4. Симптоми и усложнения при синдром на хроничната умора
Сред основните, задължителни признаци при миалгичен енцефаломиелит се включват интензивна умора, поява на значително неразположение след усилие и нарушения на съня за период от поне шест месеца в комбинация със замайване и/или когнитивен спад.
Персистирането на тези прояви се използва е включено като част от основните диагностични критерии за потвърждаване на болестта. При значителен процент от засегнатите, освен тези главни признаци, се наблюдават и различни други, допълнителни симптоми, които показват силна вариабилност.
4.1. Умора
Умората при миалгичен енцефаломиелит е значителна, интензивна, не се асоциира с подлежащо заболяване, травма, натоварване (психическо, умствено или физическо). Умората не отшумява след почивка и пречи на извършването на рутинните ежедневни дейности (битови, социални, професионални).
Умората влошава качеството на живот, като при умерените и тежки случаи пречи в значителна степен на ежедневието.
Следва да се различава от умората, която се наблюдава при хронично претоварване (умората в този случай преминава след интензивна почивка), от умората, наблюдавана при подлежаща анемия, хипотиреоидизъм, диабет, множествена склероза, сезонни афективни разстройства.
Умората продължава повече от шест месеца и се проявява заедно с другите характерни за синдрома оплаквания.
4.2. Неразположение след усилие
Неразположението след усилие (физическо, уствено, психическо) е изключително характерна проява за синдрома на хроничната умора и е един от типичните симптоми, които подпомагат диагностицирането.
Характерно за появата на неразположение след усилие е следното:
- тригери: в ролята на тригери на състоянието могат да бъдат физически, психически или умствен труд или претоварване. При тежки протичане дори елементарни ежедневни дейности, като вземане на душ, пазаруване и други, могат да провокират развитието на симптоми
- давност: симптомите се проявяват най-често в рамките на няколко часа до 24 часа след съответното усилие и могат да продължат различен период от време при отделните индивиди
- симптоми: сред най-честите прояви, които съпътстват неразположението след усилие, включват затруднена концентрация, затруднена и забавена мисловна дейност, трудно заспиване, главоболие, световъртеж, възпалено гърло, като при някои пациенти могат да се наблюдават и грипоподобни оплаквания
4.3. Нарушения на съня
Нарушенията на съня са изключително чести и се проявяват по различен начин при отделните пациенти. При някои се наблюдава трудно заспиване, често събуждане, кошмарни съновидения, интензивни и ярки сънища, които водят до умора след сън. При всички сънят е непълноценен, не води до почивка, пациентите се будят уморени.
При част от засегнатите е възможно наличие на подлежаща сънна апнея, синдром на неспокойните крака, нощни мускулни спазми, които допълнително влошават нарушенията на съня.
4.4. Когнитивен спад и замайване
За поставяне на диагнозата при синдром на хроничната умора сред задължителните симптоми се включва и наличието на замайване и/или когнитивен спад. Когнитивният спад се характеризира с нарушения в мисловния процес, фокуса, запаметяването, затруднения при взимане на решения, продуктивността и други.
При преминаване от легнало в седнало или изправено положение или при ставане от седнало в изправено положение пациентите страдат от замайване, световъртеж, зрителни нарушения (замъглено зрение, поява на петна и други).
Тези прояви, макар и характерни за редица други болестни състояния, когато се проявяват в комбинация с умора, неразположение след натоварване и нарушения на съня за период от поне шест месеца е високо вероятно да се дължат на синдром на хроничната умора.
4.5. Други симптоми при синдром на хроничната умора
Симптоми при синдром на хроничната умора варират в значителна степен при отделните засегнати, като могат да флуктуират през деня с периоди на влошаване и подобряване. Освен задължителните основни симптоми, често се наблюдават и други, допълнителни оплаквания, по-честите от които включват:
- болков синдром: болковият синдром се среща при много от пациентите със синдром на хроничната умора, като може да се прояви под формата на главоболие, мускулни болки, костно-ставни болки със засягане на изолирани региони или генерализиране на процеса
- неврологични прояви: неврологичните прояви се характеризират с поява на мравучкане, изтръпване, нарушения в подвижността на крайниците, парене, но са възможни също и парези, парализи, гърчове. Неврологичните промени могат да станат причина за промени в походката, промени в речта и говора при някои от засегнатите
- психоемоционални промени: при значителен процент от пациентите се наблюдава лабилно настроение, повишена раздразнителност, апатия, депресивни епизоди, тревожност, панически атаки и други
- стомашно-чревни оплаквания: гастроинтестиналните прояви са по-рядко срещани, като са крайно неспецифични и обикновено включват стомашен дискомфорт, подуване, болки в корема, запек или диария, поява на киселини и други
- други: възможни са задух, сърцебиене, повишена чувствителност към светлина, промени в лимфните възли, нощно изпотяване, изразен косопад, нарушения в менструалния цикъл, промени в либидото, необясними промени в теглото и много други
4.6. Усложнения при синдром на хроничната умора
Синдромът на хроничната умора води до намаляване на продуктивността, работоспособността, удовлетвореността, социалните контакти, но също се асоциира и с различно по степен и тежест влошаване на цялостното здравословно състояние, склонност към изолация и психично емоционални разстройства.
Състоянието може значително да влоши качеството на живот, повишава риска от преждевременна смърт, свързана с някои подлежащи промени и изисква своевременно разпознаване на симптомите и стартиране на насочена терапия.
Коментари към Синдром на хроничната умора