7. Усложнения при болест на Бехтерев
При тежък анкилозиращ спондилит, вследствие от възпалението и стремежът на тялото да се излекува, започва образуването на допълнителна костна тъкан. С времето тя постепенно се разраства и преодолява разстоянието между прешлените, което в крайна сметка води до тяхното сливане (анкилозиране). Тези части на гръбначния стълб, които са засегнати, стават сковани и губят подвижността си. Този процес може да засегне и гръдния кош, ограничавайки капацитета и функцията на белите дробове. Това едно от най-характерните усложнения на болестта на Бехтерев. То обаче се наблюдава при много напреднали случаи или ненавременно лечение.
Други усложнения могат да включват:
- Възпаление на очите (увеит): Едно от най-честите усложнения на анкилозиращ спондилит. Представлява възпаление на богато кръоснабдената обвивка на окото, наречена увея. Това възпаление може да причини бързо усилваща се болка в очите, чувствителност към светлина и замъглено зрение. При поява на такива симптоми е нужна навременна консултация с лекар.
- Компресионни фрактури: В ранните стадии на анкилозиращ спондилит понякога се наблюдават нарушения в костната структура. Вследствие на това отслабените прешлени могат да се разрушат от тежестта на приведената поза - така наречените компресионни фрактури. От своя страна фрактурите на прешлените могат да окажат натиск и евентуално да наранят гръбначния мозък и нервите, които излизат от гръбначния стълб.
- Сърдечни проблеми: Анкилозиращият спондилит може е причина за възпаление на аортата, която е най-голямата артерия в тялото. Възпалената аорта може да доведе нарушаване на функцията на аортната клапа в сърцето.
Следва: Новини за болест на Бехтерев
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();
Галерия
1 от 5
Коментари към Болест на Бехтерев