- Какво представляват полипите на дебелото черво?
- Честота на полипи на дебелото черво
- Причини и рискови фактори за полипи на дебелото черво
- Как се образуват полипи на дебелото черво
- Каква е разликата между полип и рак на дебелото черво
- Симптоми и признаци при полипи на дебелото черво
- Диагностициране на полипи на дебелото черво
- Диференциална диагноза при полипи на дебелото черво
- Какви са леченията при полипи на дебелото черво
- Усложнения и прогнозиране при полипи на дебелото черво
- Как да се предпазим от полипи на дебелото черво?
9. Какви са леченията при полипи на дебелото черво
Единственото и ефективно лечение при наличието на полипи на дебелото черво е полипектомията. Тя се извършва по време на колоноскопия за диагностични и терапевтични цели, като се използва полипектомия с примка с електрокаутеризация за полипи или резекция на лигавицата за полипи с диспластични промени.
Ранно хирургично лечение се предприема при пациенти с ФАП синдром или при наличието на други полипозни синдроми. При такива пациенти се предприема тотална колектомия с илеоректална анастомоза или извеждане на илеостома. Тези операции се извършват както чрез отворена хирургия, така и лапароскопски. Основните индикации за тяхното извършване е продължителното кървене или при наличието на твърде много полипи.
Насоките за скрининг на колоректален карцином препоръчват започване на колоноскопия на 50-годишна възраст за общата популация, по-рано за рискови пациенти и спиране на скрининга, ако продължителността на живота е по-малка от десет години. Като основни рискови фактори за рак на дебелото черво включват наличие на полипи с висока степен на дисплазия, полипи с диаметър повече от 1 см, полипи, разположени в проксималното дебело черво и брой на полипите повече от три.
Следователно се препоръчва последваща колоноскопия да се направи след 10 години, ако не се открият полипи или дистални малки хиперпластични полипи. Последваща колоноскопия след 5 години се препоръчва при визуализация на един или два малки тубулни аденома. При наличието на повече от 3 аденома се препоръчва колоноскопия през 3-годишен период.
Колектомия се препоръчва в случаи на отстранени полипи с високорискови признаци на злокачествено заболяване (субмукозна инвазия или положителни граници на резекция на полипа), тъй като има висока честота на лимфно метастазиране на процеса.
Коментари към Полипи на дебелото черво