5. Заболяване ли е целулитът?
Мненията на специалистите в областта на медицината и козметологията в класифицирането на целулита се разминават изключително силно. Много физиолози отнасят проблема с целулита не към заболяванията, а към вторичните полови белези присъщи за всяка жена, особено в началните му стадии. В защита те изтъкват, че процесите на образуването не лежат на патологична основа, а се явяват нормални особености на женския организъм, поради което и самият целулит не би трябвало да се отнася към заболяванията. В другата част на спектъра, някои учени са крайно несъгласни с тази теория. Те определят целулита като проява на нарушение на обмяната на веществата, съсредоточено и проявяващо се в подкожната мастна тъкан, а не физиологично състояние. Те смятат, че дори началния стадии на целулит е сигнал за настъпване на дисбаланс в обмяната на веществата, а кожните прояви са важен симптом за проблем в тялото. Именно поради това, специалистите от областта на козметологията считат целулитът за заболяване, а мерките и борбата с него, като вид лечение. Може би по-балансирана позиция имат единствено лекарите-дерматолози, които са на мнение, че това е по-скоро естетичен проблем, но с индикации за реални метаболитни и кожни проблеми.
5.1. Думата "целулит"
Спор буди и самият термин - целулит, въведен от козметологията. Според медицинските среди, думата е крайно неточна и подвеждаща, заради наставката "ит" (лат. -itis) и съвпадението и с друг термин, отбелязващ сериозно кожно заболяване. Самата наставка идва от латински и в медицината се употребява за отбелязване на възпалителен процес или заболяване. Затова и терминът целулит в българските източници съвпада с медицинския термин за възпаление на съединителната тъкан, кожата и подкожните слоеве, без да имат реално никаква връзка. Така за козметичният проблем целулит, нямащ нищо общо с възпаление, лекарите често използват други термини като хидролиподистрофия или само липодистрофия.
5.2. "Програмирано" ли е тялото да образузува целулит?
Дори самият целулит да не може да се определи като типично заболяване, факт е, че много от причините за него имат физическа основа. Научно е доказано, че образуването на целулит в някаква степен е генетично обусловено и е пряко свързано с хормоналната система на женския организъм. Така ако човек от една страна е генетично предразположен, а от друга хормоните спомагат за задържането на вода, това значително усложнява проблема. Ако към тези неща се добавят и слабост на капилярите, венозна недостатъчност, проблеми с периферното кръвообращение и хронични застойни процеси, то наистина образуването на целулит няма да е нормално и здравословно състояние.
5.3. Връзката между заседналия начин на живот и целулита
Не трябва да се забравя, че проблемите свързани със застойните процеси в проблемните зони и крайниците се провокират изключително силно от заседналия начин на живот. Липсата на движение оказва изключително неблагоприятно въздействие на венозната и лимфната система. Причината за това е, че за движението на венозната кръв и лимфата в тялото, огромно значение има съкращаването на мускулите и изпомпващото им действие. Така, активния начин на живот и профилактиката на застойните процеси, в голяма степен може да повлияят не само на образуването на целулит, но и да подобри цялостно ни здраве и да ни предпази от множество други доказани заболявания.
Коментари към Целулит