- Какво представляват детските хемангиоми?
- Как изглежда хемангиомът в детска възраст?
- Видове детски хемангиоми
- Каква е причината за поява на хемангиом в детска възраст?
- Кои бебета са с повишен риск от развитие на хемангиоми?
- Ще порастне ли хемангиомът на бебето ми?
- Симптоми и признаци при детски хемангиоми
- Диференциална диагноза на детски хемангиоми
- Диагноза на детски хемангиоми
- Какви проблеми или усложнения могат да причинят инфантилните хемангиоми?
3. Видове детски хемангиоми
Детските хемангиоми са класифицирани като повърхностни, дълбоки или смесени лезии. Те могат да бъдат локализирани (ограничаващи се до малка област) или сегментни (засягащи по-голяма невроектодермална единица).
3.1. Повърхностни хемангиоми
Повърхностните инфантилни хемангиоми (50-60 %) се наричат също капилярен хемангиом, капилярен невус, ягодов хемангиом, ягодов невус и хемангиом симплекс. Кръвоносните съдове в най-горните слоеве на кожата са разширени. Лезията е ярко червена, еритематозна до червеникаво-лилава на външен вид. Повърхностните лезии могат да бъдат плоски и телеангиектатични, съставени от макули или петно от малки, разнообразни разклоняващи се калипярни кръвоносни съдове. Те също така могат да бъдат надигнати над повърхността на кожата, образувайки папули или сливащи се ярко червени плаки като повдигнати острови.
Повърхностните хемангиоми на определени места, като например задната част на скалпа, гънките на шията и слабинните / перианалните области, са в потенциален риск от разязвяване. Улцеративните хемангиоми могат да се манифестират като черни папули или плаки с крусти или болезнени ерозии и язви. Улцеративните лезии са предразположени към вторични бактериални инфекции, които могат да се проявят с образуване на жълти крусти, изтичане на секрет, болка или неприятен мирис. Те също така са изложени на риск от кървене, особено дълбоките лезии или лезиите в областите на триене. Множество повърхностни хемангиоми, повече от 5 на брой, могат да бъдат свързани с извънкожни хемангиоми, най-често в черния дроб, и е необходимо да се направи ултразвуково изследване на тези бебета.
3.2. Дълбоки хемангиоми
Дълбоките инфантилни хемангиоми (15 %) се наричат също кавернозни хемангиоми и са локализирани по-дълбоко - в дермата и подкожието. Те се проявяват като лошо дефинирани, синкави меки или твърди оточни лезии, които могат да пролиферират в папули, нодули или по-големи тумори. Много дълбоките хемангиоми могат да имат няколко повърхностни капиляри, видими над основния дълбок компонент. Поради своята дълбочина те могат да не бъдат забелязани в продължение на много седмици или месеци след раждането, въпреки че растат.
Дълбоките хемангиоми имат тенденция да се развиват малко по-късно от повърхностните хемангиоми и могат да имат по-продължителни или по-късни пролиферативни фази. Те рядко разязвяват, но могат да предизвикат проблеми в зависимост от тяхната локализация, размер и растеж. Дълбоките хемангиоми в близост до чувствителни структури могат да причинят притискане на меките околни структури по време на пролиферативната фаза, като външния слухов канал и клепачите.
3.3. Смесени хемангиоми
Смесеният ангиоматозен хемангиом (25-35 %) е комбинация от двата вида хемангиоми - повърхностен и дълбок. Ягодов невус се разполага над синкав оток.
Коментари към Детски хемангиоми