8. Антицелулитен масаж у дома
Една от най-достъпните и лесни за изпълнение процедури, която всеки може да си направи сам, е антицелулитен масаж у дома. Той не изисква някаква по-специална предварителна подготовка, а в същото време няма да ви коства нищо, освен време. Минус на този вид масаж е, че сам човек трудно достига до всички проблемни зони, но с малко практика и постоянство може да постигнете много добри резултати. Правенето на антицелулитен масаж вкъщи не изключва професионалните антицелулитни процедури, но е един добър и бюджетен вариант, чрез който всяка жена може да се грижи сама за себе си у дома.
Какво е важно да знаем за антицелулитния масаж вкъщи?
Антицелулитен масаж вкъщи трябва да се прави системно в продължение на 3-4 седмици и няколко пъти в месеца за поддържане.
Преди да пристъпите към самомасаж, трябва да вземете предвид следните правила:
- Преди масаж загрейте мускулите си с топъл душ и почистете кожата с ексфолиант. Допълнително може да разтриете проблемните зони с четка или ръкавица до леко зачервяване.
- Нанесете антицелулитните продукти с леки масажни движения в посока отдолу нагоре. Спазвайте тази посока при поглаждащите движения и изцеждането.
- Внимавайте с интензивността и силата на масажа, за да избегнете разкъсване на капиляри и синини. Движенията трябва да са леки и плавни, с постепенно нарастващо темпо и натиск. По време на масажа не трябва да се усеща силна болка.
- Започнете масажа отдолу и постепенно преминете нагоре, в посока към таза и корема. По време на масажа се опитайте да заобиколите зоните на лимфните възли: слабините, горната част на бедрата и задколянната ямка.
- Темпото и интензивността на масажа са увеличава постепенно, като се преминава от по-нежни похвати към такива действащи в по-голяма дълбочина.
- Коремът се масажира с нежни движения. При бедрата може да са по-интензивни, но не и във вътрешната част, защото там се разполагат лимфни съдове.
- По време на масажа се наблюдава зачервяване на кожата. Това е нормално и е добър показател, което означава, че масажът увеличава притокът на кръв към тъканите (хиперемия).
- Масажът се провежда най-малко 2 пъти седмично с продължителност 30-60 минути, за да се получи траен резултат.
8.1. Как се прави антицелулитен масаж - основни похвати
Техниката за самомасаж е лесна за научаване, което я прави достъпна за всеки. Процедурата включва основни похвати от класическия масаж: поглаждане, изцеждане, разтриване, омачкване, вибрации и ударни похвати, с различна степен на интензивност. При антицелулитен самомасаж е добре да се използва антицелулитно масажно масло за засилване на ефекта.
Поглаждане - С този похват се започва и завършва и процедурата по самомасаж и служи като преход между отделните похвати. Той въздейства основно на кожата и спомага да подобри лимфотока и кръвообращението. Поглаждането се извършва с цели длани в посока на лимфния ток - от крайниците към тялото, като движенията са леки и ритмични. Избягвайте силен натиск върху повърхността.
Изцеждане - Този похват е подобен на поглаждането, но с него се въздейства в по-голяма дълбочина, като целта му е да подобри дренирането на зоната и премахването на задържаните вода и лимфна течност. Изцеждането се извършва чрез повърхността на ръката между палеца и показалеца, като се включва и дланта. Тук задължително трябва да се спазва посоката на лимфния ток, като за бедрата масажът е от коляното към таза.
Разтриване - Чрез този похват се въздейства на по-голяма дълбочина като се включват подкожната тъкан и фасциите. Тук не е задължително спазването на определена посока, като движенията могат да бъдат концентрични, спираловидни, и в различни посоки. В разтриването може да се използват длани, върховете на пръстите или повърхността на дланине откъм малкия пръст (рендосване), като движенията са динамични и ритмични. Най-лесно в антицелулитния масаж у дома можете да приложите похвата като свиете пръстите и започнете да масажирате с кокалчетата на ръцете.
Омачкване - Тази техника се използва за масаж както на повърхностните, така на по-дълбоко разположените тъкани, като мускулите. С по-повърхностно омачкване се постигат омекотяване на кожата и подкожната тъкан и така се въздейства директно върху целулита. За целта кожата се захваща, издърпва се с ръце, след което се освобождава. С дълбоко омачкване се масажират бедрените мускули като може да се използва натиск със задната част на дланите или обхващане с палец и показалец, използвайки двете си ръце едновременно. След като едно място се обработи, ръцете бавно се придвижват към ново. Използването на техниката стимулира редуцирането на целулита и подобряване на мускулния тонус.
Ударни похвати - Те имат рефлекторно въздействие и имат за цел да стимулират кръвообращението и процесите в тъканите. Макар да се наричат ударни похвати, ударите не трябва да силни, а по-скоро ритмични и бързи. Могат да бъдат под формата потупване, пощипване, сечене, почукване, напляскване и др. Използвайте дланите или пръстите, за да направите различни варианти.
Вибрация - Тази техника също има рефлекторно въздействие и повлиява тонуса на кръвоносните съдове и мускулите. Може да я приложите като леко захванете с палец и показалец даден участък, повдигнете останалите пръсти и леко разклатите китката, за да предадете вибрация.
8.2. Антицелулитен масаж - техника
За да изпълните масажа трябва да седнете на стол или да застанете прави, за да ви е удобно да достигнете проблемните зони. Когато се седнали и прекръстосате единия крак върху другия, ще имате достъп до горната и страничната част на бедрото на горния крак, а когато краката са поставени на пода, ще може да масажирате вътрешната част на бедрата. В изправено положение може да достигнете до задната част на бедрата и корема и паласките. Не забравяйте да сложите антицелулитно масло, преди да започнете.
Самомасаж на бедрата
1. Антицелулитният масаж започва с поглаждане с длан като посоката от коляното нагоре към таза и седалището. Движенията са плавни и леки, последователно с едната и другата ръка, като целта е да се на стимулира движението на лимфата. След няколко минути поглаждащи движения по всички части на бедрата може да използвате повърхността на ръката между палеца и показалеца, за да обхванете бедрото (като в голяма щипка) и да направите изцеждане.
2. След това може да направите раздвижване на кожата спрямо подлеждащата тъкан като обхванете кожна гънка с палец и показалец и я изтеглите леко нагоре и пуснете. Направете това по цялото бедро.
3. В следващата стъпка свийте пръстите и започнете да разтривате кожата с кокалчета на пръстите. Тук не се спазва определена посока, като целта е да се стимулира подкожната тъкан. Обработете цялата зона на бедрата за около 10-15 мин.
4. Може да смените похвата с друга спомагателна техника, усуквайки и разтягайки кожата между срещуположно поставени пръсти на ръцете.
5. След това преминете в бързо разтриване с длани, като едната се движи напред, а другата назад. Тук отново не се спазва определена посока. Целта е да се получи интензивно триене, стимулиращо кръвната циркулация.
6. В следващата стъпка отново направете няколко поглаждащи движение в посока нагоре, след което започнете по дълбоко омачкване на мускулите, обхващайки ги с длани.
7. В последната стъпка направете различни ударни похвати, като използвате варианти на потупване с ръце и пощипване на кожата с пръсти.
8. Завършете с няколко и изцеждания и поглаждания.
Самомасаж на корема
Масажът на корема следва същите стъпки, като там се изключват омачкването и ударните похвати. Поглаждащите движения е добре да се правят по часовниковата стрелка. Може да обърнете по-голямо внимание на зоната на паласките и ханша.
Коментари към Целулит