3. Причини за гастрит
Слабостта на стомашната лигавица позволява на храносмилателните сокове да я увредят и възпалят, причинявайки гастрит. Наличието на тънка стомашна лигавица повишава риска от гастрит.
Гастритът е свързан с различни лекарства, медицински и хирургични състояния, физически стрес, социални навици, химикали и инфекции.
3.1. Бактериална инфекция
Основна причина както за остър, така и за хроничен гастрит е инфекцията на стомашната лигавица от бактерия, наречена Helicobacter pylori. Това е бактерия, която заразява лигавицата на стомаха.
Обикновено тази бактерия първо инфектира остро антрума на стомаха (стомашна лигавица без клетки, произвеждащи киселина) и може да прогресира, за да инфектира по-голямата част или цялата лигавица на стомаха с течение на времето (хроничен гастрит) и да остане там с години. Тази инфекция генерира първоначален силен възпалителен отговор и може да се развие впоследствие дългосрочен хронично гастрит.
H. pylori е основната причина не само за хроничен гастрит, но и за и язвена болест (язва на стомаха). Бактериите разграждат защитната лигавица на стомаха и причиняват възпаление.
Други възможни бактериални причинители на гастрит са H. heilmanii (рядко), стрептококи (рядко), стафилококи (рядко), видове Proteus (рядко), видове Clostridium (рядко), E. coli (рядко), туберкулоза (рядко), вторичен сифилис (рядко).
3.2. Лекарства
Друга основна причина за остър и хроничен гастрит е прием (и прекомерната употреба) на нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС).
НСПВС, като ибупрофен, аспирин и напроксен, и някои други лекарства, като кортикостероиди, често употребяване за облекчаване на болката, могат да причинят възпаление на стомаха. НСПВС представляват най-честата неинфекциозна причина за стомашни язви.
Други лекарства, които могат да доведат до гастрит, са препарати с желязо, калиеви добавки, химиотерапевтични средства, имунотерапевтични средства за рак.
3.3. Алкохол
Прекомерната консумация на алкохол може да раздразни и да ерозира стомашната лигавица, което я прави по-уязвима към храносмилателните сокове
3.4. Автоимунни заболявания
Тялото атакува здравите клетки на стомашната лигавица. Това обикновено се среща при хора с автоимунни заболявания, като диабет тип 1 и тиреоидит на Хашимото. Автоимунният гастрит може да бъде свързан и с дефицит на витамин В12.
3.5. Жлъчен рефлукс
Черният дроб произвежда жлъчка, за да помогне за усвояване на мазните храни. „Рефлукс“ означава връщане назад. Жлъчният рефлукс възниква при обратен поток на жлъчка в стомаха от жлъчните пътища.
3.6. Физически стрес или увреждане
Внезапно, тежко заболяване или нараняване може да доведе до гастрит. Често гастритът се развива дори след травма, която не засяга стомаха. Тежките изгаряния и мозъчни наранявания са две често срещани причини.
Физическа травма или увреждане на лигавицата на стомаха може да доведе до гастрит. Например е възможно да се развие постгастректомичен гастрит при човек, претърпял операция за отстраняване на част от стомаха.
3.7. Други причини
Други по-рядко срещани причини за развитие на гастрит включват:
- Вирусни инфекции - например цитомегаловирус
- Гъбични инфекции - кандидоза, хистоплазмоза, фикомикоза
- Паразитна инфекция
- Лъчетерапия - когато стомахът е изложен на радиация, може да се развие радиационен гастрит
- Поглъщане на химикали или предмети
- Хранително отравяне
- Алергия - еозинофилен гастрит може да е резултат от алергична реакция
- Исхемия - този термин се използва за означаване на увреждане, причинено от намалено кръвоснабдяване на стомаха. Тази рядка етиология се дължи на богатото кръвоснабдяване на стомаха
Коментари към Гастрит