9. Антицелулитен масаж с вендуза у дома
Антицелулитният масаж с вендуза се смята за един от най-ефективните за справяне с проблема в домашни условия и е лесен за използване. Основната разлика между масажът с вендузи и ръчният или с масажор е, че при него с помощта на вакуум самата кожа се изтегля и се получава така нареченото "кожно валяче". Така тъканите в това число и мастната се обработват в по-голяма дълбочина, подобрява се кръвотока към тях и същевременно се дренират.
Антицелулитният масаж с вендузи благоприятства за:
- Подобряване на периферното кръвообращение в третираните зони
- Подобряване на циркулацията на междуклетъчната течност и лимфата
- Подобряване на трофиката
- Отстраняване на отпадните вещества от метаболизма.
- Предотвратяване на лимфния застой
- Благодарение на тези си ефекти, неравностите по кожата намаляват, а тя става гладка и еластична
9.1. Избор на вендузи за антицелулитен масаж
За този масаж трябва да се снабдите с подходящи вендузи. В аптеките се продават различни видове, но принципът не действие и ефектът е сходен. Вендузите могат да бъдат силиконови, пластмасови, стъклени със или без помпа или пистолет. Най-често използваните и широко достъпни са силиконовите вендузи, които се поставят само чрез стискане, при което се изкарва въздухът от тях. Друг достъпен вариант са такива, които се поставят с пистолет за изкарване на въздуха. Чрез него дозирането на силата на захващане може да се контролира много по-точно, което помага при масажирането на по-нежните и болезнени места.
Могат да бъдат използват и обикновени стъклени вендузи, но при тях се изисква изкарване на въздуха със запален тампон, напоен със спирт, а дозирането на силата е трудно.
9.2. Колко често може да се прави масаж
В борбата с целулита е важно процедурите да се провеждат редовно, но не и да се прекалява с тях. Козметиците препоръчват масажите с вендузи да се правят през ден в курс от 10 процедури. Честотата и броя на процедурите могат да варират според тежестта на проблема и наличието на някакви противопоказания. Ако бъдат комбинирани с други антицелулитни процедури, то могат да се правят и веднъж на 4-5 дни. За максимална ефективност се препоръчва употребата и на антицелулитна козметика - кремове, масла или серуми.
9.3. Противопоказания за масаж с вендузи
Поради това, че процедурата е свързана със силно изтръпване на кожата, то съществуват и относителни противопоказния, което я прави неподходяща за някои хора и при определени състояния.
- Предразположеност към разширени вени
- Хипертония
- Чувствителна кожа
- Остри състояния и инфекции
- Опасни бенки в областта на третиране
- Бременност
- Нарушения на целостта на кожата
- Тромбофлебит
- Слабост на капилярите
- Проблеми с кръвосъсирването
- Заболявания със сърдечно-съдовата система
Ако имате някакви сериозни хронични заболявания или кожни проблеми, преди да започнете с процедурите задължително се консултирате с лекар.
9.4. Как да направите антицелулитен масаж с вендузи у дома
Ако нямате противопоказания и вече сте си закупили вендузи може да пристъпите към масажите. Преди да започнете обаче, трябва да се запознаете с основните правила в техниката на масажа и неговото изпълнение. Имайте предвид, че неправилната техника може да доведе до негативни последици и незадоволителен резултат.
Подгответе кожата за масажа, като вземете топъл душ или използвате скраб, за да я почистите и затоплите.
Намажете третираната зона с масажно масло, най-добре антицелулитно. Това е необходимо, за да може вендузата да се захваща и плъзга по кожата.
Масажът се прави в посока отдолу на нагоре с прави движения, като могат да включат и спираловидни и зигзагообразни.
Масажът по вътрешната част на бедрата и около слабините трябва да се избягва или да се прави много внимателно.
Антицелулитен масаж на бедрата и седалището
При извършване на масажа трябва да се спазва посоката на лимфния ток с цел дрениране на проблемните зони и да се избягват местата с лимфни възли (вътрешната горна част на бедрата).
Седалище:
- Поставете вендузата в централната част на дупето и я захванете. Изтеглете в посока към тазобедрената става.
- Закрепете я в областта на сакрума и издърпайте отново в същата посока, описвайки полукръг.
- Закрепете вендузата в центъра на сгъвката под дупето и опишете дъга напред към тазобедрената става.
- Повторете няколко пъти.
Задна, странична и предна част на бедрата:
Закрепете вендузата в областта над коляното и изтеглете в посока нагоре. Може да опитате спираловидни и зигзагообразни движения.
!Избягвайте:
- Зоната на слабините
- Горната вътрешна част на бедрата
- Зоната на задколянната ямка
Крака под коленете:
Тази част се масажира аналогично на зоната на бедрата като посоката нагоре към коляното.
Корем и паласки:
Зоната на корема се обработва като, след като се захване вендузата се започват кръгообразни движения по часовниковата стрелка. Внимаваме вакуумът да не е прекалено силен, защото е нежна зона.
Можем да обърнем повече внимание на зоната на паласките.
Коментари към Целулит