- Какво представлява зъбният камък?
- Как се образува зъбният камък?
- Клинична картина и значимост на зъбния камък
- Защо е важно редовно да почистваме зъбния камък?
- Как се почиства зъбният камък?
- Как с естествени средства да премахнем плаката и зъбния камък?
- Как да се предпазим от натрупване на зъбен камък?
2. Как се образува зъбният камък?
Зъбният камък се образува в резултат на узряването и стареенето на бактериалната зъбна плака.
Зъбната плака се появява около два часа след измиването на зъбите. Тя не може да се види с просто око. Плаката се състои предимно от микроорганизми, съставки от слюнката, олющени епителни клетки от устната лигавица и специфични въглехидрати.
В началото броят на микроорганизмите в плаката е малък, но с течение на времето започва де се увеличава. Отначало микроорганизмите в плаката са предимно (Gr+) аероби - нормални обитатели на устата, но впоследствие, когато се изчерпи кислорода и се увеличи киселинността в плаката, се появяват патогенни микроорганизми (Gr-) анаероби.
Съществуват много теории за това точно как се образува зъбният камък, но всички се обединяват около твърдението, че зъбният камък се натрупва в резултат на минерализирането на зъбната плака.
Плаката има способността да концентрира калций от 2 до 20 пъти, а концентрацията на фосфор е три пъти по-голяма.
Ако зъбната плака не се отстранява периодично, минералните соли в нея преципитират, формират се кристали в интрацелуларния матрикс, а по-късно и в бактериалните клетки - започва минерализацията и отлагането на зъбен камък под действие на минералите в слюнката.
Зъбният камък има органична и неорганична съставка. Неорганичната част е 70-90% от масата на зъбния камък и се състои от калциеви и фосфатни соли и по-малко магнезиеви. Органичната част са десквамирани епителни клетки, протеин - полизахаридни комплекси, левкоцити и различни микроорганизми.
Коментари към Зъбен камък