- Какво представлява кариесът?
- Как изглежда кариесът?
- Причини за появата на зъбен кариес
- Рискови фактори за поява на кариес
- Какви са симптомите на кариес?
- Усложнения на зъбния кариес
- Как се поставя диагнозата на зъбен кариес?
- Какво може да е лечението на кариеса?
- Домашни средства в помощ на лечението на кариес
- Силанизиране на детски зъби
- Профилактика на зъбния кариес
8. Какво може да е лечението на кариеса?
Лечението на кариеса е поетапно.
Първият етап е изборване или премахване на размекнатия от кариеса слой зъбни тъкани. Могат да се използват ротационни инструменти или лазер за изпаряване на твърди зъбни тъкани. Желателно е да се работи под анестезия (упойка).
Следващият етап е промиване с дезинфекционни средства и поставяне на пломба или заплънка.
Заплънката възстановява липсващите зъбни тъкани. Самата пломба може да е от различни материали в зависимост от избора на лекуващия зъболекар и желанието на пациента. Като материали се използват най-често фотокомпозитните и гласйономерните цименти. Не са загубили позиции и класическите материали, като амалгама и химически полимеризиращи композиционни материали.
Въпреки всичко изборът каква ще бъде пломбата и начинът на лечението си остава съвместно решение между доброто обяснение на лекуващия стоматолог и желанието на пациента.
8.1. Лечение с пломба от амалгама
Въпреки дългия спор за вредата и ползата от амалгама, тази пломба си остана един здрав и сигурен материал с изразено бактерицидно (антибактериално) действие.
В амалгамата има около 45-50 % сребро, което способства за отблъскването на микроорганизмите. Остатъкът от сплавта се изгражда от живак.
Недостатъците на амалгамата са предимно естетични. Със своя сребрист цвят може да се използва главно за зъби в задните участъци на зъбната дъга. И въпреки всичко амалгамата си остава най-здравият материал за пломби за сега.
8.2. Лечение с глазйономерни пломби
Друг много добър съвременен материал е глазйономерният цимент. Глазйономерите са много подходящи за пломби или подложки под пломбите в случаи на много дълбоки кариеси или кариеси на млечните зъби.
В глазйономерните пломби има флуор и стронциев хлорид, които до няколко месеца се излъчват и спомагат за активна профилактика от повторен кариес. Глазйономерните пломби образуват защитен слой от вторичен дентин. Едновременно с това глазйономерните пломби водят до намаляване на чувствителността към термични и химични дразнители.
8.3. Лечение с композитни пломби
В момента едни от най-естетичните материали за пломбиране са композитните пломби и в частност фотокомпозитите.
Съвременните поколения композити със своята трансперентност (прозрачност), многобройните цветове и подсилена износоустойчивост са доброто средство за изработка на пломби директно в устата.
Друго предимство на композитните пломби е, че имат и химична връзка със зъбните структури. Поради това не е нужно зъбът излишно да се изпилява след почистване на кариозната маса, за да се създава механична връзка. Изпиляването е по-минимално, за разлика от амалгамата.
8.4. Лечение с лабораторно изработени пломби - инлей
Най-точните заплънки за кариозните дефекти, е т.н. инлей. Това са лабораторно изработени пломби, които се подготвят в зъботехническите лаборатории от взет отпечатък на изчистеното кариозно огнище.
Първоначално зъбът се обработва от зъболекаря, като се почиства дефекта от размекнатата кариозна маса. Следва оформяне на кавитета, като стените и ъглите трябва да имат специфична форма. Това действие се извършва от зъболекаря чрез изпиляване. Взима се отпечатък със силиконов отпечатъчен материал, който се изпраща в зъботехническата лаборатория.
В зависимост от материала, от който се изработват, инлеите могат да бъдат порцеланови, метални, композитни. В настоящият момент най-използвани са високо естетичните инлеи, порцеланови и фото композитни.
Най-модерният способ за изработване на такива конструкции е CAD/CAM технологията. Тя представлява две отделни компютърни програми, които са взаимно свързани. В CAD модула става компютърно сканиране на модела, отлят от отпечатъка на зъба, и последващо го цифрово моделиране и получаване на 3D виртуален модел, който после се прехвърля в CAM модула и той чрез G кодове командва фрезмашина, която изрязва блокче от циркониевия оксид. Така се изработват най-точните и естетични инлеи.
Фотокомпозитните инлеи са също много предпочитани от пациентите поради високо естетичния си ефект, добрата устойчивост и доста по-ниската цена от порцелановите инлеи.
След изработване от зъботехника инлеите се почистват и залепят в зъба посредством различни цименти в зависимост от материала, от който е изработен инлейят.
Коментари към Кариес