Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Избелване на зъби Причини за промяна в цвета на зъбите
Избелване на зъби
Автор: д-р Динко Живков ПетровРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Избелване на зъби
  1. Какво представлява избелването на зъби?
  2. История на избелването на зъби
  3. Причини за промяна в цвета на зъбите
  4. Рискове при избелване на зъби
  5. Грижа след избелване на зъби
  6. Домашни средства за избелване на зъби

3. Причини за промяна в цвета на зъбите

Причини за промяна в цвета на зъбите

Всеки човек иска да запази красивата си и бяла усмивка максимално дълго време. Това подтиква хората да търсят причините, водещи до промяна в цвета на зъбите им, за да могат да предпазят зъбите си от потъмняване и преоцветяване.

Чести причини за промяна на цвета на зъбите са пигментите, намиращи се в някои храни и напитки. На цвета на зъбите влияят и други фактори, като възраст, генетично предразположение, вредни навици (тютюнопушене), прием на някои антибиотици от групата на тетрациклините и др.

3.1. Храни и напитки

Храни и напитки

Някои храни и напитки съдържат пигменти, които влияят на цвета на зъбите.

Силно оцветени плодове са къпини, боровинки, череши, нар. Напитките, приготвени от тези плодове, може да оставят петна по зъбите.

Червено цвекло, различни видове сосове, като соев сос, доматен сос, къри сос, също могат да оставят петна по повърхността на зъбите.

Колкото и здравословен да е чаят като напитка, той няма да запази зъбите Ви бели и не е препоръчителен, ако искате да запазите красивата си усмивка. Особено това важи за черния чай.

Кафето, предпочитаната напитка за всяка сутрин, води до жълтеникав цвят на зъбите и остава така наречения "дъх на кафе".

Виното, освен приятно на вкус и полезно, присъства на трапезата ни, но заедно с това носи и своите негативи. Пигментите в него оставят трайни петна както върху бялата покривка на масата, така и върху нашите зъби.

3.2. Възраст

Възраст

С възрастта зъбите потъмняват и стават по-жълти в резултат от изтънен емайл и прозиращ дентин. Нормалният цвят на дентина е сламеножълт и оттам идва пожълтяването на зъбите при изтъняване на емайла.

Директно изтриване на емайла и видимо разкритие на дентина се среща често с възрастта. Дентинът сам по себе си представлява структура, изградена от множество микроканали, които много лесно и бързо имбибират пигменти и оцветяват зъбите.

3.3. Генетично предразположение

Генетично предразположение

Гените имат намеса във всяка една част на човешкото тяло. Гените имат и отношение в цвета на зъбите, както в нюансите на кожата, косата и очите ни.

Генетично зададения цвят на дентина е различен в отделните расови принадлежности. Различен е оттенъка на зъбите в четирите раси - жълтеникав, кафеникав, сивкав и червеникав.

Бялата раса е с различно наситен жълтеникав оттенък и често за това се вини расовата принадлежност, а не липсващите хигиенни или вредни навици.

3.4. Травма на зъба

Травма на зъба

Като причина най-често се среща при деца на възраст от 2,5-3 години до 16 години. Особено в ранна детска възраст до 6 години е причина за промяна на цвета не само на временните зъби, но и на постоянните зъби. Това е така наречената Търнерова дисплазия, при която постоянните зъби пробиват с нарушена емайлова структура и тъмно кафяви петна. Това е придобита дисплазия и е следствие от травма на временен зъб.

При травма на зъба често се получава разкъсване на кръвоносни съдове в коронарната част на зъбната пулпа. Това води до червеникаво оцветяване, което постепенно с промяна на хемоглобина се превръща в светло до тъмно жълто и кафеникаво.

3.5. Некроза на пулпата

Некроза на пулпата

При тежко увреждане на съдово-нервния сноп настъпва некроза на пулпата. Зъбите стават сивкави и кафеникави.

Некрозата на пулпата може да настъпи под въздействието на външни или вътрешни фактори. Външните фактори могат да са различни травми, инфекции, температурни различия и др. Подложена на вредно въздействие, некрозата на пулпата настъпва бързо.

Най-честата причина за некроза на пулпата е травмата. При силен удар особено в областта на фронталните зъби по-често при по-млади хора, се получава разкъсване на съдово нервния сноп в областта на анекса на зъба, вследствие на което спира притокът на кръв към кръвоносните съдове на зъба. Некрозата на пулпата е бърза.

Прочетете още:

  • K04.1 Некроза на пулпата

3.6. Умъртвени зъби

Умъртвени зъби

Всяко умъртвяване на зъби води до намаляване на транспарентността на твърдите зъбни тъкани. Когато ендодонтското лечение е проведено добре, промяната в цвета е много малка.

При неправилно проведено ендодонтско лечение също се променя цвета на зъбите. Това зависи от:

1. Доброто почистване на кореновите канали - при недобре почистени коренови канали са налице пулпни остатъци, които впоследствие променят цвета на зъба от червеникав към кафяв;

2. Неподходящо избрани, стари каналопълнежни средства - прилагани, те променят цвета на зъба от светло към по-тъмно кафяво.

3.7. Тетрациклини

Тетрациклини

При прием на тетрациклини в периода през втората половина от бременността до 7-годишна възраст на детето, зъбите могат да се оцветят. Тетрациклините се включват в кръвния ток, достигат до зъбните структури и там образуват трайни комплекси, които се разграждат до различни багрила под действието на ултравиолетовата светлина.

Първоначално при прием на тетрациклини зъбите изглеждат флуоресцентни с леко жълтеене, след което цветът се променя от жълт в кафеникав до сиво-кафеникав.

3.8. Зъбна флуроза

Зъбна флуроза

Зъбната флуроза също променя цвета на зъбите.

Зъбната флуроза е патологично състояние, което се причинява от прекомерен прием на флуор. Тя протича с появата на бели или кафеникави петна по зъбите и разрушава зъбния емайл.

Децата задържат повече флуор, отколкото възрастните. Навлизайки в организма, флуорът се отлага в зъбите, костите и паренхимните органи. Флуорът се отделя по няколко начина от организма:

  • с урината се отделя най-голямото количество - около 80%
  • с екскрементите се отделя около 15%
  • с потта се отделя около 5%.

Малки изменения в зъбния емайл могат да се появят дори при ниски концентрации на флуор - около 0,6 мг/л. Флуроза на зъбите може да е налице при употреба на флуор съдържащи пасти за зъби, особено в райони, в които питейната вода съдържа допустима концентрация на флуор.

3.9. Лоша орална хигиена

Лоша орална хигиена

Съвкупността от по-горе посочените фактори би била стресираща при една лоша орална хигиена. Този фактор е основният за запазването на красивата усмивка.

Лошата орална хигиена води до натрупването на плака, задържане на хранителни остатъци в междузъбните пространства и съответно до възпалителни процеси и промени на цвета на зъбите, деструкция на емайла и поява на зъбен кариес и последствията му.

Следва: Рискове при избелване на зъби
Страници: 12345...9
4.1/5 19 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Избелване на зъби Избелване на зъби Избелване на зъби
1 от 4
Избелване на зъбиИзбелване на зъбиИзбелване на зъбиИзбелване на зъби

Полезни връзки

  • Избелване на зъби - читателите на Фрамар дискутират

Коментари към Избелване на зъби

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Избелване на зъби
    www.framar.bg 
    на 07 July 2025 в 11:37
    Коментирайте "Избелване на зъби"
За статията
последна редакция: 20 март 2025г.
създадена на: 26 юни 2013г.
прочетена: 142540 пъти
Още за Избелване на зъби
  • Алтернативна медицина
  • Анатомия на зъбите
  • Растения и билки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival