7. Лечение на целулит - методи за премахване
Най-добрата стратегия за ефективно премахване на целулит и лечение на проблема е да се съчетаят повече от едно средства и различен вид процедури. Така ефектът от тях ще се сумира, а резултатът ще е много по-добър и траен. В основата на борбата с целулита обаче трябва да стои правилното хранене и двигателен режим, а процедурите да бъдат ползвани успоредно, като спомагателно средство. Единствено по-този начин ще успеем да намалим мазнините и премахнем целулита трайно, защото ще помогнем на тялото си да справи с проблема на ниво метаболизъм и клетка.
Най-често при лечението на целулит се използват антицелулитни масажи, процедури с модерни антицелулитни апарати, козметични и SPA терапии и антицелулитна козметика. Заедно с тях обаче задължително трябва да се спазваме подходящ хранителен режим и е добре допълнително да включим упражнения. Друга важна част от комплексната терапията е да намалим до минимум вредни навици като тютюнопушене и злоупотреба с алкохол.
7.1. Ръчен антицелулитен масаж
Една от най-предпочитаните и ефективни процедури за премахване на целулит е ръчния антицелулитен масаж. При него проблемните зони се обработват чрез масажни движения, като самата техника може да включва различни похвати и техники. Обикновено за засилване на ефекта се използват специални антицелулитни масла и серуми.
Антицелулитният масаж не се изчерпва само до класически масаж и може да има много варианти, като често самата процедура е под формата на масаж с мед, лимфодренаж и включва допълнително вендузи, бамбукови пръчки, масажори, пилинг, маски за тяло и други козметични процедури. Обикновено те се съчетават с различни апаратни процедури с цел по-цялостно лечение на целулит.
Най-често използвани видове антицелулитен масаж:
- Класически антицелулитен масаж
- Масаж с мед на проблемните зони
- Масаж с вендузи
- Масаж с бамбукови пръчки
7.2. Процедури с антицелулитна апаратура
Освен ръчния масаж в лечението на целулит се включват и различни процедури със специални антицелулитни апарати. Те най-често използват механичен масаж с помощта на валяци, вибрация, вакуум, ултразвук, радиочестотни вълни, електростимулация, в комбинация или поотделно. Целта им е благодарение на различните физикални въздействия да засилят локалното кръвообращение, да дренират тъканите, да ускорят липолизата и подобрят еластичността на кожата. Също както при ръчния масаж, тези процедури е добре да се комбинират с хранителен режим и физическа активност.
Най-често използвани антицелулитни процедури с апарат:
Липомасаж (LPG) - При процедурата се използва накрайник със специални валяци, които захващат кожна гънка и правят масаж в проблемните зони. Апаратът използва предварително зададени параметри и програми с цел постигане на дрениране, стягане и изглаждане. По време на процедурата се използва специално облекло за LPG, което осигурява комфорт и хигиена по време на терапията. Въпреки масажиращите валяци процедурата за премахване на целулит не е болезнена или травмираща за тъканите.
Кавитация - Метод използващ ултразвукова енергия с цел микромасаж на тъканите. Апаратите за кавитация използват специфичното поглъщане на механичните вълни от меките тъкани, като така успяват да действат локално на тъканите в нужната дълбочина. Чрез процедурата се въздейства директно на мастната тъкан с ултразвук и се подобрява обмяната на веществата и дренирането на тъканите. Често се срещат апарати, съчетаващи кавитация, липомасаж, инфрачервена светлина и радиочестотен лифтинг.
Радиочестотен лифтинг - При този метод се използват високочестотни токове, чрез които въздействат в дълбочина на тъканите, като в следствие на това в тях се генерира топлина. Тази процедура е широко разпространена в естетичната дерматология с цел изглаждане на несъвършенства по кожата и стимулиране на образуването на колаген. При антицелулитния радиочестотен лифтинг се цели лимфодренажен ефект, локално стимулиране на метаболизма в проблемните зони, в съчетание с подобряване на еластичността на кожата.
Антицелулитен лимфен дренаж (пресотерапия) - При тази процедура се прави пневматичен дренаж на каката, които се поставят в специални "ботуши", свързани с маркучи към апарат. Чрез контролирано и последователно подаване на въздух в различните зони на ботуша се постига лимфодренажен и масажиращ ефект. Благодарение на това, чрез лимфата се изхвърлят отпадните продукти от обмяната, а тъканите се насищат с богата на кислород кръв. Целта на апарата е да подобри лимфния ток и да неутрализира застоя на лимфа в долните крайници.
Антицелулитна електростимулация (Целутрон) - при този метод се използва апарат с множество двойки електроди, които се закрепват с колани на определени места по тялото. Чрез подаване електрически импулси от апарата се стимулират мускулите в дадената зона и се подобрява кръвообращението. Често тази процедура се съчетава с ръчен антицелулитен масаж.
Вакуумен масаж - Подобен е на масажа с вендузи, но чашката е свързана с апарат, който създава вакуум. Целта на процедурата е да се стимулира кръвообращението в зоната на масажа.
7.3. Мезотерапия при целулит
Много често за повишаване на ефективността процедурите или ръчния масаж те се съчетават с антицелулитна мезотерапия. Тя представлява въвеждане коктейл от съставки, подобряващи изгарянето на мазнини и дренирането, директно в проблемните зони.
Самата процедура се извършва с пистолет с тънка игла, чрез която активните съставки се инжектират директно в мастната тъкан. Обикновено такъв тип процедури се правят в дерматологични кабинети и центрове по естетична медицина, поради специфичността на процедурата.
Съществуват различни протоколи за приложение на мезотерапията, като обикновено се правят 1-2 процедури в първите седмици, след което се разреждат, като общия курс може да достигне до 10 и повече процедури.
Процедурата е 10-20 минути и не изисква специална подготовка.
Активни съставки на разтворите за антицелулитна мезотерапия:
- Хиалуронова киселина
- Л-карнитин
- Кофеин
- Витамини
- Микроелементи
- Флавоноиди
- Полифеноли
- Сапонини
Макар и теоретично да е един от най-добрите методи за премахване и лечение на целулит и мезотерапията има недостатъци. На първо място тя е инвазивна процедура и изисква спазването на определени правила, като за безопасно поставяне тя трябва да се направи от лекар дерматолог. Самата процедура може да е неприятна за някои хора, а непосредствено след нея да се появи раздразнение на кожата, лек оток, синини, зачервяване, сърбеж и други. Обикновено те преминават от няколко часа до няколко дни след процедурата, но съществува и риск от инфектиране на кожата.
Друг недостатък е високата цена спрямо понякога слабия ефект от процедурата, което най-често се дължи на това, че хората разчитат само на този тип процедура за решаването на проблема с целулита.
Коментари към Целулит