3. Какви са причините за бронхита?
Макар да показват множество сходства в своята етиология се наблюдават някои различия в причините, водещи до развитие на остър и хроничен бронхит.
Така например най-честите причини за развитие на остър бронхит са вирусните инфекции и замърсяването на въздуха, докато хроничният бронхит в масовия случай се причинява от тютюнопушене и излагане на замърсители на въздуха, включително и професионални вредности.
3.1. Инфекции
Най-честата причини за развитие на остър бронхит, както при възрастни, така и при деца, са различните инфекции, като водеща е честотата на вирусните инфекции. Редица статистически проучвания показват най-висока честота на острия бронхит при грипни епидемии и при ръст на сезонните респираторни инфекции.
В зависимост от причинителя се различават:
- вирусни инфекции: сред водещите вирусни причинители на бронхит са грипен, парагрипен вирус, аденовируси, коксаки вируси, ECHO вируси, респираторно-синцитиален вирус, а през последните години нараства и честотата на остър бронхит, провокиран от инфекция с корона вирус
- бактериални инфекции: бактериалните инфекции са относително редки причинители на остър бронхит, като сред най-често изолираните агенти се включват стрептококи, стафилококи, хемофилус, микоплазми и други, някои от които се развиват под формата на вторична инфекция при налично вирусно респираторно заболяване
- инфекции в детска възраст: острият бронхит е честа находка сред педиатричните пациенти, като освен от гореизброените причинители често се развива след някои типично детски инфекции, каквито са скарлатина, варицела и морбили
3.2. Замърсяване на въздуха
Освен вирусните и бактериалните инфекции, чести причини за възникване на остър или хроничен бронхит са и замърсявания на въздуха, включително и някои професионални вредности (при продължително излагане на замърсяване, особено в затворени помещения), както и някои климатични особености:
- излагане на иританти: замърсявания на въздуха най-често с азотен окис, серни газове, автомобилни изпарения и други, които са особено характерни за по-големите градове и районите с добре изразена масова промишленост и производство
- професионални вредности: редица професии са изложени на по-висок риск от развитие на остър или хроничен бронхит във връзка с продължителна експозиция на различни по вид замърсявания, като по-висок риск е налице при работещите в закрити помещения, при слаба вентилация и липса на лични предпазни средства. Сред изложените на по-висок риск са професиите, ангажирани с производството на въглища, при излагане на органичен прах, цимент, изпарения от заваряване, силициев диоксид, вторичен цигарен дим, изгорели газове от двигатели и други
- влажност и температура на въздуха: крайните температури и високите температурни амплитуди също излагат на риск и улесняват развитието на остър или хроничен бронхит. Ниската влажност на въздуха, твърде високите и твърде ниските температури самостоятелно или под въздействие на други фактори също могат да станат причина за развитие на бронхит
3.3. Тютюнопушене
Водеща причина за развитие на хроничен бронхит е тютюнопушенето, като според различни проучвания над две трети до около 90 процента от засегнатите пациенти са пушачи. На значителен риск са изложени и любителите на пури, лули, марихуана, както и пасивните пушачи, изложени на вредното въздействие на цигарения дим.
Вредните субстанции, съдържащи се във високи концентрации в цигарения дим, увреждат по комплексни механизми респираторния тракт, включително нарушават функцията на алвеоларните макрофаги и секретиращите мукус жлези.
Допълнително излагането на високи концентрации цигарен дим повишава риска от обостряне на състоянието, влошаване на симптомите и затруднява успешното лечение.
Коментари към Бронхит
Sven
Здравейте, Често боледувам от бронхит. Винаги започва с дращене в гърлото, което преминава в болка. След ден или два прераства в суха кашлица, а след това в кашлица със секрет. Това ми се случва 3-4 пъти в годината. Личния ми лекар никога не че изпраща при друг специалист, лечението е идентично, така и никога ме се разбира причинителя. Бихте ли ми дали съвет, а също и специалист към който да се насоча. Поздрави!
Здравейте! Специалистът по заболявания на дихателната система е пулмолог.
Би могло да приемате имуностимулатори от вида на Респивакс или Респигард.
Здравейте, Често боледувам от бронхит. Винаги започва с дращене в гърлото, което преминава в болка. След ден или два прераства в суха кашлица, а след това в кашлица със секрет. Това ми се случва 3-4 пъти в годината. Личния ми лекар никога не че изпраща при друг специалист, лечението е идентично, така и никога ме се разбира причинителя. Бихте ли ми дали съвет, а също и специалист към който да се насоча. Поздрави!