9. Прогноза при гастрит
Повечето хора се възстановяват от гастрит. В зависимост от многото фактори, които засягат лигавицата на стомаха, симптомите на гастрит могат да се появят от време на време. Като цяло, гастритът е често срещано заболяване, което реагира добре на прости лечения.
Понякога редки форми на гастрит могат да бъдат сериозни или дори животозастрашаващи.
Хората с остър гастрит обикновено се възстановяват напълно без усложнения. Хроничният гастрит обаче може да има вариабилна прогноза от добро (ранно лечение) до лошо, ако се развият сериозни усложнения. Рядко могат да възникнат усложнения от остър гастрит.
Прогнозата на хроничния гастрит е силно свързана с подлежащата причина. Хроничният гастрит като първично заболяване, като причинен от инфекция с Н. pylori хроничен гастрит, може да прогресира като асимптоматично заболяване при някои пациенти, докато други пациенти могат да съобщават за диспептични симптоми. Клиничният ход може да се влоши, когато пациентите развият някое от възможните усложнения на инфекцията с H. pylori, като пептична язва или стомашно злокачествено заболяване.
Гастритът, причинен от инфекция с H. pylori, е най-честата причина за MALT лимфом - среща се при 0,1% от заразените. Пациентите с хроничен атрофичен гастрит могат да са с 12 до 16 пъти повишен риск от развитие на стомашен карцином в сравнение с общата популация. Приблизително 10% от заразените хора развиват пептична язва и рискът от рак на стомаха през целия живот е в диапазона от 1%-3%.
Ерадикацията на H. pylori води до бързо излекуване на инфекцията с изчезване на неутрофилната инфилтрация на стомашната лигавица. Изчезването на лимфоидния компонент на гастрита може да отнеме няколко месеца след лечението.
Ако основните причини за гастрит (например употребата на алкохол или НСПВС) се лекуват или не се използват, гастритът също може да бъде предотвратен.
Коментари към Гастрит