- Какво представлява депресията?
- Каква е честотата на депресията?
- Кои са различните видове депресия?
- Кои са причините за поява на депресия?
- Рискови фактори за депресия
- Кои са признаците и симптомите при депресия?
- Как се лекува депресията?
- Как да преборим депресията без лекарства?
- Хомеопатично лечение при депресия
9. Хомеопатично лечение при депресия
Поради голямото разнообразие на клиничните случаи на депресия много хомеопатични препарати могат да бъдат представени като подходящи за лечение. Преди започване на хомеоптаична терапия е желателно консултация със специалист. Ето някои от препаратите, които могат да бъдат прилагани при депресия:
- Anacardium orientale - подходящ е за употреба при пациенти, които са депресивни, със замъглено съзнание, със загуба на паметта, нерешителни и безразлични. Болните могат да схващат бавно и може лесно да се засягат. Понякога споменават усещането за раздвояване на личността. Симптомите се подобряват при хранене.
- Arsenicum album - подходящ е за употреба при пациенти със силна умора, придръжена от известна физическа и умствена възбуда и силно безпокойство. Настроението е променливо; понякога пациентът се смята за неизличимо болен и е изцяло негативно настроен. Преди депресията си най-често това е бил много подреден и спретнат човек. Болният отслабва от депресията. Характерно е, че изпитва тревога и страда от безсъние между един и три часа сутринта. В клиничната история се откриват признаците на псоричния реактивен тип и винаги силна астения.
- Aurum muriaticum - подходящ е за употреба при болни, при които тревогата, депресията и липсата на настроение се съпътстват с чувство за недостойност, отчаяние и суицидарна тенденция. Съпътстващите признаци в случая са сърдечно-съдови - хипертония (високо кръвно налягане), аритмия, коронарна недостатъчност и други.
- Graphites - подходящ е за употреба при болни, изпитващи тъга, тревога, опасения и нерешителност. Могат да се открият и класическите морфологични белези на чувствителния тип. Съпътсващите признаци са мокра екзема, брадавици, келоиди, диспепсия с газова, атоничен запек, сърбеж на вулвата, изнервеност при менструация, фригидност, липса на оргазъм при еякулация.
- Kalium bromatum - подходящ е за употеба при депресивни пациенти, със загуба на паметта, разсеяни и безразлични, болните по принцип са възбудени и непрекъснато движат ръцете и мърдат пръстите си. Чувството му за болка е притъпено.
- Kalium carbonicum - подходящ е за употреба при пациенти, които са винаги уморени, физически и морално свръхчувствителни, болните са загрижени за здравето си и изживяват като драма най-дребната случка. Съпътсващите белези са разнообразни - храносмилателни, респираторни, ставни, често свързани с определена степен на анемия.
- Kalium phosphoricum - подходящ е за употреба при депресивни пациенти, много уморени, адинамични; болните се плашат от многолюдни места. Най-често депресията се дължи на преумора или мъка. Пациентът е твърде раздразнителен, нетърпелив и много емоционален, не помни нищо и се разплаква от главоболие, виене на свят, чувство на замаяност и мускулна умора, която до безсъние.
- Lachesis - това е едно от най-често използваните при депресивните състояния лекарства. При болния има известно редуване на състоянията на депресия и възбуда. Когато е в депресия, той остава донякъде словоохотлив (по-рядко става мълчалив). Много е чувствителен към стягане и по принцип към всякакъв допир и има остра нервна свръхчувствителност. Той е тревожен, недоверчив, лесно се засяга и често изпитва безпричинна ревност, а понякога изпада в делириум и изпитва страх от близка смърт. Преди полунощ страда от безсъние вследствие на умствена свръхактивност през вечерта. Сънищата му са тревожни. Съпътстващите признаци най-често са циркулаторни (варици, хемороиди, топли вълни, акне, розацея, спонтанни кръвонасядания) или невровегетативни; терените на менопаузата и алкохолизма често отговарят на това лекарство.
- Lycopodium - подходящ е за употреба при болни, изпитващи физическа умора и са депресивен; сексуалният им жвот, по принцип слаб, се свежд до нула във фазите на депресия. Емоционални, боязливи, свръхчувствителни и раздразнителни, те спят лошо. Диагнозата се улеснява от редовното наличие на типичните стомашни и урогенитални прояви.
- Natrium carbonicum - подходящ е за употреба при болни, които са депресивни, свити в себе си и изпитващи отвращение от всякаква умствена дейност, паметта им е слаба; имат хиперестезия на всички сетива и особено към шум. По принцип те са зиморничиви, но избягват слънцето и не обичат топлото време, защото от тях получават главоболие.
- Natrium muriaticum - подходящ е за употреба при пациенти, при които умората и депресията в този случай се съпътстват от отслабване. Утешенията влошават състоянието на болните, които търсят самота, боят се от бъдещето и трудно задържат вниманието си. Съпътстващите главоболия се причиняват и влошават най-вече от интелектуално усилие.
- Natrium sulfiricum - при това лекарство депресивният пациент е морално свръхчувствителен; говори малко, не обича да му говорят, трудно мисли. Сутрин е тревожен и раздразнителен, като след закуска се подобрява; депресията се засилва най-много вечер, нощем и във влажно време. Често болният е пълен или затлъстял, с тенденция към чернодробни и чревни, респираторни и ставни смущения с пикове през зимата.
- Nitricum acidum - подходящ е за употреба при болни, които са особено разтревожени за здравето си, изнервени, лесно плачещи и отказващи всякакви утешения. Болните са сприхави, отмъстителни, раздразнителни. Трудно заспиват, в съня си изпитват неясни болки и сънуват неприятни сънища.
- Phosphoricum acidum - подходящ е за употреба при болни, които са нервно изчерпани, безразлични и апатични; болните трудно събират мислите си. Всякакво умствено усилие им е мъчително. Вечер са сънливи, но нощем страдат от безсъние и се оплакват от главоболие. Депресивната фаза по принцип настъпва вследствие на психически шок, грижи, неприятности.
- Phosphorus - подходящ е за употреба при болни, които са склонни към бързи и живи реакции; болните са уморени, раздразнителни, много чувствителни към всякакви външни принуди и впечатления. Въпреки умората си обаче са възбудени и се движат. Понякога, напротив, те са абулични и безразлични към всичко, което ги заобикаля. По природа са боязливи, сантиментални, плашат се от бъдещето и никога не са си отспали. Много слоховотливи, когато не са в депресия, те лесно се ентусиазират, но скоро се обезкуражават.
- Psorinum - подходящ е за употреба при болни, които са депресивни, плахи, отслабнали, болните не реагират. Особено тревожен за бъдещето си, те се чувстват непълноценни и смятат, че са неизличимо болни. В историята на заболяването се откриват признаците на псоричния реактивен тип.
- Selenium - подходящ е за употреба при пациенти, при които умората, нервното изчерпване, желанието за лежане и спане често са резултат от умствена преумора и се съпътстват от характерните за лекарството кожни прояви (акне, себореичен дерматит).
- Sepia - подходящ е за употреба при пациенти, които са крайно безразлични, тъжни, затворени в себе си; търсят усамотение, лесно плачат и се оплакват от отслабване на паметта. Утешенията ги дразнят. При жените тъгата се засилва по време на менструация. Възможно е да се открият характерните физически белези на чувствителния тип, но най-важното е, че болният има тенденция към чернодробни, съдови и кожни смущения и птози на вътрешните органи на храносмилателната и пикочо-половата система.
- Silicea - характерните прояви за това лекарство са тъга, раздразнителност, липса на енергия, боязливост, тенденция към супурации.
Всички тези лекарства се предписват най-напред в разреждане 9 или 15 СН всеки ден, като постепенно приемите се разреждат в зависимост от подобрението; ако симптомите персистират, разрежданията следва да варират. Лекарствата могат да се комбинират помежду си, ако симптоматиката оправдава това. Към тях често се добавят и приспивателни и транквилизанти.
Следва: Новини за депресия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();
Галерия
1 от 8
Коментари към Депресия