- Какво представлява късогледството?
- Каква е честотата на късогледството?
- Какви видове късогледство има?
- Какви са причините за поява на късогледство?
- Какви са оплакванията при късогледство?
- Какви са медицинските изследвания при късогледство?
- Какво е лечението при късогледство?
- Какви могат да бъдат усложненията при късогледство?
8. Какви могат да бъдат усложненията при късогледство?
Късогледството е заболяване, което при своевременна диагноза и правилно лечение рядко води до сериозни усложнения. При тежко късогледство и липса на необходимите мерки за корекция на зрителната острота състоянието може значително да влоши качеството на живот, а в дългосрочен план излага пациентите на риск от развитие на различни допълнителни зрителни нарушения.
Високостепенното късогледство при липса на лечение може да бъде рисков фактор за развитие на глаукома, макулна дегенерация, страбизъм и отлепване на ретината, като всяко от тези състояния изисква своевременно и комплексно лечение.
8.1. Влошено качество на живот
Некоригираното късогледство може значително да повлияе върху качеството на живот, затруднявайки някои ежедневни социални, битови и професионални ангажименти и дейности, натоварвайки допълнително и създавайки пречки в изпълнението на рутинните задължения.
Намалената зрителна острота може да изложи на риск пациентите, както при шофиране, така и при придвижване без моторни превозни средства.
Някои от допълнителните съпътстващи прояви при миопия, като главоболие, влошават комфорта и често налагат излишна употреба на обезболяващи медикаменти с противоречиви резултати.
8.2. Макулна дегенерация
Миопичната макулна дегенерация не е състояние, свързано с възрастта, тъй като може да засегне и по-млади индивиди. Характеризира се със загуба на зрение в центъра на зрителното поле поради увреждане на ретината. При висока степен на късогледство, главно при дегенеративна миопия, може да се наблюдава подобно увреждане на ретината.
Наличие на диоптър над минус шест в комбинация с прогресивно влошаване в течение на времето се дължи на прекомерно удължаване на очната ябълка. Когато надлъжните очни размери са много по-големи от тези на широчина, настъпва разтягане на тъканите вътре в окото и разтягане на ретината. При прекомерно и продължително разтягане ретината започва да изтънява и започват да се появяват характерни изменения и патологични отклонения.
Тези отклонения често се оказват предпоставка за настъпване на хороидална неоваскуларизация, представляваща растеж на нови кръвоносни съдове под ретината. Тези нови кръвоносни съдове са незрели и през стените им може да изтича кръв, което причинява увреждането на ретината при този вид макулна дегенерация.
8.3. Глаукома
Глаукомата е състояние, което се характеризира с трайно повишаване на вътреочното налягане, водещо до увреждане на зрителния нерв и постепенна загуба на зрение. Глаукомата е заболяване със социално значение, тъй като тя е една от водещите предотвратими причини за настъпване на слепота в световен мащаб:
- причини и рискови фактори: рискови фактори за развитие на глаукома могат да бъдат умерена или тежка миопия, напреднала възраст, принадлежност към негроидната раса, фамилна обремененост, подлежащ захарен диабет, сърдечни заболявания, високо кръвно налягане, очни травми, тумори на окото, отлепване на ретината, дислокация на лещата и много други
- диагностика: основните тестове за диагностициране на глаукома са измерване на вътреочното налягане (тонометрия), фундоскопия, пахиметрия (измерване дебелината на роговицата), периметрия и други
- поведение: ранно диагностициране на късогледството и корекция на зрителната острота може да минимизира риска от развитие на глаукома или да предотврати увреждането на зрителния нерв и да ограничи загубата на зрение.
8.4. Отлепване на ретината
При високостепенна миопия, особено при непълно или недостатъчно адекватно лечение, а в някои случаи и на фона на подходяща терапия, има повишен риск от отлепване на ретината. Това се обяснява с удължаването на очната ябълка, което води до преразтягане и изтъняване на ретината, което благоприятства нейното отлепване:
- риск от възникване: пациентите с лека степен на късогледство са изложени на около четири пъти по-висок риск от отлепване на ретината, докато хора с умерено или тежко късогледство и диоптър, по-висок от минус три, са изложени на около десет пъти по-голям риск
- патогенетични особености: миопията причинява ревматогенно отлепване на ретината. Това е най-често срещаният вид отлепване и се характеризира с натрупване на течност зад ретината. Тъй като удължената очна ябълка придърпва ретината, това води до малки разкъсвания. Под тези разкъсвания се натрупва течност, която отделя ретината от подлежащата очна ябълка
- характерни симптоми: признаците на настъпило отлепване на ретината могат да бъдат поява на отблясъци, спадане на було или завеса в част от зрителното поле, загуба на централно зрение и замъглено зрение
- терапевтични опции и прогноза: лечението при отлепване на ретината се осъществява с лазер, пневматична ретиноплексия или с подходяща хирургична интервенция. При навременно и подходящо лечение средно около 90 процента от случаите с отлепване на ретината могат да бъдат успешно повлияни
8.5. Страбизъм (кривогледство)
При някои пациенти с късогледство може да се развие конвергентен страбизъм или кривогледство. Характеризира се с отклоняване на очните ябълки навътре.
Това може да прогресира до много тежка степен вследствие парализа на един или двата латерални прави мускули.
При възникване на кривогледство, освен симптомите, характерни за късогледството, може да се наблюдава и диплопия (двойно виждане), както и някои неспецифични зрителни оплаквания.
Коментари към Късогледство