Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Болест на Бехтерев

Болест на Бехтерев

Автор: Пламен Сашков ГеоргиевРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • БИБЛИОГРАФИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
БИБЛИОГРАФИЯ
КОМЕНТАРИ
Болест на Бехтерев
  1. Какво представлява болестта на Бехтерев?
  2. Честота и разпространение на болест на Бехтерев
  3. Причини, рискови фактори и наследственост при болест на Бехтерев
  4. Симптоми при болест на Бехтерев
  5. Диагностика и изследвания при болест на Бехтерев
  6. Лечение при болест на Бехтерев
  7. Усложнения при болест на Бехтерев

1. Какво представлява болестта на Бехтерев?

Анкилозиращият спондилит (АС), познат още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително заболяване, засягащо предимно гръбначния стълб и сакроилиачните стави. То има прогресиращ характер и най-често се проявява с болка, скованост и ограничение в движенията в областта на врата, гърба и кръста. Представлява вид хроничен възпалителен артрит, форма на спондилоартрит, и е познат още като синдром на Бехтерев и болест на Мари-Струмпе.

Възпалението засяга залавните места на сухожилията и връзките, ставните капсули и междупрешленните дискове, в резултат на което с времето постепенно в тях се образуват калциеви отлагания. Това е свързано с вкостяване и костно разрастване между прешлените, което значително ограничава движенията на гръбначния стълб и променя извивките му. Така в прогреса на заболяването някои от прешлените могат да се свържат или да се слеят (анкилозиране), а подвижността да се загуби напълно.

Засягане на гръбначния стълб при болест на Бехтерев

Важно е да се отбележи, че протичането на анкилозиращия споднилит варира значително, както и появата на симптомите му. Въпреки че те обикновено започват да се появяват в края на юношеството или на млада възраст (от 17 до 45 години), симптомите могат да се появят и при деца или по-възрастни.

Поради това, че в основата си е системно заболяване (засягащо цялото тяло), могат да се наблюдават проблеми в различни части и системи. Болестта на Бехтерев, освен в гръбначния стълб, може да доведе до болка и скованост в раменете, бедрата, ребрата, петите и малките стави на ръцете и краката. Понякога могат да се засегнат очите (ирит или увеит), а по-рядко белите дробове и сърцето.

Причините за анкилозиращия спондилит не са напълно изяснени, но основна роля се отделя на генетичните фактори и подлежащи възпалителни заболявания.

2.

Честота и разпространение

Заболяването засяга по-малко от 1% от населението. Статистиката показва, че между 0,1% и 0,8% от хората са засегнати от болестта на Бехтерев, като най-често заболяването се среща в Северна Европа и Африка. 

Прочети повече
3.

Причини, рискови фактори и наследственост

Конкретна причина за развитие на болестта на Бехтерев не е открита, но е доказана ролята на различни генетични и инфекциозни фактори. Хората, които имат специфичен ген, наречен HLA-B27, имат по-висок риск от развитие на анкилозиращ спондилит. Въпреки това сравнително малко хора с гена развиват заболяването.

Рискови фактори:

  • Пол: Мъжете са по-склонни да развият анкилозиращ спондилит, отколкото жените.
  • Възраст: Хората на възраст между 17 и 45 години са в по-висок риск от развитие на заболяването.
  • Наследственост: Наличение на HLA-B27 или хора в семейството със заболяването повишават риска от отключване на заболяването.
  • Заболявания: Хората страдащи от болест на Крон, улцерозен колит или псориазис, е по-вероятно да развият болестта.
Прочети повече
4.

Симптоми

Симптомите на анкилозиращият спондилит са индивидуални и могат да варират между отделните хора. Най-честите симптоми са:

  • Болка и скованост в гърба, седалището или шията. Те са най-силни сутрин, влошават се след почивка и се облекчават от раздвижване.
  • Болки в сухожилията и връзките. Често се усещат като болка в предната част на гръдния кош, задната част на петата или стъпалото.
  • Силна умора и отпадналост. Характерно е, че не се повлиява от сън и почивка.

Симптомите могат да варират да стават по-интензивни в определени дни.

Прочети повече
5.

Диагностика и изследвания

Симптомите на анкилозиращия спондилит могат да бъдат подобни на различни други проблеми с гръбначния стълб, особено в ранните етапи на заболяването. Поради тази причина много хора търсят помощ от специалист на по-късен етап. Заболяването се диагностицира най-често от ревматолог, който прави поставя диагнозата на базата на диагностични критерии.

Няма специфично изследване, което да доказва болест на Бехтерев. Диагнозата се поставя на базата на различни изследвания като:

  • Преглед: В който се търсят симптоми на заболяването и неговата история.
  • Кръвни изследвания: Които показват наличие на възпалителен процес в тялото и наличие на маркери като HLA-B27 антиген.
  • Образни изследвания: Прави се рентгенова снимка или ядрено-магнитен резонанс (MRI) с цел оценка на състоянието на гръбначния стълб.
Прочети повече
6.

Лечение

Няма открито специфично лечение срещу болестта на Бехтерев, но различни терапии могат да облекчат болката, да намалят възпалението, да подобрят функционалното състояние и да забавят прогресията на заболяването. Назначената терапия може да включва:

  • Болкоуспокояващи: Често се препоръчват нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) за облекчаване на симптоми на анкилозиращ спондилит. Може да се използва и различни аналгетици за контрол на болката.
  • Болест модифициращи противоревматични лекарства (DMARDs): Тази група лекарства се предписва за намаляване на възпалението и забавяне на прогресията на различни възпалителни и/или автоимунни заболявания, включително болест на Бехтерев.
  • Биологично лечение: Това са специални медикаменти произведени от култури на живи клетки. Прилагат при различни автоимунни заболявания чрез инфузия в медицинско заведение или чрез инжектиране.
  • Физиотерапия: Упражненията и физикалната терапия са много важна част от терапията болест на Бехтерев. Те могат да помогнат за облекчаване на сковаността на гърба и шията и подвижността на ставите. Кинезитерапевт може да изготви програма за домашно упражнения и да даде съвети за правилна стойка и двигателен режим.
  • Хирургично лечение: Повечето хора с анкилозиращ спондилит не се нуждаят от операция. Такава се налага при неврологични проблеми или увреждане на ставите, най-често в по-късните етапи на болестта.
Прочети повече
7.

Усложнения

Ходът на заболяването е различен при различните пациенти и не винаги се стига до значителни усложнения. При някои хора състоянието се подобрява след началния период на възпаление, докато при други може постепенно да се влоши във времето. Някои хора с анкилозиращ спондилит могат да нямат значителни увреждания, докато други да са сериозно инвалидизирани в резултат на процеса на анкилозиране на прешлените и увреждане на други стави, като тазобедрените и коленните.

Ако е приложено съвременно лечение заболяването не оказва влияние на продължителността на живота, макар в някои случаи да може да доведе до потенциално животозастрашаващи проблеми.

Най-честите усложнения включват:

  • Отслабване на костите (остеопороза)
  • Фрактури на гръбначния стълб
  • Възпаление на очите (увеит)
  • Сърдечно-съдови и бъбречни проблеми
Прочети повече
Страници: 12345...12
3.8/5 10 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Болест на Бехтерев Изкривяване на гръбнака следствие от болест на Бехтерев Засягане на гръбначния стълб и сакроилиачните стави при болест на Бехтерев Начало и посока на расвитие при болест на Бехтерев Гръбнак тип "Бамбукова пръчка" и сливане на прешлени
1 от 5
Болест на БехтеревИзкривяване на гръбнака следствие от болест на БехтеревЗасягане на гръбначния стълб и сакроилиачните стави при болест на БехтеревНачало и посока на расвитие при болест на БехтеревГръбнак тип "Бамбукова пръчка" и сливане на прешлени

Полезни връзки

  • Българско сдружение на болните от болест на Бехтерев
  • Официална фейсбук страница на Българско Сдружение на болните от Бехтерев
  • Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България

Библиография

https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/conditions/ankylosing-spondylitis/
https://spondylitis.org/about-spondylitis/types-of-spondylitis/ankylosing-spondylitis/
https://www.nhs.uk/conditions/ankylosing-spondylitis/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ankylosing-spondylitis/symptoms-causes/syc-20354808
https://www.spineuniverse.com/conditions/ankylosing-spondylitis
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/ankylosing-spondylitis
https://www.medicinenet.com/ankylosing_spondylitis/article.htm
https://www.niams.nih.gov/health-topics/ankylosing-spondylitis
https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/conditions/ankylosing-spondylitis/
https://en.wikipedia.org/wiki/Ankylosing_spondylitis

Изображения: freepik.com, Wikimedia Commons

Коментари към Болест на Бехтерев

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Болест на Бехтерев
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 06:01
    Коментирайте "Болест на Бехтерев "
За статията
последна редакция: 01 апр 2024г.
създадена на: 17 сеп 2021г.
прочетена: 62569 пъти
Още за Болест на Бехтерев
  • Новини за болест на Бехтерев
  • Интервюта за болест на Бехтерев
  • Публикации за болест на Бехтерев
  • Хранене при болест на Бехтерев
  • Болест на Бехтерев в МКБ-10
Още интересни публикации
Наличието на по-големи братя и сестри и отстраняване на сливиците са свързани с повишен риск от болест на Бехтерев Наличието на по-големи братя и сестри и отстраняване на сливиците са свързани с повишен риск от болест на Бехтерев

Наличието на по-големи братя и сестри и отстраняване на сливиците са свързани с повишен риск от болест на Бехтерев

от 01 ное 2023г. Прочети повече
Хранене при болест на Бехтерев Хранене при болест на Бехтерев

Хранене при болест на Бехтерев

от 21 яну 2020г. Прочети повече
Болестта на Бехтерев - фаталното забавяне на диагнозата Болестта на Бехтерев - фаталното забавяне на диагнозата

Болестта на Бехтерев - фаталното забавяне на диагнозата

от 06 март 2018г. Прочети повече
Ради Василева: Във Великобритания трябва да си изкривен, за да получиш биологична терапия. Завърнах се в България и ме излекуваха Ради Василева: Във Великобритания трябва да си изкривен, за да получиш биологична терапия. Завърнах се в България и ме излекуваха

Ради Василева: Във Великобритания трябва да си изкривен, за да получиш биологична терапия. Завърнах се в България и ме излекуваха

от 18 апр 2017г. Прочети повече
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival