Гастрит
1. Какво представлява гастритът?
Гастритът представлява възпаление или ерозия на стомашната лигавица. Може да възникне внезапно (остро) или постепенно (хронично), да бъде засегната цялата или част от стомашната лигавица. Счита се, че гастритът засяга около половината от хората по света.
Възпалението на стомашната лигавица най-често се причинява от бактерия, наречена Helicobacter pylori, и употреба на нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС). По-рядко срещаните причини за състоянието включват алкохол, тютюнопушене, инфекциозни агенти, автоимунни заболявания като болестта на Crohn и саркоидоза, лъчева терапия.
Възможно е някои хора с гастрит да нямат никакви симптоми. Въпреки това, както острият, така и хроничният гастрит могат да причинят симптоми и признаци на коремна болка, гадене, повръщане, а понякога и оригване, подуване на корема, загуба на апетит и лошо храносмилане.
Гастритът може да бъде диагностициран по симптоми и анамнеза (например употреба на НСПВС и / или на алкохол) или чрез тестове за откриване на H. pylori (дихателен, кръвен, фекален, имунологичен и биопсия), а други изследвания като ендоскопия или рентгенография показват промени в лигавицата.
Лечението на гастрит варира в зависимост от причината. Други по-рядко срещани причини могат да бъдат третирани по подобен начин, но не лекуват основната причина. Лечение на гастрит включва лекарства като антиациди, Н2 блокери или инхибитори на протонната помпа и антибиотици срещу бактерията, причиняващ гастрит.
Симптомите на гастрит могат да се влошат от химически иританти, които причиняват или влошават клиничната картина на гастрит, и трябва да бъдат спрени или ограничени. Препоръчва се отказ от тютюнопушенето, избягване на консумация на прекомерно количество алкохол, избягване на кофеинови, безкофеинови и газирани напитки, както и плодови сокове, които съдържат лимонена киселина, избягване на храни с високо съдържание на мазнини.
В някои случаи гастритът може да доведе до стомашно кървене, язви и повишен риск от рак на стомаха. За повечето хора обаче гастритът не е сериозно състояние и бързо се подобрява с лечението.
Видове гастрит
В зависимост от давността на болестния процес се различават следните видове гастрит:
- остър гастрит: характеризира се с внезапно развитие на симптомите, като основните причинители са лекарства, алкохол, инфекции
- хроничен гастрит: характерно е продължително персистиране на болестните увреждания, като основният причинител е инфекция с Helicobacter pylori, по-рядко се касае за автоимунни заболявания, оперативни интервенции и други
Според степента на инвазивност на възпалителните изменения и засягането на стомашната лигавица се различават следните видове гастрит:
- ерозивен гастрит: нарича се още реактивен гастрит и протича с ерозия на лигавицата (нарушаване на нейната цялост и повишаване риска от развитие на язва)
- неерозивен гастрит: липсват данни за ерозия и компрометиране на лигавицата
Причини за гастрит
Сред най-честите причини за развитие на гастрит се включват:
- бактериални инфекции: една от основните причини за гастрит е подлежаща инфекция с Helicobacter pylori
- злоупотреба с лекарства: сред водещите причини за развитие на гастрит е прекомерна употреба на нестероидни противовъзпалителни средства, железни препарати, калиеви добавки и други
- алкохол: системната консумация или злоупотреба с алкохол повишава риска от гастрит
- автоимунни заболявания: диабет тип 1, тиреоидит на Хашимото, пернициозна анемия
- други причини: жлъчен рефлукс, тежък физически стрес, онкологична терапия, след отравяния, при инфекции (вирусни, гъбични, паразитни)
Рискови фактори за развитие на гастрит
Въздействието на определени рискови фактори може значително да повиши вероятността от възникване на гастрит, като сред най-често обсъжданите се включват:
- възраст: с напредване на възрастта нараства и рискът от поява на гастрит
- вредни навици: тютюнопушене, наркомании, злоупотреба с алкохол
- лекарства: при злоупотреба с приема на лекарства или при необходимост от продължително лечение с определени медикаменти е налице повишен риск от гастрит
- подлежащи заболявания: автоимунни заболявания, инфекции, ХИВ, СПИН, дефицит на витамин В12, персистиращо повръщане
- други: стрес, отравяне с химикали, излагане на радиация
Симптоми и признаци при гастрит
Гастритът при много от пациентите протича напълно безсимптомно, дори и при наличие на сериозни увреждания по стомашната лигавица (липсва корелация между симптомите и тежестта на увреждане).
При симптомните форми на заболяването най-често пациентите се оплакват от:
- болка в горната част на корема
- гадене и повръщане
- киселини, кисели оригвания
- намален апетит
- подуване на корема
При тежките форми на болестта към гореизброените симптоми се прибавят и слабост, задух, болка в гърдите, сърцебиене, повръщане на кръв, наличие на кръв в изпражненията, анемия.
Характерно за хроничния гастрит е наличието на диспепсия, често описвана от следната триада от симптоми:
- метеоризъм
- редукция на теглото
- усещане за пълнота
Как се диагностицира гастритът?
За поставяне и потвърждаване на диагнозата, различаване от други заболявания с идентично протичане и изясняване на етиологията се назначават следните изследвания при гастрит:
- анамнеза: давност и особености в протичането, изясняване на рисковите фактори
- клинико-лабораторни изследвания: болки в епигастриума, промени в перисталтичната активност, кръвни изследвания
- изследване за хеликобактер пилори: доказване на бактерията чрез антигенен фекален тест, серологични кръвни изследвания, уреен дихателен тест, изследване на материал, получен от биопсия
- образни и инструментални изследвания: горна ендоскопия, контрастна рентгенография
Лечение при гастрит
Терапията при гастрит включва комплексни, строго индивидуализирани и целенасочени мерки за лечение на уврежданията по стомашната лигавица и намаляване риска от усложнения. Лечението в масовия случай е консервативно и включва подходяща комбинация от следните терапевтични средства и мерки:
- лекарствена терапия: прилагат се антисекреторни средства (Н2-блокери, инхибитори на протонната помпа), антиациди, антихеликобактерни средства (антибиотици от групата на макролидите, пеницилините, тетрациклините), пробиотици, витамини, мукозопротектори
- промени в храненето: в диетата при гастрит се набляга на приема на млечни продукти, яйца, бяло месо, пълнозърнести храни и се ограничава консумацията на газирани напитки, люти и пикантни храни, пържени, консервирани, силно преработени продукти
- лайфстайл лечение: целта е ограничаване на контролируемите рискови фактори чрез отказ от тютюнопушене, преустановяване приема на алкохол, редукция на стреса, здравословен начин на живот
Усложнения при гастрит
При неглижиране на състоянието гастритът крие риск от развитие на различни по вид и тежест усложнения:
- усложнения при остър гастрит: кървене, дехидратация, остро влошаване на общото състояние
- усложнения при хроничен гастрит: анемия, язва (пептична, кървяща), интестинална обструкция, повишен риск от малигнено израждане и развитие на карцином на стомаха
Прогноза при гастрит
Гастритът е често срещано заболяване, срещу което има разработени ефективни и лесни за изпълнение терапевтични схеми, във връзка с което прогнозата обикновено е благоприятна. При неглижиране на симптомите, персистиране на рисковите фактори и отказ от консултация със специалист е възможно влошаване на диспептичните оплаквания, малигнено израждане и затруднение на последващата терапия.
Как да се предпазим от развитието на гастрит?
Профилактика на болестта се назначава за намаляване риска от поява на гастрит в общата популация, както и при пациенти с хронично протичащ гастрит за намаляване на рецидивите на заболяването.
Ефективната профилактика срещу развитието на гастрит включва:
- ограничаване на вредните навици (алкохолна употреба, тютюнопушене, преяждане, гладуване)
- пълноценно хранене
- приучаване към здравословни хранителни и хигиенни навици
- мерки за редуциране на стреса и хроничната преумора
- внимателен подбор на приеманите лекарства
- ограничаване на самоволния прием на нестероидните противовъзпалителни средства и други, достъпни без рецепта лекарства
Галерия
Полезни връзки
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/175909-overview
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gastritis/symptoms-causes/syc-20355807
https://en.wikipedia.org/wiki/Gastritis
https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-gastritis
https://www.healthline.com/health/gastritis
https://www.medicinenet.com/gastritis/article.htm
https://muschealth.org/medical-services/ddc/patients/digestive-diseases/stomach-and-duodenum/gastritis
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/gastritis-gastropathy
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10349-gastritis
https://www.medicalnewstoday.com/articles/309046
https://www.emedicinehealth.com/gastritis/article_em.htm
Изображения: freepik.com
Коментари към Гастрит