- Какво представлява инсултът?
- Каква е честотата на инсулта по света?
- Кои са причините за възникване на инсулт?
- Кои са рисковите фактори при инсулт?
- Какви са симптомите при инсулт?
- Какви са медицинските изследвания при инсулт?
- Какво е лечението при инсулт?
- Рехабилитация при инсулт
- Алтернативно лечение при инсулт
6. Какви са медицинските изследвания при инсулт?
Диагнозата и диференциалната диагноза на отделните форми на остри исхемични нарушения на мозъчното кръвообращение. Те се базират на клиничната картина, невроизобразяващите изследвания - компютърна томография (КТ) и магнитно-резонансна томография (МРТ), ултразвуковите изследвания, като доплерова сонография (УДС), ангиография, ликворно изследване и изследване на очните дъна. За уточняване на причината на инфаркта се изследват още протеин "С", антикардиолипинови антитела, С-реактивен протеин, хомоцистеин и други.
Лумбална пункция - в около 70% от случаите ликворът е нормален. Възможно е да се наблюдава леко повишено налягане до 2,45 кРа при едем. Наблюдава се плеоцитоза (в 20%) между 2-7 до 20-30х1 000 000/л . хиперпротеинорахия (в 30%) от 0,5 до 1 г/л.
Компютърна томография и магнитен резонанс -наблюдават се различни по размер исхемични зони с перифокален едем, понякога с изместване на вентрикуларната система. В резидуалния стадий се наблюдават псевдокисти.
Доплерова сонография - по време на доплеровото изследване се установяват стенози и тромбози на интракраниалните и екстракраниалните артерии.
Ангиография - това е контрастно изследване на съдовете на мозъка, което позволява визуализация на стенози и тромбози на екстра- и интракардиалните артерии в съответния съдов басейн. Освен това се установяват атеросклеротични промени по хода на мозъчните артерии.
SPECT - установяват се зони на намалена перфузия с траен характер в съответния съдов басейн. Понякога се установяват контралатерални (огледални) хипоперфузионни зони.
Диференциална диагноза на инсулт се прави с интрацеребрална хеморагия, субарахноидна хеморагия и заболявания като:
- Мозъчен тумор - най-често, начало подобно на инсулт се наблюдава при малигнените тумори, като мултиформения глиобластом, при развитието на който може да се засегнат и мозъчни артерии. Първоначалните симптоми като главоболие и сутрешно повръщане, израз на повишено интракраниално налягане, са важни в диагностичен план.
- Хроничен субдурален хематом - анамнестични данни за травма, постепенно развитие на хемипареза, главоболие и хомолатерална мидриаза са важни маркери за диагнозата. Компютърната томография показва типична полулунна хиподенсна, екстрацеребрална зона.
- Менингоенцефалит с вирусна генеза. При това заболяване се установяват данни за менинго-радикулерно дразнене, висока температура, възпалителни промени в ликвора, които не са характерни за инсулта.
- Диабетна кома - при това заболяване, обикновено няма огнищна неврологична симптоматика. Налице са анамнестични данни за захарен диабет, установява се хипергликемия, ацетонемияи други.
Коментари