Заушка
1. Какво представлява?
Епидемичният паротит, известен още като заушка, представлява остра въздушно-капкова инфекция, характерна за детската възраст.
Епидемичен паротит | |
Код по МКБ-10: | B26 |
Други наименования: | Заушка, свинка, лат. Parotitis epidemica, англ. mups |
Специалност: | Инфекциозни болести, детски болести |
Причинител: | Вирус на епидемичния паротит (Virus parotitidis) |
Инкубационен период: | 11 до 23 дни |
Продължителност: | До две седмици |
Механизъм на заразяване: |
Въздушно-капков, заразени предмети |
Симптоми: |
Висока температура, ангина, главоболие, болки в мускулите, слабост, възпаление на слюнчените жлези |
Диагностика: |
На базата на характерни симтоми, вирусологични, серологични изследвания |
Лечение: |
Симптоматично |
Усложнения: | Орхит, менингит, енцефалит, панкреатит, миокардит и др. |
Профилактика: | Ваксина MMR (морбили, паротит и рубеола) |
Допреди създаването и въвеждането в много страни на ваксината срещу заушка инфекцията е била сред водещите детски заболявания с чести усложнения, развитие на глухота, менингит, енцефалит и други.
Причинител е така нареченият заушков вирус или паротитен вирус, показващ висока устойчивост на външни въздействия и дезинфектанти. Предаването на заразата се осъществява предимно по въздушно-капков път, като при кихане, кашляне или говор, съдържащият се в слюнката и фарингеалния секрет вирус се разпространява. Възможно е заразяване и при контакт с контаминирани повърхности, общи прибори, играчки и други предмети.
Първите прояви на инфекцията се развиват приблизително две до четири седмици след контакт с вируса, като при някои пациенти болестта протича леко, а при други са налице всички класически прояви и висок риск от усложнения.
Характерни са грипоподобните симптоми, като висока температура, ангина, главоболие, болки в мускулите, слабост, след появата на които са възможни признаци на възпаление на околоушните слюнчени жлези и развитие на паротит. При епидемичния паротит, причинен от заушка, околоушните слюнчени жлези са силно оточни и болезнени. При около 30 процента от засегнатите момчета инфекцията ангажира единия или двата тестиса с развитие на орхит.
По-висок риск от усложнения е налице при липса на имунизация, заразяване в млада и активна възраст, наличие на нарушения в имунитета, като са възможни различни неврологични увреждания, стерилитет след тежък, двустранен орхит, както и артрит, миокардит, оофорит и други.
Диагнозата се базира на информацията от разпита, прегледа и лабораторните изследвания със серологично потвърждаване, а лечението е предимно симптоматично в комбинация с някои неспецифични общи мерки.
Единственият познат ефективен начин за предпазване от заушка е чрез поставяне по схема на комбинираната ваксина срещу морбили, паротит и рубеола.
Честота и разпространение
Инфекцията засяга предимно възрастта до 15 години, с най-висока честота между 5 и 9 години, като рискът от усложнения е по-висок при момчетата. Висока е честотата в страните без въведена задължителна имунизация срещу заушка.
Причинител и механизми на заразяване
Причинител на епидемичния паротит е Virus Parotitidis, малък РНК вирус, представител на семейството на парамиксовирусите. Болестта принадлежи към типичните капкови инфекции, като основният механизъм за предаване на заразяването е по въздушно-капков път. Възможно е инфектиране и при контакт с контаминирани със слюнка предмети, прибори, повърхности, както и предаване по вертикален път от инфектирана майка през съдовете на плацентата.
Характерни симптоми
Инкубационният период варира в широки граници при отделните пациенти, обикновено е между 2 и 4 седмици, като пациентите са заразни средно 6 дни преди и 9 дни след появата на първите симптоми.
Характерните признаци при заушка включват:
- грипоподобни оплаквания: катарална ангина, висока температура, болки в мускулите и ставите, слабост, намален апетит, главоболие
- паротит: възпаление на една, а в някои случаи и на двете околоушни слюнчени жлези с развитие на оток в областта, болезненост, болки при преглъщане и дъвчене
- орхит: при около една трета от засегнатите момчета процесът засяга единия или двата тестиса с развитие на възпаление и орхит. Засегнатият тестис е оточен с двукратно, дори трикратно увеличение на размерите, силно болезнен
Диагноза и изследвания
Диагнозата се предполага въз основа на подробната анамнеза, епидемиологични данни за контакт с болен, субективни оплаквания и характерни физикални находки, като се потвърждава с подходящи серологични изследвания. При необходимост се назначават допълнителни лабораторни и образни изследвания за подпомагане на диференциалната диагноза.
Стерилитет и други усложнения
Сред едни от най-честите усложнения след преболедуване от заушка се включват:
- стерилитет: тежко протичащ орхит с дегенеративни и атрофични изменения може да причини азооспермия и стерилитет в дългосрочен план
- неврологични усложнения: в близкото минало заушката е причинявала около 10 процента от случаите на менингит и около една трета от случаите на енцефалит. Към днешна дата неврологичните усложнения са редки, но потенциално сериозни
- други усложнения: при засягане на други органи и структури се развива характерно възпаление, като е възможно развитие на оофорит при ангажиране на яйчниците, миокардит при засягане на сърдечния мускул, артрит при засягане на ставите и други
Лечение
Липсва специфично лечение на заушка, като целта на терапията е облекчаване на симптоматиката, подобряване на комфорта и ускоряване на възстановителния процес:
- симптоматично лечение: обикновено се прилагат подходящи обезболяващи, противовъзпалителни и температуропонижаващи средства, витамини, а при риск от усложнения могат да се включат кортикостероиди и подходящи антибиотици
- общи мерки: препоръчва се изолация на засегнатите, постелен режим, адекватна хидратация, прием на течно-кашава храна, а при засягане на тестисите може да се приложи и повдигаща превръзка за облекчаване на болките
Ваксина
Единственият доказан, ефективен и сигурен метод за предпазване от заушка е чрез имунизация с комбинираната тривалентна ваксина срещу морбили, паротит и рубеола. Първата доза се поставя между 12 и 15 месеца, а втората при навършване на 12 години. Рискът от странични ефекти и алергични реакции е изключително нисък.
При наличие на противопоказания за поставяне на ваксината се препоръчват някои общи мерки за предпазване, като избягване на контакт с болни лица, използване на лични предпазни средства, мерки за подсилване на имунната защита и други.
Галерия
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mumps/diagnosis-treatment/drc-20375366
https://en.wikipedia.org/wiki/Mumps
https://www.nhs.uk/conditions/mumps/
https://www.healthline.com/health/mumps
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/mumps-in-adults
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/mumps
https://kidshealth.org/en/parents/mumps.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/224382
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15007-mumps
https://www.who.int/teams/health-product-policy-and-standards/standards-and-specifications/vaccine-standardization/mumps
Изображения: freepik.com
Коментари към Заушка