- Какво представлява бактериалната вагиноза?
- Епидемиология на бактериалната вагиноза
- Причини за бактериална вагиноза
- Рискови фактори за бактериална вагиноза
- Симптоми на бактериална вагиноза
- Усложнения при бактериална вагиноза
- Каква е разликата между бактериална вагиноза и вагинална гъбична инфекция?
- Диагноза на бактериална вагиноза
- Диференциална диагноза на бактериална вагиноза
- Лечение на бактериална вагиноза
- Необходимо ли е лечение на бактериална вагиноза при мъжете?
- Прогноза при бактериална вагиноза
- Как може да се предотврати бактериалната вагиноза?
- Бактериална вагиноза и бременност
14. Бактериална вагиноза и бременност
Бактериалната вагиноза е най-често срещаната вагинална инфекция при жени в детеродна възраст поради вагинална дисбиоза.
Приблизително 10%-30% от бременните жени ще получат бактериална вагиноза по време на бременността си. Състоянието се характеризира с преминаване от здрав вагинален микробиом - такъв, доминиран от бактерии, произвеждащи киселина (здравословните бактерии, като Lactobacillus) - към вагина, доминирана от анаеробни бактерии, като Gardnerella vaginalis.
Бактериалната вагиноза се свързва с някои акушерски усложнения, включително преждевременно раждане, интраамниотична инфекция, следродилен ендометрит, както и неонатални усложнения.
Лечението е безопасно и необходимо по време на бременност, за да се намалят възможните рискове за плода.
14.1. Какво причинява бактериална вагиноза по време на бременост?
Бактериалната вагиноза е дисбаланс на нормалната микробиота на гениталния тракт, където изчерпването на произвеждащите водороден пероксид лактобацили се замества от Gardnerella vaginalis, Mobiluncus, видове Bacteroides и Mycoplasma hominis.
Бъдещите майки може да са изложени на по-голям риск от бактериална вагиноза поради хормоналните промени, които се случват по време на бременност. Промяната в нивата на хормоните може да промени баланса на бактериите във влагалището.
Според проучване разпространението на бактериалната вагиноза е значително по-високо при жени, които пушат и в по-млада възрастова група.
14.2. Какви са симптомите на бактериална вагиноза по време на бременност?
Най-изявеният и често най-смущаващият симптом на бактериалната вагиноза е силна вагинална миризма на риба, а някои жени с инфекцията също виждат повишено количество секрет, който е сивкавобял на цвят. Неприятната миризма е най-очевидна след полов акт, когато вагиналния секрет се смеси със семенната течност.
Усещане за парене при уриниране, сърбеж във вулвовагиналната област и болка по време на секс са други симптоми на бактериална вагиноза.
Поне половината от жените с бактериална вагиноза нямат симптоми.
14.3. Как бактериалната вагиноза може да повлияе на бременността?
Бременните жени са изложени на повишен риск от бактериална вагиноза поради хормонални промени, които се случват по време на бременност. Хормоните са химикали, произведени от тялото.
Повечето жени с бактериална вагиноза имат напълно нормална бременност. И до половината от случаите на бактериална вагиноза при бременни жени преминават от само себе си.
Все пак проучванията показват, че наличието на бактериална вагиноза по време на бременност е свързано с повишен риск от:
- Преждевременно раждане
- Преждевременно пукнат околоплоден мехур
- Ниско тегло на плода при раждане
- Инфекция на матката след раждане
- Спонтанен аборт през втория триместър
- Следродилен ендометрит
Бактериална вагиноза по време на бременност повишава риска от преждевременно раждане и ниско тегло на бебето при раждане. Преждевременно раждане е раждане преди 37-ма седмица от бременността.
Връзката между бактериалната вагиноза и усложненията по време на бременност не е напълно ясна.
Наличието на бактериална вагиноза увеличава риска от определени инфекции, предавани по полов път, като генитален херпес, хламидия, гонорея и ХИВ, ако жената е изложена на тях.
При жени, които не са бременни, бактериалната вагиноза се свързва с повишен риск от тазова възпалителна болест и инфекции след гинекологична операция.
14.4. Какви са възможностите за лечение на бактериална вагиноза по време на бременност?
При диагностициране с бактериална вагиноза лекарят ще предпише антибиотичен курс на лечение, който се счита за безопасен за прием по време на бременност. Важно е да се довърши курсът на лечение, дори и някои симптоми да са изчезнали.
Често се предписват антибиотици, които ще унищожат някои от бактериите, които причиняват симптоми на бактериална вагиноза:
- Метронидазол (Флажил) - обикновено под формата на таблетки, вагинални таблетки или гел.
- Клиндамицин - под формата на крем или таблетки
Важно е лечението да бъде назначено от лекар, за да се избегне рискът от вреда за бебето. Не трябва жената да предприема самолечение.
14.5. Как може да се предотврати бактериалната вагиноза?
"Добрите" бактерии са най-добрата защита срещу бактериална вагиноза, така че е препоръчително да се насърчава растежа на бактериите лактобацилус.
Употребата на вагинален душ трябва да се избягва, тъй като измива всички полезни бактерии заедно с лошите, а много душове съдържат силни химикали (вагиналният душ така или иначе не е безопасен по време на бременност). Поддържането на добра интимна хигиена е важно, но трябва да се избягват спрейове за женска интимна хигиена или ароматизирани измивни продукти. Тези продукти могат да нарушат деликатния баланс на бактериите във вагината.
Ако сте бременна и имате съмнение за бактериална вагиноза, незабавно се консултирайте с Вашия лекар. Ранната диагноза и подходящо лечение са ключови за поддържане на здрава и нормална бременност.
Галерия
Библиография
https://www.marchofdimes.org/find-support/topics/pregnancy/bacterial-vaginosis-and-pregnancy
https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-complications/bacterial-vaginosis-during-pregnancy/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9968788/
https://www.babycenter.com/pregnancy/health-and-safety/bacterial-vaginosis-bv-during-pregnancy_1427335
Коментари към Бактериална вагиноза