6. Митове и заблуди за целулита
Макар всяка съвременна жена или мъж да знаят какво означава целулит, около понятието все още витаят множество митове и недоказани твърдения. Една от основните причини за това е, че липсва надеждна информация, на която човек да се довери и той става жертва на всеобщи твърдения. Това е свързано с факта, че съвременната медицина разглежда "портокаловата кожа" по-скоро за естетически проблем, а не като значимо заболяване и тя не присъства в медицинската литература. От друга страна, рекламната индустрия често поднася изкривено или непълно информацията, като така подхранва появата на различни митове свързани с целулита.
6.1. Мит 1: От целулит страдат само жени
Факт е, че най-често целулитът е проблем на жените, но в някой случаи той може да засегне и силния пол. Като цяло, жените са значително по-предразположени към неравности по кожата, поради различната структура на съединителната тъкан и фината кожа, свързани с женските полови хормони. Научно е доказано, че половият хормон естроген има съществена роля в образуването на целулит, като мъже лекувани с хормонални препарати, също могат да развият "портокалова кожа". Най-често при мъжете, целулит се появява в следствие на хормонални проблеми, прием на анаболни стероиди или лечение с хормонални препарати, но може да е и индивидуална особеност. При силния пол целулитът засягат най-вече корема и предната част на бедрата.
6.2. Мит 2: Целулитът засяга само областта на бедрата и ханша
Зоната на ханша и бедрата наистина е мястото, при което жените са най-склонни да натрупват мазнини и да образуват целулит, но той може да засегне и други части на тялото. Това най-често са зоните на корема, задната част на ръцете, подбедриците и др. Обикновено целулитът се появява първо в областта на бедрата и ханша, а в последствие със задълбочаване на проблема, започва да засяга и другите части на тялото.
6.3. Мит 3: Целулитът се среща само при хора с наднормено тегло
Истината е, че целулитът се среща както при хора с наднормено тегло, така и при хора с нормално тегло, а понякога дори при слаби хора. Факт е обаче, че при хората с наднормено тегло, в повечето случаи, той е значително по-видим и в по-тежка степен. Това е така, защото колкото повече се натрупват мазнини, толкова те се разрастват в посока към кожата и водят до деформирането й. Веднъж появил се целулит, дори при значително намаляване на подкожните мазнини, той може да се запази. Така дори човек с нормални килограми може да е засегнат от "портокалова кожа".
6.4. Мит 4: Целулитът е просто подкожна мазнина
Факт е, че целулитът е натупване на подкожна мазнина, но той се явява един вид деформирана и видоизменена мастна тъкан. В такъв смисъл, целулитът е разновидност на нормалната мастна тъкан, която служи като хранителен резерв и има защитна и термоизолационна функция. За разлика от нея, целулитните натрупвания нямат конкретна функция, премахват се трудно и се повлияват незначително от гладуване.
6.5. Мит 5: Целулитът е наследствено заболяване
Вярно е, че наследствеността е един от факторите за образуване на целулит, но не и единственият. Това означава, че дори майката да има значителен целулит, при дъщерята той може да е в незначителна степен, както и обратното. Не е правилно при предразположеност целулитът да се приема като нещо неизбежно, а трябва да се вземат дори по-сериозни мерки срещу прогресирането му.
6.6. Мит 6: Противозачатъчните таблетки водят до образуване на целулит
Пряката връзка между приемът на противозачатъчни таблетки и образуването на целулит не е напълно доказана. За разлика нея обаче факторите като неправилно хранене, хроничен стрес и хормоналните нарушения са доказано свързани с "портокаловата кожа". В този смисъл, противозачатъчните таблетки не могат самостоятелно да бъдат причина за образуването на целулит, а трябва да се разглеждат заедно с другите по-значими фактори.
6.7. Мит 7: Целулит се премахва с липосукция
Липосукцията може да ви избави от няколко излишни килограма в областта на ханша, корема и бедрата, но не и да заличи целулита. Това е така, защото по време на тази процедура с помощта на вакуум се премахва част от мастните натрупвания, но не се възстановява структурата на кожата. В някои случаи самата липосукция може да доведе до циркулаторни нарушения и съединителнотъканни проблеми.
Коментари към Целулит