- Какво представляват полипите на дебелото черво?
- Честота на полипи на дебелото черво
- Причини и рискови фактори за полипи на дебелото черво
- Как се образуват полипи на дебелото черво
- Каква е разликата между полип и рак на дебелото черво
- Симптоми и признаци при полипи на дебелото черво
- Диагностициране на полипи на дебелото черво
- Диференциална диагноза при полипи на дебелото черво
- Какви са леченията при полипи на дебелото черво
- Усложнения и прогнозиране при полипи на дебелото черво
- Как да се предпазим от полипи на дебелото черво?
3. Причини и рискови фактори за полипи на дебелото черво
Здравите клетки растат и се делят по определен начин. Мутациите в определени гени могат да накарат клетките да продължат да се делят дори, когато не са необходими нови клетки. В дебелото черво и ректума този нерегулиран растеж може да причини образуването на полипи. Полипите могат да засегнат всяка една част от дебелото черво. Има две основни категории полипи, неопластични и ненеопластични. Ненеопластичните полипи включват хиперпластични, възпалителни и хамартозни полипи. Те обикновено не търпят злокачествена трансформация.
Епидемиологичните проучвания предполагат, че причините от околната среда допринасят за разликите в честотата на полипи на дебелото черво в различните популации.
3.1. Диета
Предполага се, че разликите в консумацията на диетични фибри и антиоксиданти играят роля в развитието на полипи на дебелото черво, но тези предложения не са доказани. Има ограничени косвени доказателства, че консумацията на месо, мазнини и алкохол могат да бъдат рискови фактори. Обратно, консумацията на калций и фолат може да осигури защитен ефект, особено при пациенти с анамнеза за полипи на дебелото черво.
3.2. Генетика
Описани са редица полипозни синдроми. Те могат да бъдат свързани със специфични извънчревни прояви, както и с други видове тумори. Повечето от мутантните гени в тези синдроми са идентифицирани. Някои от тези заболявания са:
- Фамилна аденоматозна полипоза (FAP) - автозомно-доминантно разстройство, причинено от мутации в гена APC.
- Наследствен неполипозен колоректален рак (HNPCC) - известен още като синдром на Линч представлява автозомно-доминантно разстройство, причинено от мутации в протеините за възстановяването на несъответствието на ДНК.
- Болест на Cowden - свързана е с мутации във фосфатазната и тензиновата хомология на протеиновата фосфатаза на 10-та хромозома.
3.3. Рискови фактори
Факторите, които могат да допринесат за образуването на полипи на дебелото черво или рак, включват:
- Възраст - повечето хора с полипи на дебелото черво са на 50 или повече години.
- Придружаващи заболявания - възпалителни чревни заболявания като улцерозен колит или болест на Крон увеличават общия риск от развитие на рак на дебелото черво.
- Фамилна анамнеза - пациентите с фамилна анамнеза имат по-голяма вероятност да развият полипи или рак. Колкото повече членове от семейството са с полипи, толкова по-голям е шансът за развитието им при преки родственици.
- Тютюнопушене и прекомерна употреба на алкохол - анализ показва повишен риск от развитие на полипи на дебелото черво при хора, които консумират три или повече алкохолни напитки на ден. Приемът на алкохол, съчетан с тютюнопушене, също изглежда увеличава риска.
- Затлъстяване - затлъстяването и прекомерната консумация на храни, богати на мазнини също са рисков фактор. От друга страна, включването на повече фибри в диетата и редовните упражнения могат да намалят риска.
Коментари към Полипи на дебелото черво