- Какво представлява макулната дегенерация?
- Каква е честотата на макулната дегенерация?
- Какви са причините за възникване на макулна дегенерация?
- Кои са механизмите за възникване на макулна дегенерация?
- Кои са признаците и симптомите при макулна дегенерация?
- Как да предотвратим появата на макулна дегенерация?
- Какви са медицинските изследвания при макулна дегенерация
5. Кои са признаците и симптомите при макулна дегенерация?
Пациенти, страдащи от сенилна макулна дегенерация, обикновено имат фамилна анамнеза за понижаване на зрението в късните години от живота. Те често съобщават симптоми, като затруднения в нощното виждане и при промяна на осветлението. Пациентите съобщават и за нарушаване на зрителната острота, което усещат най-вече при четене.
Обикновено, пациентите с макулна дегенерация съобщават за флуктуация в зрителната острота - редуване на дни с отслабено зрение и такива, в които усещат подобрение. Освен затрудненото четене, пациентите могат да съобщават и за затруднено разпознаване на лица. Метоморфопсия (неправилно разпознаване формите на наблюдаваните обекти) не е често срещана, но може да бъде докладвана от някои пациенти с прогресиране на заболяването.
Макулната дегенерация сама по себе си не може да доведе до пълна слепота. Следователно, много малко хора със зрително увреждане вследствие на това заболяване са напълно слепи. В повечето случаи се наблюдава някакво остатъчно зрение, основно периферно. Площта на макулата е само 2,1 % от тази на ретината, и оставащите 97,9 % (периферното поле) остават незасегнати от заболяването. Въпреки че макулата покрива толкова малка част от зрителното поле обаче, почти половината от зрителния кортекс се използва за преработване на информацията, постъпваща от макулата. Загубата на централно зрение уврежда в голяма степен зрителната функция.
Тук можете да прочетете още информация за признаците и симптомите при макулна дегенерация:
Коментари към Макулна дегенерация