Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Депресия Кои са различните видове депресия?
Депресия
Автор: д-р Даниел Лавила КамараРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Депресия
  1. Какво представлява депресията?
  2. Каква е честотата на депресията?
  3. Кои са различните видове депресия?
  4. Кои са причините за поява на депресия?
  5. Рискови фактори за депресия
  6. Кои са признаците и симптомите при депресия?
  7. Как се лекува депресията?
  8. Как да преборим депресията без лекарства?
  9. Хомеопатично лечение при депресия

3. Кои са различните видове депресия?

Депресията обикновено се характеризира с понижена действена активност, потиснато настроение, промени в поведението, нарушения на някои физиологични процеси (хранене, сън, сексуална активност) и други. Въпреки общите черти на повечето депресивни състояния, те могат да се класифицират в няколко различни групи в зависимост от някои специфики на тяхната проява, различните групи от население, които засягат, и тежестта на симптомите.

Основните видове депресия са депресия с тревожност, остра депресия, депресия при възрастни след травма в детството, депресивна реакция към стрес от раздяла, постпартална депресия (следродилна депресия), депресия на старческата възраст, психотична депресия, атипична депресия, депресия в рамките на биполярно разстройство и депресия, дължаща се на употреба злоупотреба с различни субстанции, или депресия при болестни състояния.

3.1. Депресия с тревожност

Депресия с тревожност

Tози вид депресия се характеризира с трайна тенденция към чувство на безпокойство и депресия. Засегнатите индивиди проявяват слаба устойчивост към стрес. Рискови фактори за развитие на депресия с тревожност са анамнеза за психични заболявания в семейството, нисък социален статус, липса на социални контакти и подкрепа от семейството, някои типове личност (зависима личност, песимистична личност, избягваща личност), ниска самооценка, стрес и други. Индивиди с такова разстройство често пропускат училищни занимания или професионалните си задължения, избягват социални контакти, злоупотребяват с алкохол или наркотици и други.

3.2. Остра депресия

Остра депресия

При този вид депресия се наблюдават епизоди, които са сравнително дискретни и се развиват без очевидно подлагане на стрес, или самият стрес може да бъде диспропорционален на интензитета и продължителността на депресивния епизод. Тежката остра депресия може да премине в интензивна психологическа болка и психомоторна ретардация или възбуда. Някои автори смятат, че този вид депресия може да бъде определен с понятието меланхолия.

3.3. Депресия при възрастни след травма в детството

Депресия при възрастни след травма в детството

Тази форма на депресия се среща често. Индивиди, страдащи от травми в ранното детство или загуба на близък човек, могат да развият трайни невробиологични промени, които ги правят уязвими на стрес през целия им живот. Има проучвания, които доказват връзката между развитието на депресия при възрастни след травма в детството и нарушения по оста хипоталамус-хипофиза-надбъбрек. По-точно, свръхчувствителността на хипоталамо-хипофизарно-адреналната ос може да остане през целия живот, което води до чести депресивни прояви.

Тук можете да прочетете повече информация за депресия при възрастни след травма в детството:

  • F43.1 Посттравматично стресово разстройство

3.4. Депресивна реакция към стрес от раздяла

Депресивна реакция към стрес от раздяла

Този вид депресия може да се изяви вследствие на остра психосоциална травма като загуба на близък, развод, загуба на работно място или принудителна емиграция. В някои случаи депресивната реакция към стрес от раздяла може да бъде с по-тежка симптоматика от останалите видове. В продължение на месеци, а понякога и години след раздялата, някои индивиди могат да изпитват тъга, апатия, безсъние и песимизъм.

Тук можете да прочетете повече информация за депресивна реакция към стрес от раздялата:

  • F43.0 Остра стресова реакция

3.5. Постпартална депресия

Постпартална депресия

За този вид депресия е типично начало в рамките на първите 3 месеца след раждането. В този период настъпва огромно намаление на естрадиола и прогестерона, но тяхната екзактна роля в развитието на депресията остава недоказана. Счита се, че психологически фактори, като липса на подкрепа от партньора или нежелана бременност, също играят съществена роля за развитие на постпартална депресия. Различни епидемиологични данни докладват честота на този вид депресия, варираща между 5 % и 25 %. Освен жени, постпарталната депресия може да засегне и бащите. Основните симптоми, които се наблюдават, са тъга, умора, нарушения на съня и хранителните навици, намалено либидо, тревожност, раздразнителност и други.

Тук можете да прочетете повече информация за постпартална депресия:

  • F53.1 Тежки психични и поведенчески разстройства, свързани с послеродовия период, некласифицирани другаде
  • F53.0 Леки психични и поведенчески разстройства, свързани с послеродовия период, некласифицирани другаде

3.6. Депресия на старческата възраст

Депресия на старческата възраст

Депресия на старческата възраст настъпва при възрастни хора, които нямат предварителна лична или фамилна анамнеза за депресия, но често имат рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания, като хипертония, захарен диабет, тютюнопушене или хиперхолестеролемия. Пациентите описват постепенна загуба на енергия и интерес към някои дейности. Провеждане на когнитивни тестове може да установи наличие на нарушения.

3.7. Психотична депресия

Психотична депресия

Тази форма на депресия включва появата на халюцинации и заблуди и тежко нарушаване на трудоспособността и социалните функции на индвида. При повече от половината пациенти се открива хиперактивност на хипоталамо-хипофизарно-адреналната ос, измерена чрез дексаметазонов тест. При психотичната депресия се препоръчва прилагане на антипсихотици в допълнение към антидепресантната терапия.

Тук можете да прочетете повече информация за психотична депресия:

  • F32.3 Тежък депресивен епизод с психотични симптоми

3.8. Атипична депресия

Атипична депресия

Този подвид депресия се характеризира с проява на хиперсомния и хиперфагия (повишен апетит), вместо безсъние и загуба на тегло, характерни за острата депресия. При пациенти с атипична депресия по-често се наблюдава тревожност, включително паническо разстройство и социална фобия, и при тях се наблюдава по-голям суициден риск и склонност към злоупотреба с лекарства.

3.9. Депресия в рамките на биполярно разстройство

Депресия в рамките на биполярно разстройство

Депресия в рамките на биполярно разстройство настъпва при пациенти с предшестващи епизоди на мания. Тази диагноза се предполага при пациенти, които имат сериозна фамилна анамнеза за биполярно разстройство. Биполярното разстройство е състояние, което се характеризира с редуване на епизоди на приповдигнато настроение (мания) с такива на потиснато настроение (депресия).

Тук можете да прочетете повече информация за депресия в рамките на биполярно разстройство:

  • F31.5 Биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - тежка депресия с психотични симптоми
  • F31.4 Биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - тежка депресия без психотични симптоми
  • F31.3 Биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - умерена или лека депресия
Следва: Кои са причините за поява на депресия?
Страници: 12345...15
4.0/5 61 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Депресия Каква е честотата на депресията? Депресия Депресия Депресия Депресия Антидепресанти
1 от 8
ДепресияКаква е честотата на депресията?ДепресияДепресияДепресияДепресияАнтидепресантиАнтидепресанти

Коментари към Депресия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Депресия
    www.framar.bg 
    на 21 May 2025 в 15:03
    Коментирайте "Депресия"
За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 21 яну 2013г.
прочетена: 345583 пъти
Още за Депресия
  • Новини за депресия
  • Статии за депресия
  • Интервюта за депресия
  • Научни публикации за депресия
  • Депресия и централна нервна система
  • Растения и билки за лечение на депресия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival