- Какво представлява белодробната фиброза?
- Честота и разпространение
- Причини за белодробна фиброза
- Рискови фактори за белодробна фиброза
- Видове белодробна фиброза
- Симптоми при белодробна фиброза
- Усложнения
- Диагноза и изследвания при белодробна фиброза
- Лечение на белодробна фиброза
- Общи мерки и прогноза
3. Причини за белодробна фиброза
Белодробната фиброза води до характерни промени в белодробните структури, в резултат от което се затруднява нормалното дишане, дихателната функция като цяло с риск от развитие на сериозни усложнения. Редица причини и фактори могат да съдействат за развитието на фиброза на белия дроб, като най-общо се обединяват в няколко големи групи, включващи замърсяване на околната среда и професионални вредности, радиация, лекарства, редица подлежащи заболявания.
При много от пациентите етиологията на заболяването не може да бъде изяснена и уточнена, като в тези случаи се говори за идиопатична белодробна фиброза.
3.1. Професионални фактори и замърсяване на околната среда
Замърсяването на околната среда оказва своето значително въздействие в индустриализираните райони, излагайки на риск от развитието на множество различни по вид и особености респираторни увреждания, включително и белодробна фиброза. Пребиваването на места с високо замърсяване и запрашаване на въздуха в дългосрочен план оказва неблагоприятен ефект върху респираторната функция.
Дългосрочното излагане на редица професионални вредности също може да съдейства за развитието на белодробна фиброза, като следва да се имат предвид професиите, изложени на ежедневна експозиция на силициев прах, азбестови влакна, прахове от различни твърди метали, въглищен прах, но също и прах от зърнените култури, птичи и животински изпражнения. Продължителната експозиция може да провокира развитието на фиброза с или без наличието на предшестващи подлежащи професионални заболявания.
3.2. Излагане на радиация
В днешно време под излагане на радиация се има предвид главно излагането на радиационното лъчение при провеждането на лъчетерапия в хода на комплексното онкологично лечение. Изследвания в областта показват повишен риск от белодробна фиброза при лица, провеждали лъчетерапия за лечение на белодробен карцином, рак на млечната жлеза и други туморни заболявания.
Тежестта на увреждането и вероятността за развитие на фиброза на белия дроб се влияе от многобройни фактори, включително каква част от белия дроб е излагана на радиация, общото количество на приложената радиация, наличието на подлежащо белодробно заболяване, както и наличието на допълнителна химиотерапия, биологично лечение и други, които могат да нанесат допълнителни поражения върху респираторния тракт.
3.3. Лекарства
Лекарства от различни фармакологични групи, използвани в обичайните стандартни дози или в по-високи дози за продължителен период от време като част от комплексния терапевтичен план на налични подлежащи заболявания, могат да подпомогнат фиброзирането на белия дроб, ставайки причини за развитие на заболяването.
Такива лекарства са например:
- имуносупресивни лекарства: лекарствата, използвани в химиотерапията и за лечение на някои автоимунни заболявания, включително метотрексат, циклофосфамид и други, могат да увредят белодробните структури, като тези странични ефекти са предвидими и изискват чести профилактични изследвания и проследяване на пациентите
- антиаритмични лекарства: някои лекарства, използвани за лечението на аритмия, при употреба за продължителен период от време, особено при пациенти с подлежащи респираторни заболявания или рискови фактори за фиброза на белия дроб, могат да съдействат за развитие на болестта. Най-значимият пример от тази група е амиодарон във връзка с високата му употреба сред популацията
- антибиотици и химиотерапевтици: продължителни антибиотични курсове се налагат при определени инфекциозни заболявания, като тази употреба крие риск от поява на различни по тежест странични ефекти, включително и засягане на белия дроб. Препарат от групата на туберкулостатиците (за лечение на туберкулоза), като етамбутол, както и нитрофурантоин и други могат да подпомогнат фиброзата на белия дроб
- противовъзпалителни средства: лечението с лекарства от групата на противовъзпалителните средства, включително ритуксимаб, сулфасалазин и други, може да съдейства за увреждането на белия дроб
3.4. Подлежащи заболявания
Наличието на подлежащи респираторни заболявания, както и някои системни заболявания с различна генеза, може да съдейства за развитието на белодробна фиброза. Такива например са системен лупус еритематодес, болести на съединителната тъкан, ревматоиден артрит, саркоидоза, склеродермия, пневмония, дерматомиозит, полимиозит и много други.
Редица професионални белодробни заболявания, някои вирусни инфекции, нелекувани хронични белодробни увреждания също могат да допринесат за развитието на фиброза, като в много случаи състоянието остава неуточнено или идиопатично (при невъзможност за откриване на конкретната причини, провокирала белодробните поражения).
Коментари към Белодробна фиброза