5. Диагностика и изследвания при болест на Бехтерев
Тъй като симптомите често се появяват постепенно и могат да наподобяват тези на други заболявания, често са необходими години, за да бъде доказана болестта на Бехтерев. Поставянето на диагноза обаче е от решаващо значение за навременното и правилно лечение. Затова при наличие на продължаващи във времето съмнителни симптоми или генетична предразположеност е необходимо да се предприемат различни диагностични стъпки, чрез които да се докаже или отхвърли диагнозата Бехтерев.
Диагностиката на анкилозиращ спондилит обикновенно включва:
- Сваляне на анамнеза - Лекарят задава въпроси относно локализацията на симптомите, както и тяхната тежест и продължителност. Търси се връзка с подлежащи или хронични заболявания, които пациента има.
- Физикален преглед - По време на прегледа лекарят търси симптоми като болка и оток в определени части на по тялото, като гърба, сакрума, таза и петите. Също така се търси ограничение на подвижността в гръбначния стълб и други стави. Това може да включва използване на различни физикални тестове.
тест на Шобер - чрез него се оценява гъвкавостта на долната част на гърба чрез навеждане напред.
тест на Генслен (Gaenslen) - чрез него се търси болка в сакроилиачните стави.
- Кръвни изследвания - Правят се изследвания, които търсят HLA-B27 антиген, както и други маркери на възпаление. Наличието такива маркери в изследванията може да насочи лекарят към диагнозата анкилозиращ спондилит, но няма тестове, които да доказват категорично заболяването.
- Образни изследвания - Най-ранните промени, които могат да се открият на рентгенова снимка, вероятно са тези в сакроилиачните стави. Дори обаче за тяхната поява са нужни години, за да бъдат достатъчно видими. Ядрено-магнитният резонанс (ЯМР) и компютърната томография (КТ) са по-информативни обарзни изследвания. Те могат да открият по-ранни стадии на заболяването, като например възпаление на ставите преди настъпване на промени в костите.
Изображения: Stevenfruitsmaak, CC BY-SA 3.0; James Heilman, MD, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Коментари към Болест на Бехтерев