- Какво представлява зъбният камък?
- Как се образува зъбният камък?
- Клинична картина и значимост на зъбния камък
- Защо е важно редовно да почистваме зъбния камък?
- Как се почиства зъбният камък?
- Как с естествени средства да премахнем плаката и зъбния камък?
- Как да се предпазим от натрупване на зъбен камък?
5. Как се почиства зъбният камък?
За разлика от зъбната плака, зъбният камък не може да бъде отстранен с четка и паста за зъби. Тогава възниква въпроса как се почиства зъбният камък.
Отстраняването на зъбния камък се извършва от лекар по дентална медицина и преминава през три етапа - скалинг (1), препариране на кореновата повърхност, при създадени пародонтални състояния (2) и полиране (3).
Целта на това почистване е пълното отстраняване на надвенечните и подвенечните отлагания - плака и зъбен камък. В резултат на почистването намаляват G(-) микробни популации и се увеличават G(+), които са свързани с пародонтално здраве.
Процедурата за почистване на зъбния камък не уврежда нито зъбните структури, нито венците.
5.1. Скалинг
Скалингът е процедура, която има за цел елиминиране на отлаганията (плака и зъбен камък) от коронковите и от кореновите зъбни повърхности.
Най-често скалингът се извършва с помощта на ултразвукови апарати. Те имат различни по форма и размери ултразвукови накрайници. При допиране на накрайника върху зъбния камък, той се натрошава на малки парчета и пада под действието на вибрациите, а върхът на скалера пръска фина струя вода, която отмива начупения зъбен камък.
След почистването с ултразвуков апарат се препоръчва ръчно почистване на по-фините отлагания.
5.2. Препариране на кореновата повърхност
Препарирането на кореновата повърхност (Root planning) е процедура, която напълно елиминира зъбния камък върху кореновата повърхност и създава гладка, чиста и твърда коренова повърхност. Без тази процедура е немислимо лечението на пародонталния джоб при пародонтит.
Препарирането на кореновата повърхност може да се извърши в няколко посещения. При необходимост Вашият стоматолог би могъл да Ви препоръча пародонтална хирургия.
Препарирането на кореновата повърхност се извършва като етап в почистването за зъбния камък само при определени условия и при наличие на пародонтално заболяване.
5.3. Полиране
Полирането е също много важен етап от почистването на зъбния камък, тъй като фино заглажда зъбните повърхности и намалява последващото натрупване на зъбен камък. Полирането може да се извърши по два начина.
Първият начин е полиране със специални гумички, четки и полирна паста. Пастата съдържа абразиви, които премахват налепите и оцветяванията, и флуориди, които заздравяват емайловата повърхност.
Вторият начин е полиране на зъбите с Air-Flow. Този апарат действа на принципа на пясъкоструйката. Той разпръсква под високо налягане вода, смесена със специална сода, и така почиства и полира зъбните повърхности.
5.4. Колко време отнема почистването на зъбния камък?
Времето за почистване на зъбен камък зависи основно от количеството на отлаганията, пародонталното здраве на пациента и от други фактори.
Поради тази причина на въпроса колко време отнема почистването на зъбния камък отговорът е, че това е строго индивидуално за всеки човек, но средно отнема около 30 минути.
5.5. Колко често трябва да се почиства зъбният камък?
Пациентите трябва да посещават кабинета на лекаря по дентална медицина на всеки шест месеца за професионално почистване на зъбите. Но има пациенти, които натрупват зъбен камък по-бързо от други, и такива, които страдат от пародонтални заболявания.
По тази причина на въпроса колко трябва да се почиства зъбният камък трябва да отговори лекуващият стоматолог, който следи състоянието на конктретния пациент.
Коментари към Зъбен камък