3. Видове васкулит
В зависимост от вида и големината на засегнатите кръвоносни съдове, причините, провокирали състоянието и особеностите в протичането се наблюдават различни видове васкулит.
Значителен процент от видовете васкулит се срещат рядко в клиничната практика и са с непълно изяснена етиология.
3.1. Нодозен полиартериит (полиартериитис нодоза)
При тази форма на васкулит е налице засягане на голям брой кръвоносни съдове, предимно от среден и малък калибър, разположени главно в бъбреците, интестиналния тракт, нервите. Засяга предимно лица на средна възраст, като в някои случай може да бъде провокирана от някои инфекции (например хепатит Б).
Причинява най-често болки в мускули и стави, стомашен дискомфорт, обрив, кървене от интестиналния тракт, мравучкане, изтръпване и други.
Полезна информация може да намерите на:
3.2. Хиперсензитивен васкулит
При хиперсензитивния васкулит се засягат кръвоносните съдове с най-малки размери, главно на кожата, като чест провокатор се явява реакция на организма към някои лекарства (антибиотици, нестероидни противовъзпалителни средства). Състоянието обикновено се проявява с обривни промени по кожата в комбинация с общи оплаквания.
3.3. Гигантоклетъчен артериит (темпорален артериит)
При гигантоклетъчния васкулит, известен още като темпорален артериит, се засягат кръвоносни съдове с голям калибър (аорта, темпорална артерия и други), като се среща при лица над 50 години, протичайки с главоболие, зрителни нарушения и висок риск от сърдечно-съдови инциденти и слепота.
Полезна информация може да намерите на:
3.4. Грануломатоза на Вегенер
Грануломатозата на Вегенер представлява вид васкулит, който засяга малките и средни по размер съдове, предимно в областта на горния респираторен тракт и бъбреците, засягайки предимно лица в средна и напреднала възраст. Протича с висока температура, нощни изпотявания, задух, кръвотечение от носа, бъбречни увреждания.
Полезна информация може да намерите на:
3.5. Артериит на Такаясу (артериит на Takayasu)
Тази форма на васкулит се нарича още и безпулсова болест. Засяга съдове от среден и голям калибър, най-често разклоненията на аортата и аортната дъга, като е характерна предимно за млади жени и се среща по-често в Азия. Протича с фебрилитет, редукция на теглото, екстремна умора и слабост, студени крайници, болки в мускули и стави.
Полезна информация може да намерите на:
3.6. Болест на Кавазаки
Състоянието е характерно за деца в ранна възраст, най-често до пет години, като се засягат лигавиците, кожата, лимфните възли, сърцето. Характерно е повишение на температурата в комбинация с обрив, увеличение на шийните лимфни възли, конюнктивална инекция, сухи и напукани устни, зачервяване на пръстите на ръцете и краката.
3.7. Синдром на Churg-Strauss (еозинофилна граноломатоза с полиангиит)
Еозинофилната грануломатоза с полиангиит засяга главно лица на средна възраст и често се асоциира с респираторни оплаквания, включително алергичен ринит, грипоподобни симптоми, астма в комбинация с общи прояви. Засягат се съдове от малък и среден калибър с риск от различни по вид мултисистемни увреждания.
Полезна информация може да намерите на:
3.8. Пурпура на Henoch-Schonlein
Представлява рядка форма на ваксулит, характерна за детската възраст, при която настъпват различни по тежест увреждания на интестиналния тракт, бъбреците, кожата. Често се асоциира с подлежаща реакция към инфекциозно заболяване (вирусни и бактериални инфекции) и се отличава с относително благоприятно протичане.
Полезна информация може да намерите на:
3.9. Микроскопски полиангиит
Микроскопският полиангиит представлява рядка форма на васкулит с тежко и дългосрочно протичане и предилекционно увреждане на респираторния тракт, отделителната система и нервите, като се засягат предимно лица на средна възраст. Мултисистемните усложнения са чести и допълнително затрудняват лечението.
3.10. Ревматична полимиалгия
Ревматичната полимиалгия представлява форма на васкулит, която засяга предимно лица над 50 години, като женският пол боледува относително по-често. Характерни са ставни оплаквания, скованост, умора, висока температура и други оплаквания с неспецифичен характер и предимно засягане на опорно-двигателната система.
Полезна информация може да намерите на:
3.11. Други видове васкулит
Други по-рядко срещани форми на васкулит са болест на Бехчет с формиране на язви в устната кухина и гениталния тракт, болест на Бюргер със засягане на кръвооросяването на крайниците, криоглобулин-асоцииран васкулит, ревматоиден васкулит, наблюдаван главно при пациенти с ревматоиден артрит и други.
Полезна информация може да намерите на:
Коментари към Васкулит