- Какво представлява късогледството?
- Каква е честотата на късогледството?
- Какви видове късогледство има?
- Какви са причините за поява на късогледство?
- Какви са оплакванията при късогледство?
- Какви са медицинските изследвания при късогледство?
- Какво е лечението при късогледство?
- Какви могат да бъдат усложненията при късогледство?
4. Какви са причините за поява на късогледство?
Патогенезата на късогледството е комплексна, като за възникване на състоянието роля играят многобройни причини, по важните от които включват генетична предразположеност, влияние на факторите от околната среда, както и наличието на някои подлежащи заболявания с различен характер.
Познаването на възможните причини, съдействащи за развитие на миопия, има важно значение за предприемане на необходимите мерки за профилактика на състоянието при рискови пациенти. Особено в детска възраст и при подрастващите ограничаването на вредното въздействие на някои от тези фактори може да окаже изключително добър ефект по отношение на превенция на късогледството.
4.1. Наследствени фактори
Късогледството може да се дължи на увеличена надлъжна ос на окото или на увеличена изпъкналост на лещата или роговицата.
Тези аномалии в структурите на окото водят до формиране на образа пред ретината вместо върху ретината и съответно поява на зрителните смущения.
При новородените и малките деца се наблюдава временна склонност към далекогледство, тъй като очните ябълки не са достигнали своя пълен размер, дължина и функционални характеристики.
С израстването структурите на окото постепенно придобиват нормалната си дължина и размери, което води до възобновяване на нормално зрение.
Късогледство може да настъпи, когато очната ябълка продължава да нараства и надлъжната ос става прекалено голяма. Не е напълно изяснено какво кара роговицата да се развие анормално, но е установено, че наследствеността играе съществена роля в този процес.
Проучвания в областта установяват нарастване с около 30 до 40 процента на вероятността от развитие на миопия в случай на късогледство при поне единия от родителите, докато при наличие на миопия и при двамата родители рискът нараства правопропорционално и се изчислява средно на около 60 процента. В тези случаи важно значение в профилактиката има ограничаване на въздействието на факторите на околната среда и евентуалното влияние на вторичните причини, като подлежащи заболявания и прием на лекарства.
4.2. Екологични фактори
Факторите от околната среда, които участват в патогенезата и етиологията на късогледството, все още са обект на многобройни изследвания за доказване и потвърждаване на тяхната роля. Някои от тези фактори са с доказано негативно влияние, докато други могат да окажат превантивен ефект:
- напрягане на очите: редица проучвания са установили тясна асоциация между деца, подрастващи и млади индивиди, извършващи дълго време работа, изискваща фокусиране на близко стоящи обекти, като четене, писане, рисуване и повишения риск от развитие на късогледство. Значително увеличение на риска от късогледство е налице при извършване на подобни дейности на слабо осветление, което значително увеличава напрежението в очите
- екранно време: в съвременният свят екранното време или времето, прекарано пред екрана на телевизора, компютъра, телефона, таблета се оказва един от основните рискови фактори за подпомагане развитието на късогледство. Проучвания в областта показват, че при деца, прекарващи повече от седем часа седмично пред екран е налице трикратно по-висок риск от развитие на миопия в сравнение с общата популация. Ефектите, които времето пред смарт устройствата оказват на децата, не се ограничават само с увреждане на очите, но са многостранни и разнопосочни, поради което множество информационни кампании през последните години са насочени към ограничаване на екранното време и свеждането му до минимум
- прекомерно време на закрито: особено при малките деца и подрастващи намаленото време за дейности на открито може да окаже негативен ефект върху зрителния анализатор. Проучвания в тази насока посочват вероятен превантивен ефект на увеличеното време, прекарано в дейности на открито, като се предполага, че значение има добрата осветеност, липсата на необходимост от постоянно напрягане на очите за фокусиране само на близки предмети, физическата активност, снабдяването по естествен път с витамин Д и други
4.3. Вторично късогледство
Вторична миопия може да се развие вследствие употребата на някои забранени субстанции, продължителна медикаментозна терапия, както и в хода на прогресията на някои очни или системни заболявания. Познаването на възможните провокатори и рисковете, които крият, изискват предприемане на превантивни мерки.
Сред най-честите причините на вторично късогледство се включват:
- прием на лекарства: продължителната употреба на някои лекарства (кортикостероиди, антидепресанти, антиконвулсивни средства и други), както и краткосрочни курсове с по-високи от препоръчителните дози или вследствие на нежелани лекарствени взаимодействия при неправилно комбиниране на препаратите може да провокират развитието на миопия
- подлежащи очни заболявания: някои подлежащи зрителни увреждания, като катаракта, кератоконус, отлепване на ретината, диабетна ретинопатия, някои форми на глаукома и други могат да провокират развитието на късогледство
- подлежащи системни заболявания: някои системни хронични заболявания, като инсулинова резистентност, метаболитен синдром, захарен диабет, някои форми на ангиопатия и склероза, някои неврологични увреждания и други също могат да провокират симптоми на миопия
Коментари към Късогледство