondylitis/
https://www.medicinenet.com/ankylosing_spondylitis/article.htm#what_causes_ankylosing_spondylitis
Коментари към Болест на Бехтерев