Запек
1. Какво представлява запекът?
Запекът представлява едно от най-често срещаните патологични състояния на храносмилателната система, което се характеризира с намаление на честотата на изхождане, втвърдяване на изпражненията и затруднена дефекация. Запекът се нарича още констипация, като характерно за него е намаление на броя изхождания под три за една седмица, а тежката му форма се означава като обстипация, за която е характерно намаление на броя на изхожданията под едно за една седмица.
В дефиницията на термина запек често като отделни компоненти се включват наличието на намален брой изхождания за една седмица, затруднено изхождане (напрягане при повече от 25 процента от дефекациите или субективно усещане за твърди изпражнения), както и усещане за непълна дефекация.
Други прояви, които могат да съпътстват констипацията, включват болки, спазми и дискомфорт в корема, гадене, намален апетит и много други.
Сам по себе си запекът обикновено представлява симптом на друго подлежащо заболяване (изключение е функционалната констипация) и липсата на своевременни мерки за неговото повлияване крие риск от възникване на различни по вид и тежест усложнения, като хемороиди, анална фисура, ректално кървене, фекално задръстване и други.
Констипацията е едно от най-честите гастроинтестинални оплаквания като разпространението му варира в различните райони от 2 до 30 процента. По-често се засяга женският пол, особено с напредване на възрастта, като многобройни фактори допринасят за възникването му (особености в диетата, заседнал начин на живот, прием на медикаменти, подлежащи заболявания).
Още при първи прояви на състоянието се препоръчва консултация със специалист за диагностично уточняване и изключване на сериозни подлежащи заболявания (включително и тумори).
Терапията при констипация е комплексна, строго индивидуална и обикновено включва промени в храненето, прием на достатъчно течности, общи мерки и редуциране на вредните навици, прием на билки и лечебни растения, лекарствена терапия с лаксативи.
Прогнозата в масовия случай е напълно благоприятна, като при мнозинството от пациенти е налице бързо подобрение след назначаване на съответното лечение.
Колко често се среща запекът?
Точната честота на констипацията не може да бъде изчислена, като в световен мащаб се засягат между 2 и 20 процента от населението. По-висока честота се описва в страните със студен климат, нисък социално-икономически статус, както и сред представителите на женския пол, особено в напреднала възраст.
Какви са причините?
Причините за развитие на запек са многобройни и често комплексни:
- особености в храненето: при небалансиран хранителен режим, намален внос на фибри, недостатъчен прием на течности
- нарушен чревен пасаж: при обструкция по хода на интестиналния тракт в резултат от неоплазми, дивертикули, стриктури, неврологични и мускулни нарушения
- намалена перисталтика: при ендокринни, метаболитни, гастроинтестинални заболявания с различна етиология
- страничен ефект от лекарства: калциеви антагонисти, аналгетици, нестероидни противовъзпалителни средства, препарати с желязо, калций или алуминий, антидепресанти, антиконвулсанти и други
- липса на физическа активност: заседнал начин на живот, липса на регулярна двигателна активност, продължително обездвижване вследствие заболяване
- бременност: приблизително всяка втора жена, особено след навлизане във втори триместър, може да страда от констипация
- други: при нарушен ритъм на живот, работа на смени, нощен труд, често пътуване, при редица системни заболявания (амилоидоза, склеродермия)
Какви са симптомите?
При запек е налице намаление на броя изхождания под три за една седмица и наличие на редица допълнителни симптоми:
- стомашно-чревни оплаквания: затруднено изхождане, чувство за непълно изхождане, подуване, болки и спазми в корема, гадене, липса на апетит
- прояви при бебета и деца: освен стомашно-чревните оплаквания при бебета и деца често е налице раздразнителност, липса на енергия и желание за игра, зацапване на бельото, общо неразположение и други
Как се поставя диагнозата запек?
Диагнозата при запек обикновено се поставя в хода на анамнезата и клиничния преглед на пациента, но при наличие на сериозни и тежки оплаквания, усложнения и влошено общо състояние може да се наложи назначаване на допълнителни лабораторни и образни изследвания с цел диагностично уточняване и изясняване на диференциалната диагноза.
Усложнения
Усложненията на запек възникват рядко, главно при рискови групи пациенти и хронична констипация, като могат да включват:
- локални (аноректални) усложнения: хемороиди, анална фисура, кървене от ректума, ректален пролапс, фекална инконтиненция
- психологични промени: енкопреза, психологичен блокаж на дефекацията
- други усложнения: фекално задръстване, синдром на ленивите черва, инконтиненция на урина, ректоцеле
Лечение при запек с естествени средства
Какви естествени средства могат да помогнат при запек?
Прочети повечеГалерия
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4059-constipation
https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-constipation
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/constipation/symptoms-causes/syc-20354253
https://www.nhs.uk/conditions/constipation/
https://www.healthline.com/health/constipation
https://www.medicalnewstoday.com/articles/150322
https://en.wikipedia.org/wiki/Constipation
https://www.medicinenet.com/constipation/article.htm
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/constipation
Изображения: freepik.com
Коментари