- Какво представлява вагиналното течение?
- Какво представлява нормалната вагинална секреция?
- Какви са защитните механизми на влагалището?
- Причини за вагинално течение
- Симптоми и признаци при вагинално течение
- Методи за изследване на вагиналното течение
- Вагинално течение при бременност
- Вагинално течение след менопауза
8. Вагинално течение след менопауза
Вагиналното течение е често срещано и може да се появи поради редица причини. Жлезите във влагалището и шийката на матката произвеждат малки количества течности, които се отделят всеки ден. Това е нормално и е изпитано от всяка жена, и поддържа тялото здраво. По време на овулация, сексуална възбуда или кърмене течността може да има по-силно бял цвят и по-гъста консистенция.
След менопаузата нивата на естроген намаляват значително. В резултат на това количеството на нормалното вагинално течение обикновено намалява. Въпреки това, тъй като лигавицата на влагалището изтънява и става по-суха (състояние, наречено атрофичен вагинит), е по-вероятно влагалището да стане раздразнено, което често води до необичайно бяло, гъсто течение от влагалището. Естроген заместваща терапия може да се използва за лечение на този вид течение.
Липсата на вагинални секрети, произведени от организма, и изтъняване на вагиналната лигавица след менопауза може да доведе до по-висока честота на инфекция. Вагиналните секрети и менструацията действат като защита от инфекция по-рано в живота. Когато вече няма никаква защита, инфекцията по-честа. Това също може да бъде причина за вагинално течение след менопауза. Такива инфекции обикновено не са сериозни, но могат да причинят дискомфорт. Все пак е необходимо да се диагностицират, за да се започне лечението най-скоро.
Кървав секрет след менопауза може да бъде признак на по-сериозно заболяване и трябва да се диагностицира и лекува веднага. Въпреки че това може да бъде нормална реакция на непрекъснато променящи се хормони, е необходима консултация и преглед от лекар, за да се определи причината.
8.1. Причини за вагинално течение след менопауза
Менопаузата е етап от живота, а не медицинско състояние. Симптомите могат да бъдат стресиращи, но в повечето случаи безвредни за жената. Характеризира се с прекратяване на менструацията и намаляване на производството на естроген. Когато това се случи, тялото реагира със симптоми, които са напълно нормална част от процеса. Тези признаци се проявяват с вагинална секреция, което обикновено сигнализира за атрофия на вагиналните стени. Това е лечимо състояние, но е важно да се отбележи, че този вид вагинално течение е нормална част от менопаузата.
Инфекция и сериозни заболявания са други причини за постменопаузално вагинално течение, което трябва да бъде изследвано от лекар, така че лечението да може да започне възможно най-скоро. Ако една жена е като хормоно-заместителна терапия (ХЗТ), дозировката може да бъде твърде ниска, поради което тя да изпитва вагинално течение. Все пак, трябва да се има предвид, че приемът на синтетичен естроген се свързва с повишен риск от рак на гърдата и сърдечно-съдови заболявания, така че трябва да се вземе това под внимание преди употреба на ХЗТ и със сигурност, преди да се увеличи дозата.
Вагинални инфекции, като бактериална вагиноза, трихомониаза и гъбични инфекции, са редки след менопауза, но могат да се появят рискови фактори за тези инфекции. Рисковите фактори за гъбични инфекции включват диабет и инконтиненция. Рисковите фактори за бактериална вагиноза и трихомониаза включват нови или няколко сексуални партньори.
Ако жена развие диабет, което понякога се случва по време на менопаузата, това може да доведе до заболяване, наречено кандидозен вулвовагинит.
Ако по-възрастните жени са сексуално активни, трябва да се използват презервативи, за да се намали рискът от полово предавани болести. Въпреки това, тъй като презервативите могат да раздразнят вагиналните тъкани, особено при по-възрастните жени, е от съществено значение да се използват лубриканти.
По-възрастните жени са с по-голяма тенденция да бъдат подложени на терапевтични процедури, които могат да намалят нивата на естроген и по този начин увеличават вероятността от иритация на влагалището. Такива лечение включват отстраняване на двата яйчника, насочен към таза лъчева терапия и някои лекарства за химиотерапия.
Проблеми, които затрудняват добрата хигиена, като инконтиненция, са по-често срещани сред по-възрастните жени. Лошата хигиена може да доведе до хронично възпаление на гениталната област поради дразнене от урина или изпражнения.
Кървав секрет след менопауза може да бъде симптом на рак. Този вид рак може да се лекува ефективно, когато се диагностицира възможно най-рано.
Вагиналното течение, което настъпва след менопауза, обикновено се причинява от атрофия на вагиналните стени. Въпреки това, е важно да се извърши медицински преглед, ако вагиналното течение е с мирис, цвят, кърваво или прекомерно.
Атрофичен вагинит
Постменопаузалният атрофичен вагинит или вагиналната атрофия е изтъняване на стените на влагалището, причинено от понижени нива на естроген. Най-често се появява след менопауза.
Менопаузата е времето в живота на жената, обикновено на възраст между 45 и 55 години, когато яйчниците вече не отделят яйцеклетки и менструалният цикъл спира.
Изображение: BruceBlaus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Повече информация за менопаузата може да прочетете тук:
Жените с вагинална атрофия имат по-голям риск за хронични вагинални инфекции и проблеми с уринирането. Тя също така може да причини болезненост при полов акт.
Според Американската асоциация на семейните лекари до 40 % от жените след менопауза имат атрофичен вагинит.
Някои фактори могат да допринесат за развитието на вагинална атрофия:
- Тютюнопушене - пушенето на цигари се отразява негативно на кръвообращението, в резултат на което влагалището и други тъкани не получава достатъчно кислород. Тютюнопушенето също така намалява ефектите на естествено срещащите се естрогени в тялото. В допълнение, жените, които пушат, обикновено изпитват по-ранна менопауза.
- Без вагинални раждания - изследователи са установили, че жените, които никога не са раждали вагинално, са по-склонни да развият атрофичен вагинит, отколкото жените, изпитали вагинално раждане.
- Липса на сексуална активност - сексуалната активност, с или без партньор, увеличава притока на кръв и увеличава еластичността на вагината.
Симптомите на вагинална атрофия могат да включват:
- изтъняване на вагиналните стени
- скъсяване на вагиналния канал
- вагинална сухота
- усещане за парене във влагалището (възпаление)
- зацапване на кръв след полов акт
- дискомфорт или болка по време на полов акт
- болка или парене при уриниране
- по-чести инфекции на уринарния тракт
- инконтиненция на урина
Атрофичният вагинит увеличава риска от заразяване с вагинални инфекции. Атрофията води до промени в киселинната среда на влагалището, което улеснява растежа и развитието на бактерии, гъбички и други микроорганизми.
Също така увеличава риска от атрофия на пикочната система (генитоуринарна атрофия). Симптомите включват по-често или по-спешно уриниране или усещане за парене по време на уриниране.
Някои жени могат да получат инконтиненция на урина или повече инфекции на пикочните пътища.
Лечение е възможно да подобри състоянието на вагината и качеството на живот. То може да се съсредоточи върху симптомите или основната причина.
Овлажнители и лубрикант на водна основа могат да помогнат за лечение на вагиналната сухота. Ефектите на овлажнителите обикновено продължават по-дълго, отколкото тези на лубрикантите. Може да се използва лубрикант на водна основа, за да се намали дискомфортът по време на полов акт.
Ако симптомите са тежки, лекарят може да препоръча естроген-заместителна терапия. Естрогенът подобрява еластичността и естествената влажност на вагината. Естрогенът може да се прилага локално или орално.
Локалното (вагинално) приложение на естероген има предимството, че е ефективно при по-ниски дози и ограничава цялостното излагане на организма на естроген, тъй като по-малко достига кръвта. Също така може да осигури по-добро директно облекчаване на симптомите, отколкото орален прием на естроген.
Вагиналната естрогенова терапия се предлага в няколко форми: вагинален естрогенен крем, вагинален естрогенен пръстен, вагинална таблетка естроген.
Ако вагиналната сухота е свързана с други симптоми на менопауза, като умерени или тежки горещи вълни, лекарят може да предложи орално приложение на естероген.
Повече информация за състоянието може да прочетете тук:
8.2. Лечение на вагиналното течение след менопауза
Лечението на вагиналното течение след менопауза зависи от причината. То може да се третира с медикаменти за бактериална инфекция. Алтернативно, могат да се използват антимикотични средства при гъбична инфекция. Лекарят ще определи кой е видът инфекция по време на прегледа.
Кървав секрет след менопаузата може да изисква провеждането на допълнителни тестове или биопсия, за да се определи причината за него.
Хормоналната заместителна терапия може да се използва за лечение на постменопаузалното вагинално течение, което е причинено от вагинална атрофия. Това е нормална част от менопаузата, която е причинена от намаляване на образуването на естроген. Замяната на естроген намалява много от симптомите на менопаузата, включително вагинално течение.
8.3. Превенция на вагинално течение след менопауза
Употреба на всички медикаменти, които са предписани за инфекцията, е един от начините за предотвратяване на повторна проява на симптомите. Има и някои промени в начина на живот, които може жената да направи. Консумацията на здравословна диета и редовна физическа активност ще помогнат за производство на химикали и хормони на естествено ниво.
Други съвети за превенция на вагинално течение след менопаузата включват:
- всекидневно измиване и подсушаване на гениталната област
- избягване на горещи вани
- избягване на вагинални промивки
- смяна на праха за пране или омекотителя, ако причиняват дразнене на гениталната област
- употреба на памучно бельо
- смяна на латексови презервативи и спермицидни гелове
- след тоалетна почистването е винаги в посока отпред назад
- избягване на носене на тесни панталони, чорапогащи, бански или клинове за дълъг период от време
- избягване на женски хигиенни спрейове, оцветена или парфюмирана тоалетна хартия, дезодорирани ежедневни превръзки или тампони, пяна за вана
Коментари към Вагинално течение
Петя
Здравейте, при микробиология излезе \"липсва клет. възп. реакция\". Това значи ли, че всичко е наред?
Здравейте! Няма данни за възпаление.
Здравейте, при микробиология излезе \"липсва клет. възп. реакция\". Това значи ли, че всичко е наред?