Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Запек Как се поставя диагнозата запек?
Запек
Автор: д-р Димитър Илианов Митев
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Запек
  1. Какво представлява запекът?
  2. Колко често се среща запекът?
  3. Какви са причините за запек?
  4. Какви са симптомите при запек?
  5. Как се поставя диагнозата запек?
  6. Усложнения при запек
  7. Лечение при запек с естествени средства

5. Как се поставя диагнозата запек?

Поставянето на диагнозата при пациентите с констипация обикновено не представлява затруднение за клиничните специалисти, но в някои по-рядко срещани в практиката случаи с наличие на допълнителна симптоматика може да се наложи обстойна диагностика с назначаване на многобройни и различни по вид изследвания за установяване на причините, довели до запек и диференциране на състоянието от някои по-сериозни подлежащи здравни проблеми.

Макар да се разглежда и като отделно заболяване (има се предвид функционалната констипация, резултат от грешки в храненето), констипацията сама по себе си често представлява симптом на друго подлежащо заболяване и неговото изясняване има решаващо значение при изготвянето на последващия терапевтичен план (лечението на основното заболяване води до лечение на констипацията). По тази причина при някои от пациентите може да се наложи освен рутинното снемане на анамнеза и обстоен клиничен преглед, допълнително назначаване на лабораторни о образни изследвания.

5.1. Снемане на анамнеза

Снемане на анамнеза

За поставяне на диагнозата запек снемането на обстойна анамнеза има съществено значение.
Съществуват редица рискови фактори, които могат да доведат до възникването на запек и тяхното познаване и изясняване в хода на разпита на пациента имат ключово значение за поставянето на диагнозата.

При разпита на пациентите акцентът се поставя върху изясняването на подлежащи рискови фактори, налични други заболявания и подробно описание на симптомите:

  • изясняване на рисковите фактори: много често при задаване на въпроси, свързани с хранителните навици, може да установи наличие на нисък прием на фибри, небалансиран хранителен режим, както и на недостатъчен прием на течности. Намалена физическа активност или приемът на определени лекарства, също могат да бъдат свързани с възникването на запек
  • подлежащи заболявания: в хода на анамнезата е необходимо и изясняването на подлежащи заболявания, които могат да се окажат инициалната причина за възникване на констипация
  • описание на фекалните маси: изключително важно е определянето на давността на оплакванията, тяхната тежест, изясняване на субективната симптоматика и описание на вида на фекалните маси (наличието на три или повече изхождания седмично, но със сухи, ронливи, твърди изпражнения също се счита за запек)

5.2. Клинична симптоматика

Клинична симптоматика

Клиничната симптоматика, която се наблюдава при това състояние, има съществено значение за поставянето на диагнозата запек. Изясняването на симптомите е междинен момент между разпита на пациента и клиничния преглед, като има важно значение за диагностиката на състоянието сред пациентите от всички възрастови групи.

Клиничната симптоматика при запек се изразява предимно в нарушения на чревната перисталтика, наличие на твърди фекални маси, чието преминаване е значително затруднено. Други симптоми, свързани със запек, могат да включват подуване и болки в корема, главоболие, чувство на умора и нервно изтощение, чувство за непълно изпразване на стомашно-чревния тракт.

Подробното описание на симптомите при конкретния пациент (включително и при бебета и малки деца) има важно значение за поставяне на диагнозата и за диференциране на запека от някои други подлежащи заболявания.

5.3. Палпация на корема

Палпация на корема

Палпацията на корема представлява обективен метод на изследване, който се прилага при всички пациенти, независимо от възрастта. Използва се широко в медицинската практика и има известно значение за поставянето на диагноза запек и подпомага диференциалната диагноза.

При палпация на корема могат да бъдат открити мануално осезаеми фекални формации (бучки на изпражнения) по хода на интестиналния тракт. Допълнително при палпацията на абдоминалната област се проследява за наличието на повишена палпаторна чувствителност, наличие на болка и други.

При хора с дебели коремни стени палпация може да бъде значително затруднена и може да се окаже ниско информативна.

5.4. Ректално изследване

Ректално изследване

Ректално изследване се назначава при някои пациенти и включва оглед на ректалната област и извършване на ректално туше. Ректалният преглед е информативен относно наличието на нарушения в мускулатурата и сфинктерния тонус, наличието на заболявания в областта, които могат да са причина за запека (например хемороиди, анална фисура, полипи), както и наличието на аномалии или патологични особености в тази област.

Кървенето в хода на прегледа, болката и повишената чувствителност не са нормална и обичайна находка, насочват към процес в областта и изискват допълнително уточняване с подходящи диагностични методи.

5.5. Лабораторни изследвания

Лабораторни изследвания

При наличие на диагностични затруднения и съмнения за подлежащ болестен процес с различна етиология може да се назначи подходяща лабораторна диагностика.

Обикновено се проследяват показателите на хемопоезата, електролитния баланс, кръвната захар, а при съмнения за подлежащ недиагностициран болестен процес може да се наложи и проследяване нивата на някои хормони (например тиреоидните хормони, тъй като при дисфункция на щитовидната жлеза често настъпва констипация), нивата на желязото и витамин В12 при отклонения в хемопоезата, чернодробните ензими, маркери на възпалението и други.

Може да се наложи извършване на микробиологична диагностика и фекален тест при съмнения за инфекциозен процес и наличие на окултни кръвоизливи.

5.6. Образни изследвания

Образни изследвания

Рядко се прибягва до използването на образни изследвания за поставяне на диагнозата при запек, като обикновено назначаването им цели диагностично уточняване на състоянието и подпомагане на диференциалната диагноза.

Образни изследвания се назначават при тежки форми на запек (остро развила се констипация с наличие на едно или по-малко изхождания за период от една седмица), наличие на усложнения, противоречиви находки от другите диагностични методи и съмнения за подлежащ обем заемащ процес.

С най-голямо значение е рентгенографията на коремната област (предпочита се извършването на контрастна рентгенография с използване на бариева каша), при която могат да установят наличието на твърди остатъци, които са полепнали по червата.

В зависимост от състоянието на пациента, клиничните находки и редица други показатели може да се наложи назначаване на ултразвукова диагностика (обикновено е със слабо информативен характер), аноректална манография, компютърна томография и други.

Следва: Усложнения при запек
Страници: 34567...13
3.6/5 44 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Запек
1 от 1
Запек

Коментари

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 13:01
    Коментирайте ""
За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 23 сеп 2012г.
прочетена: 274990 пъти
Още за Запек
  • Новини за запек
  • Запек в МКБ-10
  • Статии за запек от "Здравна медия"
  • Алтернативна медицина при запек
  • Научни публикации за запек
  • Растения и билки при запек
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival