- Какво представлява бактериалната вагиноза?
- Епидемиология на бактериалната вагиноза
- Причини за бактериална вагиноза
- Рискови фактори за бактериална вагиноза
- Симптоми на бактериална вагиноза
- Усложнения при бактериална вагиноза
- Каква е разликата между бактериална вагиноза и вагинална гъбична инфекция?
- Диагноза на бактериална вагиноза
- Диференциална диагноза на бактериална вагиноза
- Лечение на бактериална вагиноза
- Необходимо ли е лечение на бактериална вагиноза при мъжете?
- Прогноза при бактериална вагиноза
- Как може да се предотврати бактериалната вагиноза?
10. Лечение на бактериална вагиноза
Бактериалната вагиноза е лечима. Основните принципи на лечението на бактериалната вагиноза включват:
- Антибиотиците са основната терапия
- Данните за ефикасността на хранителни добавки с Lactobacillus (acidophilus) са противоречиви
- Бактериална вагиноза, възникваща при бременни жени, трябва да се лекува
- Неусложнените случаи обикновено преминават след стандартно антибиотично лечение
- Пациентките трябва да се мият само с хипоалергенни продукти или изобщо без измиващи препарати
- Пациентките не трябва да използват вагинален душ
- Изследване за други инфекции (например N gonorrhoeae, C trachomatis или херпес симплекс вирус) може да е подходящо
- Бактериална вагиноза, която не отшумява след един курс на лечение, може да бъде излекуван чрез прилагане на втори курс от същия агент или чрез преминаване към друг агент (например от метронидазол към клиндамицин или от клиндамицин към метронидазол)
- Не е необходимо лечение при асимптоматична колонизация с Gardnerella
10.1. Антибиотици
Лечението на бактериалната вагиноза обикновено се провежда с антибиотиците метронидазол (Флажил) или клиндамицин (Далацин С). Те могат да се приемат перорално или да се прилагат във влагалището с подобна ефикасност. Други антибиотици, одобрени и използвани за лечение на бактериална вагиноза, са тинидазол и по-новият секнидазол.
Но ефикасността на лечението на бактериална вагиноза е ниска, ако не се комбинира със съвети за начин на живот/намаляване на риска. Трябва да се предоставят допълнителни инструкции за избягване на прекомерно вагинално почистване или промиване и интравагинална практика.
Първоначалното лечение на бактериална вагиноза показва забележителна ефикасност, тъй като степента на излекуване в рамките на 1 месец обикновено варира от 80% до 90%.
Рецидив на бактериална вагиноза може да възникне при до 80% от жените в рамките на 9 месеца след първоначалното лечение. Около 10% до 15% от жените не се подобряват след първия курс на антибиотици и може да изискват допълнително лечение. Честотата на рецидиви се увеличава при сексуална активност със същия партньор преди/след лечението и непостоянна употреба на презерватив. Установено е, че естроген-съдържащите контрацептиви намаляват рецидивите.
Бактериалната вагиноза не се счита за полово предавана инфекция и не се препоръчва лечение на сексуалния партньор на жена с бактериална вагиноза.
10.2. Пробиотици
Според проучвания има хипотетични, но недостатъчни доказателства за пробиотиците като лечение на бактериална вагиноза. Предпочитаните пробиотици за бактериална вагиноза са тези, съдържащи високи дози лактобацили (около 109 CFUsTooltip колонии образуващи единици), прилагани във влагалището.
Интравагиналната употреба се предпочита пред пероралния прием. Продължителните повтарящи се курсове на лечение изглеждат по-обещаващи от кратките курсове.
Липсата на ефективност на наличните в търговската мрежа Lactobacillus пробиотици може да се дължи на това, че повечето всъщност не съдържат вагинални лактобацилни щамове.
10.3. Антисептици
Възможно е да се прилагат локални антисептици, например деквалиниев хлорид, поликрезулен, хексетидин или повидон-йод вагинални супозитории, ако рискът от възходящи инфекции е нисък (извън бременността и при имунокомпетентни хора без анамнеза за инфекции на горните генитални пътища).
Коментари към Бактериална вагиноза