- Какво представлява макулната дегенерация?
- Каква е честотата на макулната дегенерация?
- Какви са причините за възникване на макулна дегенерация?
- Кои са механизмите за възникване на макулна дегенерация?
- Кои са признаците и симптомите при макулна дегенерация?
- Как да предотвратим появата на макулна дегенерация?
- Какви са медицинските изследвания при макулна дегенерация
6. Как да предотвратим появата на макулна дегенерация?
Въпреки че не е известен напълно ефикасен метод за лечение на сенилна макулна дегенерация, има няколко стъпки, които могат да бъдат предприети за понижаване на риска от развитие на заболяването и последващата загуба на зрение.
По-долу са изложени 11 стъпки, които могат да бъдат предприети за превенция на макулната дегенерация:
1. Прекратяване на тютюнопушенето.
2. Консумация на тъмнозелени листни зеленчуци, като суров спанак.
3. Прием на балансирани мултивитаминови / мултиминерални добавки.
4. Ако вече сте засегнати от макулна дегенерация, Вашият лекар може да Ви препоръча различни витаминови и минерални формули за подобряване на зрението.
5. Консумация на риба или прием на хранителни добавки с рибено масло.
6. Редовни физически упражнения за поддържане на здравословно телесно тегло.
7. Ежедневна консумация на плодове и ядки.
8. Ограничаване приема на рафинирани захари.
9. Поддържане на адекватни стойности на кръвното налягане и холестерол.
10. Носене на слънчеви очила за предотвратяване увреждане от УВ-лъчи и синя светлина, които могат да причинят увреждане на ретината.
11. Осъществяване на редовни очни прегледи.
6.1. Прекратяване на тютюнопушенето
Първата стъпка в превенцията на макулната дегенерация е прекратяване на тютюнопушенето.
Пушачите са изложени на 4 пъти по-голям риск от развитие на макулна дегенерация в сравнение с непушачите, твърдят група експерти от университета в Манчестър според доклад, публикуван в Британския медицински журнал. Във Великобритания около 53 900 души на възраст над 69 години страдат от сенилна макулна дегенерация вследствие на тютюнопушене. От тази бройка, 17 900 са с почти пълна слепота.
Друго проучване от очни клиники в Масачузетс показва, че настоящи и бивши пушачи имат 1,9 и 1,7 по-висок риск, респективно, от развитие на сенилна макулна дегенерация в сравнение с непушачи.
6.2. Консумация на голямо количество зелени зеленчуци
Консумацията на голямо количество тъмнозелени листни зеленчуци може да спомогне за предотвратяване развитие на макулна дегенерация.
Проучване, проведено в Масачузетс, показва, че хора, които консумират повече зеленчуци, богати на каротиноиди (лутеин и зеаксантин), имат 43% по-нисък риск от развитие на сенилна макулна дегенерация в сравнение с тези, които консумират най-малко количество от тези растения.
Растенията, богати на каротиноиди, са тъмнозелени листни зеленчуци, като спанак, алабаш и зеле. Изследователите заключили, че консумацията на такива храни може да допринесе за понижаване риска от развитие на напреднала или ексудативна сенилна макулна дегенерация - най-увреждащата зрението форма на макулна дегенерация сред възрастното население.
6.3. Прием на мултивитамини и минерали
Приемът на мултивитамини и минерали може значително да подобри цялостното състояние както на организма, така и на окото. Особено за някои възрастни индивиди, приемът на всички необходими хранителни компоненти единствено чрез храненето може да бъде доста трудно. Тук влизат в съображение различни хранителни добавки, богати на витамини и минерали.
Две големи клинични проучвания, спонсорирани от Националния очен институт в САЩ, показват, че някои хранителни добавки могат да забавят прогресията на сенилната макулна дегенерация сред хората в ранните или междинни етапи на макулна дегенерация.
Антиоксидантната витаминова формула използвана в първото проучване AREDS1 съдържала следните съставки: витамин С (500 мг), витамин Е (400 IU), бета каротин (15 мг), цинк / цинков оксид (80 мг), мед / меден оксид (2 мг).
Резултатите от AREDS1, публикувани през 2001 година, разкриват, че пациенти, изложени на голям риск от прогресивна сенилна макулна дегенерация и които са приемали ежедневно хранителната добавка с антиоксидантната формула, са постигнали до 25 % понижаване на риска от прогресия на макулната им дегенерация към следващия стадий (в сравнение със степента на макулната дегенерация при започване на проучването), в сравнение с контроли, които ежедневно са приемали плацебо таблетка.
Трябва също да бъде отбелязано, че сред пациентите в проучването, които не са имали макулна дегенерация или такива с много ранни стадии на заболяването, добавката не довела до значими ползи. Тъй като протективните ефекти на антиоксидантната формула, използвана в проучването AREDS1, са били доказани сред пациенти с висок риск, добавки с подобно съдържание се препоръчват именно при такива пациенти. Някои производители добавят към изброените по-горе компоненти още лутеин, зеаксантин и / или омега-3 мастни киселини.
След позитивните резултати от първото проучване Националния очен институт в САЩ започва второ такова през 2006, наречено AREDS2. Целта на проучването е да се установи дали антиоксидантната формула може да бъде подобрена и да бъдат открити други ползи.
AREDS2 представлява 5-годишно проучване, включващо 4000 участници, които са били с различни стадии на макулна дегенерация по време на започване на проучването, което оценява ефекта от прибавянето на лутеин (10 мг) и зеаксантин (2 мг) и / или омега-3 мастни киселини към оригиналната AREDS формула. Тези съставки са били подбрани, тъй като са се оказали с полезни ефекти за очите по време на други проучвания. Изследователите в AREDS2 също изследвали ефекта от отстраняване на бета каротин и понижаване дозата на цинка в оригиналната формула.
Резултатите от AREDS2 бяха публикувани през 2013 г. Изводите от проучването бяха, че участниците, които са приемали модифицираната формула на AREDS с лутеин и зеаксантин, имали 10 до 25% редукция на риска на прогресиране на сенилната макулна дегенерация. Тези участници, които консумирали най-малко количество храни, съдържащи каротеноиди, имали най-голяма полза от добавката.
Заключение, което се оказало изненадващо и за самите изследователи, било, че добавянето на омега-3 мастни киселини към AREDS формулата не понижило значително риска от прогресията на макулната дегенерация.
Изследователите заключили, че прибавянето на лутеин и зеаксантин към оригиналната AREDS формула и премахването на бета-каротин от добавката увеличава неговата безопасност и ефективност в превенцията на прогресията на макулната дегенерация сред индивиди в повишен риск от загуба на зрение.
6.4. Консумация на повече риба
Някои изследвания доказват, че консумацията на по-голямо количество риба спомага в превенцията на макулна дегенерация.
Проучване, проведено в Масачузетс, показва, че възрастни мъже с по-голяма консумация (повече от две порции седмично) на риба имали 45 % по-малък риск от развитие на сенилна макулна дегенерация в сравнение с тези, които консумирали по-малко количество (по-малко от 1 порция седмично).
Brian Chua и колеги в университета в Сидни демонстрирали подобни открития. Те изследвали 2900 души на възраст над 49 години. Участниците, които консумирали риба поне веднъж седмично, имали 40 % по-малък риск от развитие на макулна дегенерация в сравнение с тези, които консумирали риба по-рядко от веднъж месечно или въобще не консумирали.
6.5. Редовни упражнения и поддържане на здравословно телесно тегло
Редовните упражнения понижават риска от макулна дегенерация, според проучване публикувано в Британския журнал по офталмология. В това проучване 4000 души на възраст 43 до 86 години били мониторирани за период от 15 години. След като са взети предвид рискови фактори, като тегло, нива на холестерол и възраст, изследователите установили, че индивиди, които водели активен начин на живот имали 70 % по-нисък риск от развитите на макулна дегенерация по време на проучването. За да бъдат зачислени в активната група, участниците трябвало да ходят поне 2 мили дневно, три пъти седмично.
6.6. Консумация на плодове и ядки ежедневно
Консумацията на плодове и ядки могат да помогнат за понижаване риска от макулна дегенерация.
В едно проучване през 2004, проведено от Харвардското медицинско училище, показва, че участници, които консумирали 3 или повече порции плодове дневно имали значително по-нисък риск от развитие на ексудативна ("мокра") или напреднала сенилна макулна дегенерация. Друго проучване, проведено в Масачузетс демонстрира, че консумацията на ядки помогнала за забавяне прогресията на ранна или интермидиерна макулна дегенерация към по-напреднали стадии.
6.7. Понижаване на консумацията на рафинирани въглехидрати
Хранителни режими, богати на рафинирани въглехидрати, увеличават риска от развитие на сенилна макулна дегенерация. Това е било потвърдено в едно проучване, публикувано в Американския журнал по клинично хранене. Високо рафинираните храни имат висок гликемичен индекс, причинявайки бързо увеличаване на кръвната захар и освобождаване на инсулин. Примери за храни, съдържащи рафинирани захари, са бял хляб, бели картофи, понички, сладкарски изделия, шоколад и други.
Понижаване на консумацията на рафинирани въглехидрати намалява риска от развитие на макулна дегенерация. Храни с нисък гликемичен индекс са повечето плодове, кафяв ориз, многозърнест и пълнозърнест хляб, ябълков сок, морковен сок и други.
6.8. Контрол на кръвното налягане и нивата на холестерол
Съществуват доказателства, които показват, че контролът на нивата на холестерол може да има превантивна функция спрямо възникването на макулна дегенерация. Холестеролът представлява мастна субстанция, която може да се натрупа в кръвоносните съдове, нарушавайки кръвния ток, необходим за поддържане на здравословно кръвоснабдяване на кръвоносните тъкани.
Също така, контролът на кръвното налягане може да играе важна роля в превенцията на макулна дегенерация. Големи проучвания, включително Фрамингамското проучване, показват значителна връзка между високото кръвно налягане и развитието на напреднали, потенциално напълно увреждащи зрението форми на макулна дегенерация.
6.9. Носене на слънчеви очила на открито за предпазване от УВ-лъчи и синя светлина
Големите проучвания не установяват ясно, че прекалената експозиция на директна слънчева светлина може да бъде пряка причина за възникване на макулна дегенерация. Но някои изследвания са показали, че съществува взаимовръзка между макулната дегенерация и кумулативното очно увреждане от експозицията на ултравиолетова светлина и "синя" светлина.
Например, скорошно проучване открило, че хора, които консумират прекалено малко антиоксиданти в комбинация със свръхекспозиция на синя светлина, са изложени на четири пъти по-голям риск от развитие на напреднала или ексудативна сенилна макулна дегенерация. Поради тази причина носенето на слънчеви очила за защита срещу УВ-лъчи или "синя" светлина е силно препоръчително.
6.10. Осъществяване на редовни очни прегледи
Американската академия по офталмология препоръчва очни прегледи след дилатация на зеницата поне на всеки 2 или 3 години, ако сте на възраст между 45 и 60 години, и ежегодно след 60 годишна възраст.
Коментари към Макулна дегенерация