Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Кариес Силанизиране на детски зъби
Кариес
Автор: д-р Петър Рачев КосевРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Кариес
  1. Какво представлява кариесът?
  2. Как изглежда кариесът?
  3. Причини за появата на зъбен кариес
  4. Рискови фактори за поява на кариес
  5. Какви са симптомите на кариес?
  6. Усложнения на зъбния кариес
  7. Как се поставя диагнозата на зъбен кариес?
  8. Какво може да е лечението на кариеса?
  9. Домашни средства в помощ на лечението на кариес
  10. Силанизиране на детски зъби
  11. Профилактика на зъбния кариес

10. Силанизиране на детски зъби

Силанизиране на детски зъби

Силанизирането на зъбите представлява профилактично покритие на здрави дълбоки фисури, ямки и бразди със силанти.

Целта на силанизирането на детските зъби е да се запълнят фисурите и да се предпазят от действието на околната кариесогенна среда, която причинява ранното развитие на кариес.

 

 

 

Силанизирането на детските зъби е неболезнена процедура. Първо се почиства зъба от хранителни остатъци и плака. След това емайлът се обработва за кратко с киселина, за да може по-добре да се свърже със силанта. После зъбът се промива и подсушава. Накрая се поставя силанта.

                 Силанизиране

Силантът е течен смолист материал, който се втвърдява при различни условия. В зависимост от използваните материали силантите са: цианоакрилати, полиуретани, поликарбоксилати и епоксилати. В зависимост от начина, по който се втвърдяват, те са химиополимеризиращи, фотопиолимеризиращи или се активират от ултравиолетова светлина.

10.1. Проблемът "дълбока фисура"

Проблемът "дълбока фисура"

Всички дъвкателни зъби пробиват с „оклузален дефект”, наречен дълбоки фисури. Дълбоките фисури се дължат на развитието на емайла. Фисурите се изграждат последни и тяхната минерализация е най–слаба. Емайлът в областта на дълбоките фисури е изключително тънък.

Освен това входът на дълбоката фисура е изключително стеснен, а под него съществува разширение. Този специфичен релеф води до лесно навлизане на хранителни остатъци и микроорганизми, а оттам и за формиране на зъбна плака.

Поради стеснения вход на дълбоката фисура зъбната плака не може да бъде повлияна от самоочистващите механизми в устата. Върху зъбната плака в дълбоките фисури, ямките и браздите не действат и използваните средства за индивидуална устна хигиена. Четката за зъби не е в състояние да навлезе в тези пространства и на практика не я отстранява.

Към всичко това се прибавя и недостатъчната височина на пробиващия зъб, поради което той не участва в дъвкателния акт и плакообразуването е засилено и безпрепятствено. Във възрастта, в която пробиват тези зъби, орално–хигиенните навици на децата са нестабилни, а четкането на зъбите - некачествено. Всички тези фактори създават трайна кариесогенна ситуация – ето защо дълбоките фисури много рано се атакуват и развиват кариес. При липса на навременни дентални грижи фисурният кариес на новопробилите зъби бързо се усложнява и довежда до ранна загуба на основен дъвкателен зъб. Ето защо проблемът "дълбока фисура" е важно да бъде разрешен навреме.

10.2. Време на приложение на силантите

Време на приложение на силантите

Важно е приложението на силантите да става непосредствено след появата на фисурата в устата - това е най-подходящото време за приложение на силантите. Това е времето, когато съществува най-голяма опасност от развитие от кариес.

Макар и по-голяма част от минерализацията на емайла да е реализирана до две години след пробива, в период до четири години все още има показания за приложение на силанти, особено в случаите, в които има запазени по-релефни фисури. Силанти могат да се поставят и по-късно - при по-големи деца в случаи на висок риск от кариес.

10.3. Зъби, които могат да се силанизират

Зъби, които могат да се силанизират

На силанизиране подлежат временните молари и всички постоянни молари и премолари. Фисурният кариес при всички тези зъби, които могат да се силанизират, може успешно да се предотврати, като се запълнят фисурите и по този начин да се предпазят от действието на околната кариесогенна среда.

10.4. Най-важните зъби за приложение на силанти

Най-важните зъби за приложение на силанти

Постоянните зъби са с по-изразен релеф на оклузалната повърхност от временните. Фисурите на постоянните зъби са по-дълболки, по-релефни и по-разклонени. Освен това постоянните зъби са тези, които осигуряват зъбната функция през по-голямата част от живота. Ето защо те са най-важните зъби за приложение на силанти.

От тях по-важно значение имат моларите в сравнение с премоларите, защото релефът на моларите е по-изразен от този на премоларите. Друга причина силанизирането на постоянните молари да е по-важно от това на премоларите е, че при моларите опасността от развитие на кариес в зоната на дълбоките фисури е в продължение на една до две години след пробива, докато рисковият период за премоларите е само няколко месеца.

От групата на постоянните молари най-ретентивна е фисурата на първия долен молар. Неговата фисура е най-дълбока и с най-много разклонения. Той пробива най-рано и много често остава незабелязан от родителите - те не знаят, че децата им вече имат постоянни зъби. Навиците за устна хигиена още не са установени и този зъб е най-силно изложен на кариесогенните фактори. Затова от най-важните зъби за приложение на силанти, първият долен молар е определен като най-важния.

10.5. При кои деца е задължително приложението на силанти

Силанизирането на детските зъби е не само препоръчително, но и задължително за всички деца с:

  • Физически и умствени смущения
  • Деца в неравностойно социално положение
  • Оклузален кариес на един от постоянните молари, поради което е задължително силанизирането на останалите първи молари
  • Един и повече кариеси на постоянните първи молари, поради което трябва да се силанизират вторите им молари.
  • Кариозни временни зъби
Следва: Профилактика на зъбния кариес
Страници: 89101112...15
3.7/5 48 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Кариес Кариес Кариес Как изглежда кариесът? кариес кариес Превенция на кариеса Профилактика на кариеса Дете с кариес Кариес Кариес Кариес Кариес Стадии на кариеса Кариес Кариес Зъбобол Кариес Кариес Кариес Кариес
1 от 23
КариесКариесКариесКак изглежда кариесът?кариескариесПревенция на кариесаПрофилактика на кариесаДете с кариесКариесКариесКариесКариесСтадии на кариесаКариесКариесЗъбоболКариесКариесКариесКариесКариесКариес

Коментари към Кариес

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кариес
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 07:26
    Коментирайте "Кариес"
За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 25 юни 2012г.
прочетена: 278396 пъти
Още за Кариес
  • Новини за кариес
  • Статии за кариес
  • Органи и кариес
  • Растения и билки при кариес
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival