Болест на Бехтерев
1. Какво представлява болестта на Бехтерев?
Анкилозиращият спондилит (АС), познат още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително заболяване, засягащо предимно гръбначния стълб и сакроилиачните стави. То има прогресиращ характер и най-често се проявява с болка, скованост и ограничение в движенията в областта на врата, гърба и кръста. Представлява вид хроничен възпалителен артрит, форма на спондилоартрит, и е познат още като синдром на Бехтерев и болест на Мари-Струмпе.
Възпалението засяга залавните места на сухожилията и връзките, ставните капсули и междупрешленните дискове, в резултат на което с времето постепенно в тях се образуват калциеви отлагания. Това е свързано с вкостяване и костно разрастване между прешлените, което значително ограничава движенията на гръбначния стълб и променя извивките му. Така в прогреса на заболяването някои от прешлените могат да се свържат или да се слеят (анкилозиране), а подвижността да се загуби напълно.
Важно е да се отбележи, че протичането на анкилозиращия споднилит варира значително, както и появата на симптомите му. Въпреки че те обикновено започват да се появяват в края на юношеството или на млада възраст (от 17 до 45 години), симптомите могат да се появят и при деца или по-възрастни.
Поради това, че в основата си е системно заболяване (засягащо цялото тяло), могат да се наблюдават проблеми в различни части и системи. Болестта на Бехтерев, освен в гръбначния стълб, може да доведе до болка и скованост в раменете, бедрата, ребрата, петите и малките стави на ръцете и краката. Понякога могат да се засегнат очите (ирит или увеит), а по-рядко белите дробове и сърцето.
Причините за анкилозиращия спондилит не са напълно изяснени, но основна роля се отделя на генетичните фактори и подлежащи възпалителни заболявания.
Честота и разпространение
Заболяването засяга по-малко от 1% от населението. Статистиката показва, че между 0,1% и 0,8% от хората са засегнати от болестта на Бехтерев, като най-често заболяването се среща в Северна Европа и Африка.
Причини, рискови фактори и наследственост
Конкретна причина за развитие на болестта на Бехтерев не е открита, но е доказана ролята на различни генетични и инфекциозни фактори. Хората, които имат специфичен ген, наречен HLA-B27, имат по-висок риск от развитие на анкилозиращ спондилит. Въпреки това сравнително малко хора с гена развиват заболяването.
Рискови фактори:
- Пол: Мъжете са по-склонни да развият анкилозиращ спондилит, отколкото жените.
- Възраст: Хората на възраст между 17 и 45 години са в по-висок риск от развитие на заболяването.
- Наследственост: Наличение на HLA-B27 или хора в семейството със заболяването повишават риска от отключване на заболяването.
- Заболявания: Хората страдащи от болест на Крон, улцерозен колит или псориазис, е по-вероятно да развият болестта.
Симптоми
Симптомите на анкилозиращият спондилит са индивидуални и могат да варират между отделните хора. Най-честите симптоми са:
- Болка и скованост в гърба, седалището или шията. Те са най-силни сутрин, влошават се след почивка и се облекчават от раздвижване.
- Болки в сухожилията и връзките. Често се усещат като болка в предната част на гръдния кош, задната част на петата или стъпалото.
- Силна умора и отпадналост. Характерно е, че не се повлиява от сън и почивка.
Симптомите могат да варират да стават по-интензивни в определени дни.
Диагностика и изследвания
Симптомите на анкилозиращия спондилит могат да бъдат подобни на различни други проблеми с гръбначния стълб, особено в ранните етапи на заболяването. Поради тази причина много хора търсят помощ от специалист на по-късен етап. Заболяването се диагностицира най-често от ревматолог, който прави поставя диагнозата на базата на диагностични критерии.
Няма специфично изследване, което да доказва болест на Бехтерев. Диагнозата се поставя на базата на различни изследвания като:
- Преглед: В който се търсят симптоми на заболяването и неговата история.
- Кръвни изследвания: Които показват наличие на възпалителен процес в тялото и наличие на маркери като HLA-B27 антиген.
- Образни изследвания: Прави се рентгенова снимка или ядрено-магнитен резонанс (MRI) с цел оценка на състоянието на гръбначния стълб.
Лечение
Няма открито специфично лечение срещу болестта на Бехтерев, но различни терапии могат да облекчат болката, да намалят възпалението, да подобрят функционалното състояние и да забавят прогресията на заболяването. Назначената терапия може да включва:
- Болкоуспокояващи: Често се препоръчват нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) за облекчаване на симптоми на анкилозиращ спондилит. Може да се използва и различни аналгетици за контрол на болката.
- Болест модифициращи противоревматични лекарства (DMARDs): Тази група лекарства се предписва за намаляване на възпалението и забавяне на прогресията на различни възпалителни и/или автоимунни заболявания, включително болест на Бехтерев.
- Биологично лечение: Това са специални медикаменти произведени от култури на живи клетки. Прилагат при различни автоимунни заболявания чрез инфузия в медицинско заведение или чрез инжектиране.
- Физиотерапия: Упражненията и физикалната терапия са много важна част от терапията болест на Бехтерев. Те могат да помогнат за облекчаване на сковаността на гърба и шията и подвижността на ставите. Кинезитерапевт може да изготви програма за домашно упражнения и да даде съвети за правилна стойка и двигателен режим.
- Хирургично лечение: Повечето хора с анкилозиращ спондилит не се нуждаят от операция. Такава се налага при неврологични проблеми или увреждане на ставите, най-често в по-късните етапи на болестта.
Усложнения
Ходът на заболяването е различен при различните пациенти и не винаги се стига до значителни усложнения. При някои хора състоянието се подобрява след началния период на възпаление, докато при други може постепенно да се влоши във времето. Някои хора с анкилозиращ спондилит могат да нямат значителни увреждания, докато други да са сериозно инвалидизирани в резултат на процеса на анкилозиране на прешлените и увреждане на други стави, като тазобедрените и коленните.
Ако е приложено съвременно лечение заболяването не оказва влияние на продължителността на живота, макар в някои случаи да може да доведе до потенциално животозастрашаващи проблеми.
Най-честите усложнения включват:
- Отслабване на костите (остеопороза)
- Фрактури на гръбначния стълб
- Възпаление на очите (увеит)
- Сърдечно-съдови и бъбречни проблеми
Галерия
Полезни връзки
Библиография
https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/conditions/ankylosing-spondylitis/
https://spondylitis.org/about-spondylitis/types-of-spondylitis/ankylosing-spondylitis/
https://www.nhs.uk/conditions/ankylosing-spondylitis/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ankylosing-spondylitis/symptoms-causes/syc-20354808
https://www.spineuniverse.com/conditions/ankylosing-spondylitis
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/ankylosing-spondylitis
https://www.medicinenet.com/ankylosing_spondylitis/article.htm
https://www.niams.nih.gov/health-topics/ankylosing-spondylitis
https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/conditions/ankylosing-spondylitis/
https://en.wikipedia.org/wiki/Ankylosing_spondylitis
Изображения: freepik.com, Wikimedia Commons
Коментари към Болест на Бехтерев