Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Депресия Рискови фактори за депресия
Депресия
Автор: д-р Даниел Лавила КамараРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Депресия
  1. Какво представлява депресията?
  2. Каква е честотата на депресията?
  3. Кои са различните видове депресия?
  4. Кои са причините за поява на депресия?
  5. Рискови фактори за депресия
  6. Кои са признаците и симптомите при депресия?
  7. Как се лекува депресията?
  8. Как да преборим депресията без лекарства?
  9. Хомеопатично лечение при депресия

5. Рискови фактори за депресия

Изложени ли сте на риск от клинична депресия? Знаейки кои фактори увеличават риска от депресия, може да Ви помогне да получите най-добрата и навременна медицинска помощ. Лечението на депресия е най-ефективно в ранен етап.

Депресията може да засегне всеки, по всяко време. Възможно е да се развие депресия с или без рисковите фактори, изброени по-долу. Въпреки това, колкото повече рискови фактори са налице, толкова по-голяма е вероятността от развитие на депресия.

Факторите, свързани с повишен риск за депресия, включват:

5.1. Медицински рискови фактори за депресия

Медицинските рискови фактори за депресия включват:

Биохимични фактори

Биохимични факториДепресията е вид разстройство на настроението, което някои смятат, че се инициира, когато балансът на невротрансмитерите в мозъка се наруши. Невротрансмитерите са химични посредници, които помагат на мозъка да комуникира с други части на тялото. Тези химикали помагат за регулиране на много физиологични функции.

Ниските нива на невротрансмитерите могат да увеличат вероятността от развитие на депресия, включително невротрансмитерите серотонин, норепинефрин, допамин.

Генетични фактори

Генетични факториНаличие на член от семейството с депресия или разстройство на настроението може да увеличи риска от депресия. Американската Психиатрична Асоциация (APA) посочва, че ако един близнак е с диагноза депресия, другият близнак има 70 % вероятност да я развие.

Други психични заболявания, като алкохолизъм при член от семейството, също може да увеличи риска от депресия.

Въпреки това, депресията може да се появи при хора с липса на фамилна анамнеза за депресия, поради което някои учени смятат, че състоянието е комбинация от генетични фактори и житейски опит.

Нарушения на съня

Нарушения на съняХронични проблеми със съня са свързани с депресия. Въпреки че експертите не знаят дали липсата на сън или нарушенията на съня водят до депресия, пристъпи на лошо настроение изглежда следват периоди на лош сън.

 

 

 

Сериозно заболяване

Сериозно заболяванеБолката и стресът, които съпровождат определени медицински състояния, могат да окажат влияние върху психичното здраве на човека. Много хронични сериозни здравословни състояния са свързани с високи нива на депресия, включително хронична болка, артрит, сърдечно заболяване, диабет, заболяване на щитовидната жлеза, инсулт, рак, множествена склероза, болест на Алцхаймер, деменция, болест на Паркинсон, болест на Хънтингтън.

Психологични фактори

Психологични факториНякои психологични фактори поставят хората в риск от депресия. Хората с ниско самочувствие, тези, които постоянно гледат на себе си и света с песимизъм, индивиди, които са претоварени от стрес, са склонни към депресия.

Други психологични фактори, като перфекционизъм или чувствителност към загуба или отхвърляне, могат също да увеличат риска от депресия.

Депресията е по-често срещана при хора с хронични тревожни разстройства и гранично или отбягващо разстройство на личността.

5.2. Социални рискови фактори за депресия

Социалните рискови фактори за депресия включват:

Насилие

НасилиеМинало физическо, сексуално или емоционално насилие може да бъде рисков фактор за развитие на клинична депресия.

Хората, които са били неглижирани или малтретирани като деца, имат висок риск за тежка депресия. Такива негативни преживявания могат и да причинят други психични разстройства.

 

Пол

ПолДва пъти по-вероятно е жените да получат депресия, отколкото мъжете, но това може да се дължи на факта, че все повече жени търсят лечение за техните симптоми в сравнение с мъжкия пол. Някои смятат, че депресията може да бъде причинена от хормонални промени през целия живот. Жените са особено уязвими към депресия по време на бременност и след раждане, както и по време на менопауза.

Въпреки че жените страдат от депресия по-често и по-често правят опити за самоубийство, мъжете са по-успешни в своите опити за самоубийство.

Възраст

ВъзрастПовечето хора изпитват първия си епизод на депресия на възраст между 20 и 40 години. В действителност средната възраст на настъпване на депресия е в средата на 20-те години.

Обезпокоителното е, че последните изследвания показват, че средната възраст на поява на депресия намалява с всяко поколение. Деца, юноши и хора в напреднала възраст показват забележителни симптоми на депресия и преживяват специфични стресови събития, които ги предразполагат към депресия.

Липса на социална подкрепа

Липса на социална подкрепаПродължителната социална изолация и наличие на малко приятели или подкрепящи взаимоотношения е чест източник на депресия. Чувството на изолация и самота може да допринесе за епизод на депресия при хора, които са предразположени към разстройства на настроението.

 

 

Значими събития в живота

Значими събития в животаДори и щастливи събития, като раждане на бебе или започване на нова работа, може да увеличи риска от депресия. Други значими събития в живота, свързани с депресия, включват загуба на работа, покупка на дом, получаване на развод, преместване в ново населено място, пенсиониране.

Смъртта на човек със сигурност е значимо събитие. Високи нива на тъга са основна част от процеса на траур. Някои хора ще се почувстват по-добре в рамките на няколко месеца, но други изпитват по-сериозни, дългосрочни периоди на депресия. Тъгата или скръбта от смъртта или загубата на любим човек може да предизвика симптоми на тежка депресия. Ако симптомите на траур продължат повече от два месеца, потърсете специализирана помощ.

Местоживеене

МестоживеенеИзглежда, че депресията е с по-висока честота сред градските жители, отколкото при тези на село. В действителност, изследване показва, че депресията е два пъти по-честа сред градското население, отколкото сред тези, чието местоживеене е на село.

 

 

 

Семейно положение

Семейно положениеРискът от развитие на депресия може да се повлияе от семейното положение.

Депресията е с най-висока честота сред разведени или разделени индивиди. Най-рядко се среща при необвързани или обвързани лица. Хората, които живеят сами, имат по-високи нива на депресия, отколкото тези, които живеят с други хора.

 

Работа

РаботаИзследванията показват, че хората без работа в продължение на шест месеца или повече в последните пет години имат честота на депресия три пъти по-голяма от индивидите от общата популация.

5.3. Свързани с прием на вещества рискови фактори за депресия

Рискови фактори за депресия, свързани с прием на вещества, включват:

Злоупотреба с наркотични вещества и алкохол

Злоупотреба с наркотични вещества и алкохолВ много случаи злоупотребата с наркотични вещества / алкохол и депресията вървят ръка за ръка. Наркотиците и алкохолът могат да доведат до химични промени в мозъка, които повишават риска от депресия. Самолечението с наркотици и алкохол също може да доведе до депресия.

 

 

Лекарства

ЛекарстваПриемът на някои лекарства може да доведе до страничен ефект депресия, включително медикаменти за кръвно налягане, приспивателни средства, успокоителни лекарства, стероиди, болкоуспокояващи.
Ако приемате такива лекарства, споделете на Вашия лекуващ лекар за проблемите си. Никога не спирайте приема на лекарството, без първо да се консултирате с лекуващия си лекар.

Следва: Кои са признаците и симптомите при депресия?
Страници: 34567...15
4.0/5 61 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Депресия Каква е честотата на депресията? Депресия Депресия Депресия Депресия Антидепресанти
1 от 8
ДепресияКаква е честотата на депресията?ДепресияДепресияДепресияДепресияАнтидепресантиАнтидепресанти

Коментари към Депресия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Депресия
    www.framar.bg 
    на 21 May 2025 в 14:41
    Коментирайте "Депресия"
За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 21 яну 2013г.
прочетена: 345582 пъти
Още за Депресия
  • Новини за депресия
  • Статии за депресия
  • Интервюта за депресия
  • Научни публикации за депресия
  • Депресия и централна нервна система
  • Растения и билки за лечение на депресия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival