- Какво представляват полипите на дебелото черво?
- Честота на полипи на дебелото черво
- Причини и рискови фактори за полипи на дебелото черво
- Как се образуват полипи на дебелото черво
- Каква е разликата между полип и рак на дебелото черво
- Симптоми и признаци при полипи на дебелото черво
- Диагностициране на полипи на дебелото черво
- Диференциална диагноза при полипи на дебелото черво
- Какви са леченията при полипи на дебелото черво
- Усложнения и прогнозиране при полипи на дебелото черво
- Как да се предпазим от полипи на дебелото черво?
7. Диагностициране на полипи на дебелото черво
Поради безсимптомното протичане на полипи на дебелото черво много често те могат да останат недиагностицирани или късно диагностицирани, едва когато причиняват някаква симптоматика. В някои държави са въведени задължителни скринингови методи при пациенти на възраст над 50 години. Една сред тези държави е Япония. Въпреки това, за диагностициране на дебелочревни полипи се следват най-често следните стъпки.
- Физикален преглед - ако няма проявена каквато и да е симптоматика, физикалният преглед при пациентите не показва никакви промени. Рядко при дистално локализирани полипи, които пролабират, могат да бъдат достигнати палпаторно при ректално туширане. Дори и в тези случаи те са трудно различими от вътрешни хемороиди. Съществува изследване, наречено тест за окултно кървене в изпражненията, което не е толкова широко разпространено. Чрез него може да се докаже наличието на кървене, когато няма данни за такова и не се визуализира макроскопски.
- Пълна кръвна картина (ПКК) - едно от първоначалните изследвания, което също може да бъде насочващо за извършването на ендоскопско изследване на гастроинтестинален тракт е наличието на спад в хемоглобина и червените кръвни клетки (еритроцити). Анемичният синдром много често придружава полипите на дебелото черво, особено по-големите на размери, локализирани в проксимален колон.
- Фиброколоноскопия (ФКС) - златният стандарт за откриване на полипи е колоноскопията, което се използва както с диагностична, така и с лечебна цел, особено при наличието на полипи. Това обаче не е безгрешен скринингов метод, тъй като има повишен процент на пропуски, особено при неподготвени пациенти за такъв вид изследване или по-малко опит на ендоскописта. Пациентите, за които е установено, че имат повече от десет колоректални аденома, трябва да бъдат изследвани за евентуално генетично заболяване.
- Компютърна томография (КТ) - компютърната томографска колонография представлява сравнително нов метод за скрининг на дебелочревни полипи. Въпреки това, изследването изисква отлична подготовка на пациентите и по-малко чувствително при плоски полипи. Все още се усъвършенстват различни методи за разграничаване между неопластични и ненеопластични полипи като някои от тези тестове са конфокална лазерна ендомикроскопия, интелигентна хромоендоскопия, теснолентова ендоскопия със стеснен спектър и др.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();
Галерия
1 от 8
Коментари към Полипи на дебелото черво