Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Целулит Антицелулитен масаж у дома
Целулит
Автор: Пламен Сашков Георгиев
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • БИБЛИОГРАФИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
БИБЛИОГРАФИЯ
КОМЕНТАРИ
Целулит
  1. Какво представлява целулитът?
  2. Какви са причините за поява на целулит?
  3. Стадии и степени на целулит
  4. Видове целулит
  5. Заболяване ли е целулитът?
  6. Митове и заблуди за целулита
  7. Лечение на целулит - методи за премахване
  8. Антицелулитен масаж у дома
  9. Антицелулитен масаж с вендуза у дома

8. Антицелулитен масаж у дома

Една от най-достъпните и лесни за изпълнение процедури, която всеки може да си направи сам, е антицелулитен масаж у дома. Той не изисква някаква по-специална предварителна подготовка, а в същото време няма да ви коства нищо, освен време. Минус на този вид масаж е, че сам човек трудно достига до всички проблемни зони, но с малко практика и постоянство може да постигнете много добри резултати. Правенето на антицелулитен масаж вкъщи не изключва професионалните антицелулитни процедури, но е един добър и бюджетен вариант, чрез който всяка жена може да се грижи сама за себе си у дома.

Какво е важно да знаем за антицелулитния масаж вкъщи?

Антицелулитен масаж вкъщи трябва да се прави системно в продължение на 3-4 седмици и няколко пъти в месеца за поддържане.

Преди да пристъпите към самомасаж, трябва да вземете предвид следните правила:

  • Преди масаж загрейте мускулите си с топъл душ и почистете кожата с ексфолиант. Допълнително може да разтриете проблемните зони с четка или ръкавица до леко зачервяване.
  • Нанесете антицелулитните продукти с леки масажни движения в посока отдолу нагоре. Спазвайте тази посока при поглаждащите движения и изцеждането. 
  • Внимавайте с интензивността и силата на масажа, за да избегнете разкъсване на капиляри и синини. Движенията трябва да са леки и плавни, с постепенно нарастващо темпо и натиск. По време на масажа не трябва да се усеща силна болка.
  • Започнете масажа отдолу и постепенно преминете нагоре, в посока към таза и корема. По време на масажа се опитайте да заобиколите зоните на лимфните възли: слабините, горната част на бедрата и задколянната ямка.
  • Темпото и интензивността на масажа са увеличава постепенно, като се преминава от по-нежни похвати към такива действащи в по-голяма дълбочина.
  • Коремът се масажира с нежни движения. При бедрата може да са по-интензивни, но не и във вътрешната част, защото там се разполагат лимфни съдове.
  • По време на масажа се наблюдава зачервяване на кожата. Това е нормално и е добър показател, което означава, че масажът увеличава притокът на кръв към тъканите (хиперемия).
  • Масажът се провежда най-малко 2 пъти седмично с продължителност 30-60 минути, за да се получи траен резултат.

8.1. Как се прави антицелулитен масаж - основни похвати

Техниката за самомасаж е лесна за научаване, което я прави достъпна за всеки. Процедурата включва основни похвати от класическия масаж: поглаждане, изцеждане, разтриване, омачкване, вибрации и ударни похвати, с различна степен на интензивност. При антицелулитен самомасаж е добре да се използва антицелулитно масажно масло за засилване на ефекта.

Поглаждане - антицелулитен масаж у домаПоглаждане - С този похват се започва и завършва и процедурата по самомасаж и служи като преход между отделните похвати. Той въздейства основно на кожата и спомага да подобри лимфотока и кръвообращението. Поглаждането се извършва с цели длани в посока на лимфния ток - от крайниците към тялото, като движенията са леки и ритмични. Избягвайте силен натиск върху повърхността.

Изцеждане - антицелулитен масаж у домаИзцеждане - Този похват е подобен на поглаждането, но с него се въздейства в по-голяма дълбочина, като целта му е да подобри дренирането на зоната и премахването на задържаните вода и лимфна течност. Изцеждането се извършва чрез повърхността на ръката между палеца и показалеца, като се включва и дланта. Тук задължително трябва да се спазва посоката на лимфния ток, като за бедрата масажът е от коляното към таза.

Разтриване - антицелулитен масаж у домаРазтриване - Чрез този похват се въздейства на по-голяма дълбочина като се включват подкожната тъкан и фасциите. Тук не е задължително спазването на определена посока, като движенията могат да бъдат концентрични, спираловидни, и в различни посоки. В разтриването може да се използват длани, върховете на пръстите или повърхността на дланине откъм малкия пръст (рендосване), като движенията са динамични и ритмични. Най-лесно в антицелулитния масаж у дома можете да приложите похвата като свиете пръстите и започнете да масажирате с кокалчетата на ръцете.

Омачкване - антицелулитен масаж у домаОмачкване - Тази техника се използва за масаж както на повърхностните, така на по-дълбоко разположените тъкани, като мускулите. С по-повърхностно омачкване се постигат омекотяване на кожата и подкожната тъкан и така се въздейства директно върху целулита. За целта кожата се захваща, издърпва се с ръце, след което се освобождава. С дълбоко омачкване се масажират бедрените мускули като може да се използва натиск със задната част на дланите или обхващане с палец и показалец, използвайки двете си ръце едновременно. След като едно място се обработи, ръцете бавно се придвижват към ново. Използването на техниката стимулира редуцирането на целулита и подобряване на мускулния тонус.

Ударни похвати - Те имат рефлекторно въздействие и имат за цел да стимулират кръвообращението и процесите в тъканите. Макар да се наричат ударни похвати, ударите не трябва да силни, а по-скоро ритмични и бързи. Могат да бъдат под формата потупване, пощипване, сечене, почукване, напляскване и др. Използвайте дланите или пръстите, за да направите различни варианти.

Вибрация - Тази техника също има рефлекторно въздействие и повлиява тонуса на кръвоносните съдове и мускулите. Може да я приложите като леко захванете с палец и показалец даден участък, повдигнете останалите пръсти и леко разклатите китката, за да предадете вибрация.

8.2. Антицелулитен масаж - техника

За да изпълните масажа трябва да седнете на стол или да застанете прави, за да ви е удобно да достигнете проблемните зони. Когато се седнали и прекръстосате единия крак върху другия, ще имате достъп до горната и страничната част на бедрото на горния крак, а когато краката са поставени на пода, ще може да масажирате вътрешната част на бедрата. В изправено положение може да достигнете до задната част на бедрата и корема и паласките. Не забравяйте да сложите антицелулитно масло, преди да започнете.

Самомасаж на бедрата

Как се прави антицелулитен масаж у дома

1. Антицелулитният масаж започва с поглаждане с длан като посоката от коляното нагоре към таза и седалището. Движенията са плавни и леки, последователно с едната и другата ръка, като целта е да се на стимулира движението на лимфата. След няколко минути поглаждащи движения по всички части на бедрата може да използвате повърхността на ръката между палеца и показалеца, за да обхванете бедрото (като в голяма щипка) и да направите изцеждане.

2. След това може да направите раздвижване на кожата спрямо подлеждащата тъкан като обхванете кожна гънка с палец и показалец и я изтеглите леко нагоре и пуснете. Направете това по цялото бедро.

3. В следващата стъпка свийте пръстите и започнете да разтривате кожата с кокалчета на пръстите. Тук не се спазва определена посока, като целта е да се стимулира подкожната тъкан. Обработете цялата зона на бедрата за около 10-15 мин.

4. Може да смените похвата с друга спомагателна техника, усуквайки и разтягайки кожата между срещуположно поставени пръсти на ръцете.

5. След това преминете в бързо разтриване с длани, като едната се движи напред, а другата назад. Тук отново не се спазва определена посока. Целта е да се получи интензивно триене, стимулиращо кръвната циркулация.

6. В следващата стъпка отново направете няколко поглаждащи движение в посока нагоре, след което започнете по дълбоко омачкване на мускулите, обхващайки ги с длани.

7. В последната стъпка направете различни ударни похвати, като използвате варианти на потупване с ръце и пощипване на кожата с пръсти.

8. Завършете с няколко и изцеждания и поглаждания.

Самомасаж на корема

Антицелулитен масаж на корема Масажът на корема следва същите стъпки, като там се изключват омачкването и ударните похвати. Поглаждащите движения е добре да се правят по часовниковата стрелка. Може да обърнете по-голямо внимание на зоната на паласките и ханша. 

Следва: Антицелулитен масаж с вендуза у дома
Страници: 678910...15
4.0/5 26 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Целулит Анатомия на кожата Локализация на целулита Причини за целулит Стадии на целулит скала на Нюрнберг-Мюлер
1 от 6
ЦелулитАнатомия на кожатаЛокализация на целулитаПричини за целулитСтадии на целулитскала на Нюрнберг-Мюлер

Полезни връзки

  • Вендузи за антицелулитен масаж от Фрамар
  • Антицелулитни продукти от Фрамар
  • Информационен портал за целулита
  • Информация за целулита в уикипедия

Библиография

https://tsn.ua/ru/lady/krasota/kosmetologiya/borba-s-cellyulitom-kak-izbezhat-oshibok.html

https://magia-stroinosti.ru/samomassazh-ot-tsellyulita/

Коментари към Целулит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Целулит
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:19
    Коментирайте "Целулит"
За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 09 юни 2014г.
прочетена: 185625 пъти
Още за Целулит
  • Статии
  • Упражнения
  • Алтернативна медицина
  • Хранене
  • Растения и билки
  • Анатомия на кожата
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival