Полипи на дебелото черво
- Какво представляват полипите на дебелото черво?
- Честота на полипи на дебелото черво
- Причини и рискови фактори за полипи на дебелото черво
- Как се образуват полипи на дебелото черво
- Каква е разликата между полип и рак на дебелото черво
- Симптоми и признаци при полипи на дебелото черво
- Диагностициране на полипи на дебелото черво
- Диференциална диагноза при полипи на дебелото черво
- Какви са леченията при полипи на дебелото черво
- Усложнения и прогнозиране при полипи на дебелото черво
- Как да се предпазим от полипи на дебелото черво?
1. Какво представляват полипите на дебелото черво?
Полипи на дебелото черво, известни също като колоректални полипи, представляват доброкачествени новообразувания, които се появяват на повърхността на дебелочревната лигавица. Дебелото черво е част от стомашно-чревния тракт и е органът, в който се извършват последните процеси на резорбция и секреция от поетата храна.
В повечето случаи полипите не причиняват симптоми и обикновено се отриват случайно при рутини скринингови прегледи за рак на дебелото черво. Въпреки това, някои от симптомите включват:
- Кръв в изпражненията
- Диария или запек
- Коремна болка
Новопоявилите се полипи изглеждат като израстъци, появяващи се в лумена на дебелото черво, най-често спорадични или като част от други синдроми. Те се класифицират като:
- малки - с диаметър 5мм или по-малко
- средни - с диаметър от 6 до 9мм
- големи - с диаметър над 1см или повече
Полипите на дебелото черво могат да варират по размер и брой. Най-общо казано има три вида дебелочревни полипи:
- Хиперпластични - при повечето пациенти те са безвредни и не търпят злокачествена трансформация
- Аденоматозни - това са най-широко разпространените полипи и имат потенциал за дисплазия и злокачествена трансформация
- Злокачествени - на външен вид могат да изглеждат като другите видове полипи, но погледнати под микроскоп се вижда злокачествена трансформация на клетките
Всеки човек е изложен на риск за образуване на полипи на дебелото черво. Пациентите на възраст 50 години или повече, наднорменото тегло, тютюнопушенето и фамилна анамнеза за дебелочревни полипи са основните рискови фактори.
Смята се, че диетата и начинът на живот играят голяма роля при образуването на колоректални полипи. Проучванията показва, че има връзка между консумацията на варени зелени зеленчуци, кафяв ориз, бобови растения и сушени плодове и намалената честота на колоректалните полипи.
Честота на полипи на дебелото черво
Точното разпространение на полипи на дебелото черво не е установено поради разликите в методите, използвани за диагностициране. Разпространението варира значително при пациентите като основно се срещат над 60-годишна възраст. Установено е, че 30% от хората на средна възраст или напреднала възраст имат полипи на дебелото черво.
Полипите се срещат значително по-често при мъжете, отколкото жените. Те са силно свързани с напредването на възрастта, но могат да появят рано при пациенти с полипозен синдром.
Причини и рискови фактори за полипи на дебелото черво
Като основна причина за образуването на полипи на дебелото черво се посочват генетични мутации, които могат да накарат клетките да се делят дори, когато това не е необходимо. Самите полипи могат да засегнат всяка една част от дебелото черво. Те основно се делят на неопластични и ненеопластични. Различни проучвания показват, че причините от околната среда също допринасят за тяхното възникване и образуване.
Как се образуват полипи на дебелото черво
Неопластичните полипи включват хиперпластични, ювенилни, хамартоми и възпалителни псевдополипи. Клиничното значение на полипите се дължи на факта, че повече от 95% от аденокарциномите на дебелото черво произхождат от полипи. Полипите са много чести, намират се повече в проксималното дебело черво и имат нисък злокачествен потенциал, ако няма дисплазия. Самите полипи се развиват в рак след инактивиране на туморни супресорни гени като аденоматозна полипоза или гени за възстановяване на несъответствие в ДНК.
Каква е разликата между полип и рак на дебелото черво
Голяма част от пациентите са объркани относно разликата между полипи на дебелото черво и колоректален рак. Най-важното нещо, което трябва да знаят пациентите е, че наличието на полипи на дебелото черво не означава, че става въпрос за рак. Самите полипи са голям рисков фактор за малигнена трансформация към злокачествено заболяване, но всъщност само малка част от полипите при пациентите прогресират в тази насока.
Симптоми и признаци при полипи на дебелото черво
Повечето от пациентите с полипи на дебелото черво нямат никаква клинична изява. Безсимптомното протичане на полипите при голяма част от пациентите води до тяхното откриване в късен стадий при скринингово изследване за рак или случайна находка при ендоскопско изследване. Въпреки това, полипите се проявяват клинично с някои характерни симптоми, които могат да насочат пациентите към търсене на лекарска помощ.
Диагностициране на полипи на дебелото черво
Задължителните скринингови методи за ранно откриване на полипи и рак на дебелото черво в някои държави са въведени именно поради безсимптомното протичане в начални стадий. Една сред тези държави е Япония. Златен стандарт за диагностициране на полипи на дебелото черво е фиброколоноскопията. Ендоскопското изследване се използва както с диагностична, така и с лечебна цел (отстраняване на полипите).
Диференциална диагноза при полипи на дебелото черво
Диференциалната диагноза на дебелочревната полипоза е изключително широка и обхваща множество заболявания и синдроми, които също могат да водят до образуването на полипи. От най-голямо значение за лекарите е диференцирането на полипи и рак на дебелото черво.
Какви са леченията при полипи на дебелото черво
Единственото и ефективно лечение при полипи на дебелото черво е полипектомията. Най-често тя се извършва по време на колоноскопия, извършена с диагностична цел. Самата полипектомия при колоноскопия се извършва с помощта на примка с електрокоагулация. Хирургично лечение, и то ранно, се препоръчва при пациенти с фамилна аденоматозна полипоза или при други полипозни синдроми. При такива пациенти се предприемат операции за пълното или непълното отстраняване на дебелото черво с извеждане на анус претер (стома).
Усложнения и прогнозиране при полипи на дебелото черво
Полипите на дебелото черво са напълно лечими, особено ако бъдат диагностицирани и отстранени в начален стадий. Тяхното по-късно диагностициране води риск от развитието на усложнения като кървене, злокачествена трансформация, чревна непроходимост и други. Самите полипи растат бавно, което благоприятства въвеждането на скринингова колоноскопия за тяхното ранно откриване. Наследственият неполипозен рак е изключение. При този синдром се наблюдава повишена генетична нестабилност в самата лезия и трябва да се предприеме хирургично лечение възможно най-бързо.
Изображения: freepik.com
Как да се предпазим от полипи на дебелото черво?
Тъй като полипите на дебелото черво могат да доведат до рак, ако не бъдат открити и отстранени, пациентите трябва да знаят как могат да превантират по някакъв начин тяхната поява или ранното им откриване. Като основна причина за образуването на колоректални полипи се посочват различни генетични фа...
Прочети повечеГалерия
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/colon-polyps/symptoms-causes/syc-20352875
https://www.nhs.uk/conditions/bowel-polyps/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15370-colon-polyps
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430761/
https://www.healthline.com/health/colorectal-polyps
https://emedicine.medscape.com/article/172674-overview
Коментари към Полипи на дебелото черво