Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Кариес Какво може да е лечението на кариеса?
Кариес
Автор: д-р Петър Рачев КосевРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Кариес
  1. Какво представлява кариесът?
  2. Как изглежда кариесът?
  3. Причини за появата на зъбен кариес
  4. Рискови фактори за поява на кариес
  5. Какви са симптомите на кариес?
  6. Усложнения на зъбния кариес
  7. Как се поставя диагнозата на зъбен кариес?
  8. Какво може да е лечението на кариеса?
  9. Домашни средства в помощ на лечението на кариес
  10. Силанизиране на детски зъби
  11. Профилактика на зъбния кариес

8. Какво може да е лечението на кариеса?

Какво може да е лечението на кариеса?

Лечението на кариеса е поетапно.

Първият етап е изборване или премахване на размекнатия от кариеса слой зъбни тъкани. Могат да се използват ротационни инструменти или лазер за изпаряване на твърди зъбни тъкани. Желателно е да се работи под анестезия (упойка).

Следващият етап е промиване с дезинфекционни средства и поставяне на пломба или заплънка.

Заплънката възстановява липсващите зъбни тъкани. Самата пломба може да е от различни материали в зависимост от избора на лекуващия зъболекар и желанието на пациента. Като материали се използват най-често фотокомпозитните и гласйономерните цименти. Не са загубили позиции и класическите материали, като амалгама и химически полимеризиращи композиционни материали.

Въпреки всичко изборът каква ще бъде пломбата и начинът на лечението си остава съвместно решение между доброто обяснение на лекуващия стоматолог и желанието на пациента.

8.1. Лечение с пломба от амалгама

Лечение с пломба от амалгама

Въпреки дългия спор за вредата и ползата от амалгама, тази пломба си остана един здрав и сигурен материал с изразено бактерицидно (антибактериално) действие.

В амалгамата има около 45-50 % сребро, което способства за отблъскването на микроорганизмите. Остатъкът от сплавта се изгражда от живак.

Недостатъците на амалгамата са предимно естетични. Със своя сребрист цвят може да се използва главно за зъби в задните участъци на зъбната дъга. И въпреки всичко амалгамата си остава най-здравият материал за пломби за сега.

8.2. Лечение с глазйономерни пломби

Лечение с глазйономерни пломби

Друг много добър съвременен материал е глазйономерният цимент. Глазйономерите са много подходящи за пломби или подложки под пломбите в случаи на много дълбоки кариеси или кариеси на млечните зъби.

В глазйономерните пломби има флуор и стронциев хлорид, които до няколко месеца се излъчват и спомагат за активна профилактика от повторен кариес. Глазйономерните пломби образуват защитен слой от вторичен дентин. Едновременно с това глазйономерните пломби водят до намаляване на чувствителността към термични и химични дразнители.

8.3. Лечение с композитни пломби

Лечение с композитни пломби

В момента едни от най-естетичните материали за пломбиране са композитните пломби и в частност фотокомпозитите.

Съвременните поколения композити със своята трансперентност (прозрачност), многобройните цветове и подсилена износоустойчивост са доброто средство за изработка на пломби директно в устата.

Друго предимство на композитните пломби е, че имат и химична връзка със зъбните структури. Поради това не е нужно зъбът излишно да се изпилява след почистване на кариозната маса, за да се създава механична връзка. Изпиляването е по-минимално, за разлика от амалгамата.

8.4. Лечение с лабораторно изработени пломби - инлей

Лечение с лабораторно изработени пломби - инлей

Най-точните заплънки за кариозните дефекти, е т.н. инлей. Това са лабораторно изработени пломби, които се подготвят в зъботехническите лаборатории от взет отпечатък на изчистеното кариозно огнище.

Първоначално зъбът се обработва от зъболекаря, като се почиства дефекта от размекнатата кариозна маса. Следва оформяне на кавитета, като стените и ъглите трябва да имат специфична форма. Това действие се извършва от зъболекаря чрез изпиляване. Взима се отпечатък със силиконов отпечатъчен материал, който се изпраща в зъботехническата лаборатория.

В зависимост от материала, от който се изработват, инлеите могат да бъдат порцеланови, метални, композитни. В настоящият момент най-използвани са високо естетичните инлеи, порцеланови и фото композитни.

Най-модерният способ за изработване на такива конструкции е CAD/CAM технологията. Тя представлява две отделни компютърни програми, които са взаимно свързани. В CAD модула става компютърно сканиране на модела, отлят от отпечатъка на зъба, и последващо го цифрово моделиране и получаване на 3D виртуален модел, който после се прехвърля в CAM модула и той чрез G кодове командва фрезмашина, която изрязва блокче от циркониевия оксид. Така се изработват най-точните и естетични инлеи.

Фотокомпозитните инлеи са също много предпочитани от пациентите поради високо естетичния си ефект, добрата устойчивост и доста по-ниската цена от порцелановите инлеи.

След изработване от зъботехника инлеите се почистват и залепят в зъба посредством различни цименти в зависимост от материала, от който е изработен инлейят.

Следва: Домашни средства в помощ на лечението на кариес
Страници: 678910...15
3.7/5 48 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Кариес Кариес Кариес Как изглежда кариесът? кариес кариес Превенция на кариеса Профилактика на кариеса Дете с кариес Кариес Кариес Кариес Кариес Стадии на кариеса Кариес Кариес Зъбобол Кариес Кариес Кариес Кариес
1 от 23
КариесКариесКариесКак изглежда кариесът?кариескариесПревенция на кариесаПрофилактика на кариесаДете с кариесКариесКариесКариесКариесСтадии на кариесаКариесКариесЗъбоболКариесКариесКариесКариесКариесКариес

Коментари към Кариес

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кариес
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 06:44
    Коментирайте "Кариес"
За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 25 юни 2012г.
прочетена: 278396 пъти
Още за Кариес
  • Новини за кариес
  • Статии за кариес
  • Органи и кариес
  • Растения и билки при кариес
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival