- Какво представлява кариесът?
- Как изглежда кариесът?
- Причини за появата на зъбен кариес
- Рискови фактори за поява на кариес
- Какви са симптомите на кариес?
- Усложнения на зъбния кариес
- Как се поставя диагнозата на зъбен кариес?
- Какво може да е лечението на кариеса?
- Домашни средства в помощ на лечението на кариес
- Силанизиране на детски зъби
- Профилактика на зъбния кариес
9. Домашни средства в помощ на лечението на кариес
При засягане на зъбния емайл и дентин от кариес, причинен от разпространение на бактерии върху и между зъбите, започва да се оформя кухина. В такъв случай повечето специалисти по дентална медицина са на мнение, че стоматологичното лечение е единственият ефективен подход. Все пак, има някои доказателства, че състоянието на зъбите при наличие на кариес може да бъде потенциално подобрено чрез домашни средства. Първата стъпка към предотвратяване на зъбните кариеси и спиране на влошаване на състоянието на вече съществуващи е добрата грижа за зъбите.
Домашните средства в помощ на лечението на кариес включват:
9.1. Карамфил
Карамфилът е една от основните съставки за лечение на всякакви стоматологични проблеми, включително кариес. Поради своите противовъзпалителни, обезболяващи и антибактериални свойства карамфилът може да помогне за облекчаване на болката и да предотврати разпространението на кариеса.
Разредете 2-3 капки карамфилово масло с 1/4 чаена лъжичка масло от сусамово семе. Поставете няколко капки от този разтвор върху памучен разтвор и го приложете върху засегнатия зъб. Повтаряйте процедурата всяка вечер преди лягане.
9.2. Сол
Солта може да се използва за лечение на кариес поради своите антисептични и антибактериални свойства. Тя може да намали възпалението, да облекчи болката и да предотврати растежа на бактерии в устната кухина.
Разтваря се 1 чаена лъжичка сол в чаша топла вода. Жабуркайте с този разтвор устната кухина около минута, като се концентрирате върху засегнатия зъб. Прилагайте тази процедура 3 пъти на ден, докато симптомите отшумят.
Алтернативно, смесете 1/2 чаена лъжичка сол и малко синапено масло или лимонов сок, за да стане паста. Масажирайте венците леко с тази паста за няколко минути, след това направете гаргара с топла вода. Повторете 2 пъти дневно в продължение на няколко дни, за да убиете бактериите.
9.3. Чесън
Богат на антибактериални свойства, чесънът често се препоръчва при кариес. Той може да облекчи болката и да подобри здравето на венците и зъбите.
Пригответе паста от 3-4 счукани скилидки чесън и 1/4 чаена лъжичка каменна сол. Нанесете върху увредения зъб. Оставете сместа върху зъба в продължение на 10 минути, преди да изплакнете с вода за уста. Правете процедурата 2 пъти дневно в продължение на няколко седмици.
Също така можете да търкате чесново масло върху засегнатия зъб, за да получите бързо облекчение от болката в резултат на кариеса.
Редовната консумация на суров чесън също може да осигури ефективни резултати.
9.4. Женско биле
Корен от женско биле може да помогне за поддържане на здравето на зъбите. Прах от изсушения корен от женско биле съдържа ефективни антибактериални съединения, които могат да предотвратят растежа на бактерии, причиняващи кариес. Освен това, тази билка може да намали натрупването на плака.
Използвайте изсушен корен от женско биле, за да измивате редовно зъбите си.
9.5. Куркума
В Аюрведа често се използва куркума, за да се осигурява облекчение от болката поради наличието на кариес. Тя има както антибактериални, така и противовъзпалителни свойства, които спомагат за поддържане на венците здрави и за предотвратяване на кариес поради бактериална инфекция.
Нанесете малко куркума на прах върху засегнатите зъби. Оставете я за няколко минути и след това изплакнете добре с топла вода.
Друг вариант е да се смесват 1/2 чаена лъжичка куркума на прах с малко синапено масло и се използва, за да масажират зъбите и венците. Оставя се да подейства за 10 минути и след това се изплаква устната кухина.
Повторете някоя от тези процедури веднъж или два пъти дневно в продължение на най-малко няколко дни.
9.6. Нийм (индийски люляк)
Индийският люляк, известен още като нийм, е друго популярно средство за лечение на кариеси. Неговите антибактериални свойства могат лесно да унищожат бактериите, причиняващи кариес. Освен това, индийският люляк помага за поддържане на здрави зъби и венци.
Втрийте сок от листа на нийм върху зъбите и венците. Оставете го за няколко минути и след това изплакнете с топла вода. Следвайте това лечение веднъж или два пъти дневно.
9.7. Амла (индийско цариградско грозде)
Друга билка, която може да помогне за намаляване на кариесите, е индийското цариградско грозде, известно още като амла. Богато на антиоксиданти и витамин С, индийското цариградско грозде се бори с бактериите и инфекциите. Амла също така насърчава оздравяването и развитие на съединителна тъкан, която е носи ползи на венците. Освен това, почиства устната кухина и помага за отстраняване на лошия дъх.
Яжте свежа амла всекидневно.
Също така може да приемате 1/2 чаена лъжичка прах от изсушена амла, разтворена в 1/2 чаша вода дневно.
Ако нямате на разположение свежа амла или на прах, може да приемате като добавка на капсули.
9.8. Индийско орехче
Според проучване свойствата на индийското орехче могат да бъдат полезни за предотвратяване на кариеси, причинени от орални бактерии.
Настържете индийско орехче и го смесете с малко карамфилово масло или масло от риган. Нанесете го върху засегнатите зъби. След като престои 10 минути, изплакнете устата с топла вода. Повторете тази процедура най-малко 3-4 пъти дневно.
Също така можете да прилагате масло от индийско орехче директно върху зъбите, използвайки памучни тампони.
9.9. Прием на повече витамин Д
Отдавна известна е ползата от витамин Д за общото здравословно състояние на костите. Витамин Д повишава калциевия метаболизъм и индуцира кателицидин, който е антимикробен пептид, който атакува бактериите, причиняващи зъбен кариес.
Витамин Д е мастноразтворим витамин, който може да се приеме чрез храната основно чрез мазни риби (като сьомга, скумрия и риба тон). Също така се получава чрез излагане на слънце. През зимните месеци, когато експозицията на слънце е по-малко достъпна, могат да се приемат добавки с витамин Д.
9.10. Прием на повече витамин К2
Консумацията на повече храни, съдържащи витамин К2, може да помогне за доброто състояние на зъбите. Витамин К2 е естествено съединение, подобно на витамин К, е част от развитието на костите на лицето, включително зъбите. Витамин К2 обикновено се съдържа във ферментирали храни и животински продукти, като раци и омари.
9.11. Консумация на храни, богати на калций
Калцият помага за укрепване на зъбите. Консумация на храни, богати на калций, като мляко, сирене и други млечни продукти, може да помогне за реминализацията на зъбите. Консумацията на сирене помага за стимулиране на слюноотделянето, което от своя страна възстановява минералите на зъбите и отмива останалите хранителни частици.
9.12. Употреба на реминерализираща паста за зъби
Употребата на реминерализираща паста за зъби също може да помогне за здравето на зъбите.
Може да направите и собствена минерализирана паста за зъби - смесват се 4 супени лъжици кокосово масло, 2 супени лъжици сода за хляб, 1 супена лъжица ксилитол (или 1/8 чаена лъжичка стевия), 20 капки ментово масло и калций / магнезий на прах.
Коментари към Кариес