Синдром на хроничната умора
1. Какво представлява синдромът на хроничната умора?
Синдромът на хроничната умора, известен още в медицинските среди и като миалгичен енцефаломиелит, представлява медицинско състояние, характеризиращо се със силна, влошаваща ежедневието и неповлияваща се от почивка умора, неразположение след натоварване, нарушения на съня, замайване и дефицит на мисловните процеси.
Може да засегне лица от всички възрасти, но се наблюдава най-често в млада и активна възраст, между 30 и 50 години, показвайки по-високо разпространение сред женския пол.
Точните причини за появата му не са напълно изяснени, като се обсъждат вероятни имунологични, генетични или постинфекциозни фактори. Особено често състоянието се открива след прекарана Лаймска болест, Ку-треска, инфекции, причинени от Epstein-Barr вирус, херпес вирус 6 и други, както и след тежка физическа или психоемоционална травма.
Протича с някои характерни и типични прояви, наличието на които значително подпомага диагнозата в комбинация с редица други разнородни оплаквания. Типични за болестта са умора, неразположение след физическо, емоционално или умствено натоварване, нарушения на съня, когнитивен спад и/или замайване, продължаващи повече от шест месеца. За тях липсва обяснение и подлежащо заболяване.
Допълнително могат да се наблюдават широк кръг от оплаквания, включително депресивни епизоди, тревожност, главоболие, мускулни болки, изтръпване и мравучкане по крайниците, стомашно-чревни оплаквания, грипоподобни прояви и много други.
Диагнозата е главно по метода на изключването, като важно значение има установяването на типичните за болестта оплаквания. Синдромът на хроничната умора следва да се различава от идентичните симптоми, наблюдавани при редица други заболявания, включително анемия, сънна апнея, болести на щитовидната жлеза, фибромиалгия, някои неврологични заболявания, хронични инфекции и други.
Лечението е предимно със симптоматична насоченост, като се прилагат лекарства, добавки, различни методи и техники за подобряване на енергийните нива, подобряване на съня, изостряне на мисълта и повишаване на физическата издръжливост.
Честота и разпространение
Синдромът на хроничната умора е повсеместно разпространен, като много от случаите не са диагностицирани във връзка с ниска информираност относно болестта. Среща се между два и четири пъти по-често сред представителите на женския пол, с най-висока честота между 30 и 50 години.
Причини и рискови фактори
При синдрома на хроничната умора настъпват промени в имунната система, кръвното налягане, нивата на някои хормони и невротрансмитери, в мозъчната и мисловната дейност, като сред най-честите причини се обсъждат:
- генетична предиспозиция: състоянието показва фамилна предразположеност, като все още липсва яснота кои гени се засягат
- инфекции: при много от засегнатите се съобщава за прекарана наскоро инфекция, включително Лаймска болест, Ку-треска, херпес вирус 6 инфекция, Epstein-Barr вирусна инфекция и други
- хормонални промени: по-високата честота при жени се асоциира с промени в хормоналния фон във връзка с проблеми с щитовидната жлеза, бременност, раждане, ранна менопауза и други
- физическа или емоционална травма: след прекарана физическа, психическа или емоционална травма може да се развие синдром на хроничната умора
Симптоми и усложнения при синдром на хроничната умора
Състоянието се характеризира с наличие на следните прояви за период, по-голям от шест месеца, по време на който симптомите са налице през поне половината от времето:
- умора: силна, изтощителна, продължителна умора, която не отшумява след почивка, не се асоциира с подлежащо заболяване, прием на лекарства или друг проблем
- неразположение след усилие: след физическо, умствено или психическо натоварване се наблюдава неразположение, проявяващо се с главоболие, умора, нарушения на съня, когнитивен спад, световъртеж, болки в гърлото и други, проявяващи се в рамките на часове или до 24 часа след натоварването
- нарушения на съня: трудно заспиване, често събуждане, ярки и интензивни сънища, кошмарни съновидения, умора след събуждане
- други оплаквания: характерен е когнитивен спад със забавяне на мисълта, концентрацията, паметта, както и световъртеж и замайване при изправяне. Възможни са многобройни други прояви, вариращи в широка степен при отделните пациенти
Диагноза и изследвания
Поставянето на диагнозата често е трудоемко, като изключително важно е диференциране от всички други възможни състояния, които могат да провокират идентични симптоми. За целта е необходим подробен разпит, обстоен преглед, насочени лабораторни и/или образни изследвания.
За подпомагане на диагностичния процес са разработени диагностични критерии, наличието на които за повече от шест месеца насочва към синдром на хроничната умора. Те включват задължителните за болестта симптоми умора, неразположение след натоварване, нарушения на съня, когнитивен спад и/или замайване.
Лечение при синдром на хроничната умора
Терапията при потвърждаване на диагнозата включва редица общи мерки и средства, целящи ограничаване на рисковите фактори, вредните навици, подобрение на хигиената на съня, оптимизиране на двигателната активност и натоварването.
При умерените и тежки форми често се налага лекарствена терапия за овладяване на съответните признаци на болестта, като най-често се използват обезболяващи, антидепресанти, ноотропни средства, витамини и други в подходящ дозов режим и комбинации, съобразени с оплакванията при конкретния пациент.
Галерия
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-fatigue-syndrome/symptoms-causes/syc-20360490
https://www.nhs.uk/conditions/chronic-fatigue-syndrome-cfs/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/chronic-fatigue-syndrome
https://en.wikipedia.org/wiki/Chronic_fatigue_syndrome
https://www.healthline.com/health/chronic-fatigue-syndrome
https://medlineplus.gov/chronicfatiguesyndrome.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557676/
https://www.webmd.com/chronic-fatigue-syndrome/what-is-chronic-fatigue-syndrome
https://www.medicalnewstoday.com/articles/184802
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17720-myalgic-encephalomyelitis-chronic-fatigue-syndrome-me-cfs
Изображения: freepik.com
Коментари към Синдром на хроничната умора