3. Причини и рискови фактори за развитие на далекогледство
Причините за възникване на далекогледство се състоят в нарушения на формата на лещата. Рискът от развитие на сигнификантна физиологична хиперметропия се определя в голяма степен от наследствените фактори и анатомични особености на окото при взаимодействието им с някои от факторите на околната среда.
Физиологичната хиперметропия обикновено не се развива в ранна детска възраст, а е по-характерна с напредване на възрастта.
3.1. Генетична предразположеност
Наследствените фактори и генетична предразположеност играят голяма роля за появата, развитието и прогресията на далекогледството. Проучва се ролята на редица гени и техните аномалии, които при взаимодействие с някои от факторите на околната среда, благоприятстват развитието на хиперметропия.
При позитивна фамилна анамнеза е необходимо от ранна възраст редовно проследяване на зрителната острота и ранно лечение на грешките в рефракцията.
3.2. Зрителни аномалии
При патологично далекогледство се наблюдава скъсена очна ябълка или прекалено плоска роговица и невъзможност на лещата да приспособи формата си, така че да фокусира лъчите точно на ретината. Аномалиите във функционалната активност на зрителния анализатор предразполагат към развитие на далекогледство.
При много бебета в ранна детска възраст се наблюдава известно далекогледство, но обикновено с навършване на 3-годишна възраст зрението се нормализира, като с напредване на възрастта нараства рискът от поява на късогледство.
Специален вид далекогледство, наблюдавано с напредване на възрастта е развитието на пресбиопия, състояние, което настъпва поради склерозиране на лещата и намаляване на нейните рефракционни свойства.
3.3. Други подлежащи заболявания
В някои редки случаи хиперметропията може да се дължи на някои заболявания, като лошо контролиран захарен диабет, синдром на малките очи (микрофталмия), туморни заболявания около окото, увреждащи структурите на зрителната система, съдови заболявания на ретината и други.
Описани са, макар и с много ниска честота, случаи на прием на определени лекарства за продължителен период от време, което води до развитието на ниско степенно далекогледство.
Коментари към Далекогледство
Теодор С
Здравейте, При офталмоскопия задължително ли е разширяване на зениците или може и без него да се извърши?
Здравейте! Неразширената зеница значително ограничава зрителното поле, достъпно за преглед. Ако имате притеснения относно изследването - консултирайте се с офталмолога си и се доверете на неговата преценка като специалист.
Здравейте, При офталмоскопия задължително ли е разширяване на зениците или може и без него да се извърши?