- Какво представлява инсултът?
- Каква е честотата на инсулта по света?
- Кои са причините за възникване на инсулт?
- Кои са рисковите фактори при инсулт?
- Какви са симптомите при инсулт?
- Какви са медицинските изследвания при инсулт?
- Какво е лечението при инсулт?
- Рехабилитация при инсулт
- Алтернативно лечение при инсулт
5. Какви са симптомите при инсулт?
Симптомите при инсулт са разнообразни и могат да бъдат едва забележими, в началните стадии, до силно изразени неврологични нарушения. Алармиращи симптоми за инсулт са:
- внезапно появила се слабост или изтръпване на лицето, ръката или крака, от едната страна на тялото;
- внезапна загуба на зрението, силата, координацията, чувствителността, говора или способността да се разбира говора.
- внезапна загуба на баланс, която може да бъде придружена от повръщане, гадене, треска, хълцания или нарушено преглъщане;
- внезапно възникнало силно главоболие, последвано от загуба на съзнание - това може да е симптом на хеморагичен инсулт;
- необяснимо замайване или внезапни припадъци.
Признаците на транзиторна исхемична атака са подобни на тези на инсулт. Но симптомите на транзиторната исхемична атака обикновено изчезват в рамките на 10-20 мин, въпреки че в редки случаи могат да продължат по-дълго време. Не съществува точен метод за определяне дали симптомите се дължат на транзиторна атака или инсулт, затова се препоръчва обаждане към спешна помощ при поява на някой от признаците.
5.1. Симптоми при инсулт в зависимост от засегнатия кръвоносен съд
Развититето на клиничната картина при инсулт зависи от редица фактори, като причината за нарушение на мозъчното кръвообращение (тромбоза, емболия, хеморагия), съдовия басейн, в който се развива инфаркта, локализацията на увреждането и неговата големина. Бързината, с която се развива инфаркта и неговата големина зависят от наличните възможности за включване на колатерално кръвообращение. Физическото състояние на болния, както и възникването на усложнения от страна вътрешните органи също са от значение за прогнозата на заболяването.
Тромботичният инфаркт се развива сравнително по-бавно и в течение на няколко часа. Емболичният инфаркт се развива внезапно, но понякога при сравнително спокойно състояние на пациента. Хемодинамичните инфаркти се развиват при наличие на тежка атеросклероза, понякога в ранните сутрешни часове при сравнително ниско кръвно налягане. Клиничната картина зависи от артериалния басейн, в който се развива исхемичния процес.
1. A. carotis interna (ICA) - отслабени пулсации на ICA при палпация; при стеноза аускултаторен шум.
- Хомолатерално се установява синдром на Claude Bernard-Horner от засягане на симпатиковия сплит около ICA или синдром на a. ophthalmica (amaurosis fugas - намаляване на зрението, исхемична окулопатия).
- Контралатерално се развива хемипареза по-тежка за ръката, хемихипестезия, хемианопсия, афазии при лява хемисфера, понякога епилептични пристъпи.
2. A. cerebri media (MCA)
- Хомолатерално има спрегнато отклонение на погледа и главата към страната на инфаркта.
- Контралатерална хемиплегия, по-тежка за ръката, хемихипестезия, хемианопсия и лезия на на VII и XII чмн по централен тип. Пълна сензомоторна афазия при засягане на лявата хемисфера. В дясна хемисфера - игнориране на сетивните дразнения, аутотопагнозия, анозогнозия.
- Контралатерална хемиплегия с хемихипестезия и лезия на VII и XII чмн. Рядко хемихорея при засягане на putamen.
- Контралатерална корова, моно- или хемипареза с хипестезия (предимно брахио-фациална пареза), афатични нарушения при засягане на лявата (доминантна) хемисфера, пълна или частична сензо-моторна афазия, алексия, аграфия. В дясна хемисфера - анозогнозия, аутотопагнозия и др.
3. A. cerebri anterior (ACA)
- Контралатерална хемипареза, по-тежка за крака, хипестезия със същата локализация, евент. тазоворезарвоарни нарушения. Челен синдром - апраксия, апатикоабуличен синдром , орални автоматизми, хватателен рефлекс на Янишевски.
- Контралатерална хемипареза и хемихипестезия, по-тежка за долния крайник, рядко и тазоворезервоарни разстройства.
4. A. cerebri posterior (PCA)
- Контралатерална хомонимна хемианопсия със запазено централно зрение, таламичен синдром, алексия без аграфия (лява хемисфера).
- Контралатерална централна хемианопсия или квадрантанопсия.
- Контралатерална хемипареза, хемиатаксия, хореоатетоза, понякога хемибализъм (от лезия на nucl. subthalamicus).
- Синдром на Dejerine-Roussy - контралатерална таламична ръка, таламична болка, лека хемипареза, хореоатетоза.
- Синдром на Weber - хомолатерална лезия на III чмн и контралатерална хемипареза.
5. A. chorioidea anterior
- Контралатерална, често преходна хемиплегия, хемианопсия, хемианестезия, хемибализъм (от лезия на nucl. subthalamicus).
6. A. basilaris (BA)
- Обикновно кома, децеребрационна ригидност, квадриплегия, различни погледни разстройства
- Locked-in (заключен отвътре) синдром или вентрален понтинен синдром. След острия стадий съзнанието е запазено, налице е квадриплегия, псевдобулбарна парализа, запазени са само движенията на клепачите и очите във вертикална посока.
- Алтерниращи синдроми на Foville, Millard-Gubler - в понса и Weber - в мезенцефалона. Хоризонтална хомолатерална погледна парализа (лезия на PPRF). Отклонение на погледа на контралатералната страна.
Тук можете да прочетете още информация за признаците и симптомите при инсулт:
Коментари