Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Целулит

Целулит

Автор: Пламен Сашков Георгиев
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • БИБЛИОГРАФИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
БИБЛИОГРАФИЯ
КОМЕНТАРИ
Целулит
  1. Какво представлява целулитът?
  2. Какви са причините за появата му?
  3. Стадии и степени на целулит
  4. Видове целулит
  5. Заболяване ли е целулитът?
  6. Митове и заблуди за целулита
  7. Лечение на целулит - методи за премахване
  8. Антицелулитен масаж у дома
  9. Антицелулитен масаж с вендуза у дома

1. Какво представлява целулитът?

Думата целулит в съвременната козметология е термин определящ състояние на кожата, при което нейният релеф се нарушава в следствие на неравномерно натрупване на подкожна мастна тъкан и циркулаторни проблеми. За разлика от козметологията, в медицината целулитът е различно състояние, свързано с потенциално сериозна инфекция засягаща кожата и подкожната тъкан.

Мастните натрупвания под формата на целулит, наричани още "портокалова кожа", засягат до 90% от жените след пубертета и 10% от мъжете, явявайки се проблем, който се задълбочава най-вече от съвременния начин на живот. Целулитните натрупвания се локализират в най-голяма степен в зоната на ханша, бедрата и корема, но не рядко могат да засегнат и областта на подбедриците и задната част на ръцете.

Има множество теории за това какво точно представлява целулитът и до колко той е физиологично състояние или здравословен проблем. Най-общо може да се каже, че границата между двете състояния лесно може да бъде премината, а при вече образувал се значителен целулит е изключително трудно или невъзможно да се възстанови първоначалното състояние на кожата. Така поради специфичния начин на образуването на целулита, той може да се запази дори след значително намаляване на подкожната мастна тъкан и се наблюдава дори при сравнително слаби хора.устройство целулит

При образуването на целулит се засягат в най-голяма степен мастните клетки в най- повърхностния слой на подкожната тъкан (хиподермата). Този слой е структурно различен от подлежащите дълбоки слоеве мастна тъкан, поради факта че мастните клетки в него са подредени в делчета, около които има вертикални влакна съединителна тъкан. Тези влакна започват от дермата, спускат се през хиподермата и се залавят за фасциите под нея. Така при значително нарастване по обем на повърхностният слой мастни клетки, те избутват нагоре и издигат надлежащата кожа, а тези влакна я придърпват - образувайки хлътвания. Самите мастни клетки могат да увеличат обема си до 60 пъти, което значително може да измени цялостната структура и релеф на подкожната тъкан и да доведе до образуването на т.нар. "портокалов" вид на кожата. При своето нарастване, освен че променят релефа на кожата, мастните клетки притискат и кръвоносните и лимфни съдове и така затрудняват микроциркулацията на кожата. Така със задълбочаване на проблема тези нарушения водят до натрупването на отпадни продукти и лимфен застой в подкожната тъкан, което превръща целулита от естетичен в метаболитен и здравословен проблем.

2.

Какви са причините за появата му?

Точната причина за появата на целулит не е напълно доказана, но за образуването му играят много фактори. Всички те по един или друг начин влияят на кожата, съединителната или мастната тъкан. В резултат на това мастните клетки се разрастват неравномерно и се получават характерните неравности по кожата.

Като основни рискови фактори за целулит могат да се посочат:

Хормонални фактори - Смята се, че хормоните играят важна роля за образуването на целулит. За основен "виновник" се смята женският полов хормон - естроген. Отношение към портокаловата кожа имат и други хормони, като инсулин, адреналин, норадреналин, хормоните на щитовидната жлеза и пролактин.

Генетични фактори - Те са свързани с предразположеността му и индивидуалните особености на всеки организъм. Такива скоростта на метаболизма, разпределението на подкожните мазнини, етническата принадлежност и кръвообращението. 

Неправилно хранене - Хората, които се хранят с много мазнини, въглехидрати и сол, а консумират малко зеленчуци и фибри, страдат по-често от целулит. Портокаловата кожа е по-разпространена при хора, които имат излишни мазнини, макар и при хората с нормално тегло също да не са изключение.

Недостатъчна физическа активност - Рискът за образуване на целулит е много по-голям при хората, които не са физически активни, не спортуват или прекарват деня си в една поза.
Алкохол, тютюнопушене, злоупотреба с медикаменти - Всеки един от тези фактори в комбинация с другите може допълнително да спомогне за формирането на целулит. За разлика обаче от хормоналните и генетичните фактори, ограничаването им е свързано с личния избор.

Стрес и съвременен начин на живот - Стресът, свързан със съвременния начин на живот, повишава значително нивата на катехоламините адреналин и норадреналин, който са част от хормоните имащи отношение към натрупването на мазнини.

Прочети повече
3.

Стадии и степени

Има различни скали за определяне на тежестта на целулита, но най-лесна за използване е 3 степенната скала на Нюрнберг-Мюлер

Степен 0: Няма видим целулит по тялото. Има съвсем малки трапчинки при стискане на кожата между пръстите на ръцете.

Степен 1 (лека): При легнало или изправено положение не се наблюдава "портокалова кожа", но при стискане се наблюдават добре оформени трапчинки.

Степен 2 (умерена): Целулитът се забелязва при изправено положение и при определени пози на тялото. В легнало положение е слабо забележим.

Степен 3 (тежка): Видим е във всяко положение на тялото.

Прочети повече
4.

Видове целулит

Разделянето на целулита на видове е условно и има за цел да определи правилният подход при терапията му. Според консистенцията и вида на мастната тъкан, той се разделя основно на мек, твърд и оточен, като в някой източници оточния е подвид на мекия.

Мек целулит - Често е резултат от хормонални промени, стареене на кожата или наддаване на тегло. Мекият целулит се характеризира с отпусната текстура на кожата. Локализира се по бедрата, седалището, корема и областта на ръцете. Този тип целулит не е болезнен, и често е в съчетание със слаб тонус на мускулите. Мекият целулит е един от по благоприятните за терапия видове целулит.

Твърд целулит - Известен е също като компактен целулит и е един от най-трудните за повлияване вид. Това е така, защото често е резултат от дълъг период на развитие и уплътняване на тъканите. Най-често се засягат в бедрата и седалището, а понякога задколянната ямка. Понякога е болезнен на допир, а появата му може да е свързана с наднормено тегло и липса на физическа активност.

Оточен целулит - Засяга долната част на крака, бедрата, прасците. Резултат е от лоша циркулация на кръвта и лимфен застой, поради което се свързва със задържане на вода в организма. Лекува се сравнително по-лесно, чрез повлияване на първопричината за застойните процеси. Има много фактори влошаващи оточния целулит, като липсата на физически активност и лошата диета са най-честите причини.

Прочети повече
5.

Заболяване ли е целулитът?

Различни проучвания в областта на дерматологията и козметологията показват, че целулитът е толкова здравословен проблем, колкото и естетически. В леките си форми той наистина е чисто физиологично състояние, докато в по-тежките най-често се добавят метаболитни нарушения или различни здравословни проблеми. Също така докато при някои жени се наблюдава генетична предразположеност, то при други целулитът е резултат от обездвижване, нездравословна диета или хормонален дисбаланс.

Прочети повече
6.

Митове и заблуди за целулита

Развенчаване на митовете и заблудите стоящи зад понятието целулит.

Макар всяка съвременна жена или мъж да знаят какво означава целулит, около понятието все още витаят множество митове и недоказани твърдения. Една от основните причини за това е, че липсва надеждна информация, на която човек да се довери и той става жертва на всеобщи твърдения. Това е свързано с факт...

Прочети повече
7.

Лечение на целулит

Разберете кои са най-ефективните процедури за лечение и премахване на целулит - всичко за ръчния масаж,антицелулитните апарати и мезотерапия.

Най-добрата стратегия за ефективно премахване на целулит и лечение на проблема е да се съчетаят повече от едно средства и различен вид процедури. Така ефектът от тях ще се сумира, а резултатът ще е много по-добър и траен. В основата на борбата с целулита обаче трябва да стои правилното хранене и дв...

Прочети повече
8.

Антицелулитен масаж у дома

Разберете как да си направите сами антицелулитен масаж у дома, каква е неговата техника, похвати и съвети за изпълнение.

Една от най-достъпните и лесни за изпълнение процедури, която всеки може да си направи сам, е антицелулитен масаж у дома. Той не изисква някаква по-специална предварителна подготовка, а в същото време няма да ви коства нищо, освен време. Минус на този вид масаж е, че сам човек трудно достига до вси...

Прочети повече
9.

Антицелулитен масаж с вендуза у дома

Направите сами антицелулитен масаж с вендуза у дома в няколко лесни стъпки - една от ефективните техники за премахване на целулит.

Антицелулитният масаж с вендуза се смята за един от най-ефективните за справяне с проблема в домашни условия и е лесен за използване. Основната разлика между масажът с вендузи и ръчният или с масажор е, че при него с помощта на вакуум самата кожа се изтегля и се получава така нареченото кожно валяч...

Прочети повече
Страници: 12345...15
4.0/5 22 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Целулит Анатомия на кожата Локализация на целулита Причини за целулит Стадии на целулит скала на Нюрнберг-Мюлер
1 от 6
ЦелулитАнатомия на кожатаЛокализация на целулитаПричини за целулитСтадии на целулитскала на Нюрнберг-Мюлер

Полезни връзки

  • Вендузи за антицелулитен масаж от Фрамар
  • Антицелулитни продукти от Фрамар
  • Информационен портал за целулита
  • Информация за целулита в уикипедия

Библиография

https://www.news-medical.net/health/What-Causes-Cellulite.aspx

https://www.medicinenet.com/cellulite/article.htm#what_is_cellulite

https://www.medicalnewstoday.com/articles/149465.php

Коментари към Целулит

От сайта
  1. YoLindi 
    на 14 October 2013 в 14:29
    Темата ме за целулита ме заинтригува, особено много, след като и аз се сблъсках с този проблем, въпреки че съм слаба. Оказа се, че дори липосукцията не може да се пребори с този козметичен дефект, тъй като четох, че има изнесени литературни данни, в к...
  2. Harmony 
    на 14 October 2013 в 14:45
    Това си е почти невъзможна задачка, но ме вдъхновяват хора като теб. Почти ще ме навиеш и аз да започна тази мисия! -> ->
  3. PasDeDeux 
    на 17 October 2013 в 11:57
    Преди години бях напълняла рязко и ми се беше появил целулит и на мен, сега обаче го няма. Възможно ли е според вас това? Има ли начин да не е било целулит, просто? -> ->
  4. beautymaniac 
    на 28 November 2013 в 11:43
    Ами и аз се боря с това чудо - преди време си купих крем на Lierac от ягодата против целулит, правя и специални упражнения, пия повече течности, движа се повече и като че ли има ефект -> ->
  5. MollyDolly 
    на 05 December 2013 в 12:17
    От колко време се бориш с това чудо по този начин. Гледах, че има и някакви антицелулитни клинчета, мисля, че биха били добра добавка към това, което си започнала като режим. Казвам го, защото мисля да те последвам!
Включи се в дискусията във форума
За статията
последна редакция: 02 дек 2021г.
създадена на: 09 юни 2014г.
прочетена: 153362 пъти
Още за Целулит
  • Статии за целулит
  • Упражнения при целулит
  • Алтернативна медицина при целулит
  • Хранене и целулит
  • Растения и билки срещу целулит
  • Анатомия на кожата
Още интересни публикации
Йохимбе, Паусинисталия йохимбе, Йохимба

Йохимбе, Паусинисталия йохимбе, Йохимба

от 08 юни 2022г. Прочети повече
3 доказано ефективни начина да се справите с целулита

3 доказано ефективни начина да се справите с целулита

от 16 яну 2020г. Прочети повече
Домашни средства срещу целулит

Домашни средства срещу целулит

от 08 яну 2020г. Прочети повече
Пет полезни храни, подпомагащи борбата с целулит

Пет полезни храни, подпомагащи борбата с целулит

от 27 сеп 2019г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах