- Какво представлява вагиналното течение?
- Какво представлява нормалната вагинална секреция?
- Какви са защитните механизми на влагалището?
- Причини за вагинално течение
- Симптоми и признаци при вагинално течение
- Методи за изследване на вагиналното течение
- Вагинално течение при бременност
- Вагинално течение след менопауза
7. Вагинално течение при бременност
Всички жени, независимо дали са бременни или не, имат някакво вагинално течение, започващо 1-2 години преди пубертета и завършващо след менопаузата. Количеството на вагиналния секрет варира във времето, като обикновено става по-значителен преди менструация.
Почти всички жени имат по-голямо количество вагинално течение по време на бременност, наричано още левкорея.
7.1. Нормално е да има вагинално течение по време на бременност?
Вагиналната секреция при бременни е подобна на физиологичното вагинално течение, което може да се появи между менструациите, само че е по-значителна.
Това нормално вагинално течение по време на бременност е без мирис (или с много лека миризма), млечно или кремаво на цвят, с гъста и лепкава консистенция.
Левкореята се случва по няколко причини. По време на бременността шийката на матката и вагиналните стени стават по-меки. Вагиналното течение се увеличава, за да помогне предпазването от разпространение на инфекция от вагината към матката.
Засилената вагинална секреция по време на бременност се дължи отчасти и на увеличеното производство на естроген и по-голям приток на кръв към вагиналната област. Левкореята се състои от секрети от шийката на матката и вагината, стари клетки от стените на вагината и нормалната бактериална флора от вагината.
Към края на бременността отделянето на вагинален секрет се увеличава и може да бъде объркано с урина.
През последната седмица или края на бременността вагиналното течение може да съдържа гъста слуз и малко кръв. Причината е отделянето на слузта, която е била в шийката на матката. Това е знак, че тялото започва да се подготвя за раждането.
Повишено вагинално течение е нормална част от бременността, но е важно да се проследява и да се информира лекуващия лекар, ако вагиналното течение се промени.
7.2. Кога да се консултирате с лекар?
Консултирайте се с лекуващия си лекар, ако:
- вагиналното течение има цвят
- вагиналното течение е със странен мирис
- почувствате сърбеж или дразнене във вагиналната област
- почувствате болка при полов акт или уриниране
- се появи зацапване или кървене
Физиологичното вагинално течение е с прозрачен или белезникав цвят и не мирише неприятно. Ако вагиналната Ви секреция има цвят или мирише странно или ако почувствате сърбеж или болка, може да имате вагинална инфекция.
В зависимост от Вашите симптоми може да имате кандидоза, бактериална вагиноза или паразитна инфекция (трихомониаза).
Необходимо е да започнете лечение възможно най-скоро, тъй като някои вагинални инфекции са свързани с повишен риск от спонтанен аборт или преждевременно раждане. Някои организми, които причиняват полово-предавани инфекции, могат да преминат през плацентата и да окажат въздействие върху плода, други могат да бъдат предадени на бебето по време на раждане.
Гъбичната инфекция не е толкова проблематична за бременността, но наличието й създава значителен дискомфорт.
Консултирайте се с лекуващия си гинеколог, ако вагиналното течение е кафеникаво. Това може да означава, че имате малко повече зацапване или кървене. То е доста разпространено в началото на бременността, но трябва да споделите за този признак на лекаря, за да се изключи друг проблем.
Информация за симптомите може да прочетете тук:
- Гнойно вагинално течение по време на бременност
- Жълто вагинално течение по време на бременност
- Вагинална болка по време на бременност
- Вагинален сърбеж по време на бременност
- Вагинално дразнене по време на бременност
- Болка по време на полов контакт през бременността
- Усещане за парене по време на уриниране при бременни жени
7.3. Гъбички по време на бременност
Най-често срещаната вагинална инфекция е кандидоза.
Симптомите могат да включват сърбеж, зачервяване и болезненост във вагиналната област, както и наличие на бяло, без мирис, като пресечено мляко течение. Някои жени могат да изпитват болка по време на полов акт или парене по време на уриниране.
Поради хормонални и други промени гъбичните инфекции са много често срещани по време на бременност.
Консултирайте се с Вашия лекуващ лекар за подходяща терапия. Някои от противогъбичните лекарства не трябва да се използват по време на бременност.
Винаги се консултирайте с Вашия лекар, ако подозирате, че имате гъбична инфекция!
Може да намалите риска от развитие на гъбички чрез носене на памучно бельо, избягване на употребата на парфюмирани сапуни или продукти за баня, избягване на носене на тесни дрехи.
Повече информация за гъбички по време на бременността може да прочетете тук:
7.4. Бактериална вагиноза по време на бременност
Бактериалната вагиноза е инфекция, която се причинява от дисбаланс на бактериите, които обикновено присъстват във влагалището. Понякога е безсимптомна, но може да предизвика вагинално течение с миризма на развалена риба, което е най-забележимо след полов акт. Сърбеж и / или парене могат да придружават вагиналната секреция.
Бактериалната вагиноза по време на бременност започва като вагинална инфекция, но понякога може да достигне матката и да предизвика преждевременно пукване на мехура и преждевременно раждане.
Консултирайте се с Вашия гинеколог веднага. Предписаната терапия може да премахне симптомите без опасност за плода и да намали вероятността от преждевременно раждане.
Изображение: Dr. F.C. Turner, Public domain, via Wikimedia Commons
7.5. Полово-предавани болести по време на бременност
Хламидията може да не причини вагинално течение или течение с лека миризма. Вагиналната секреция, която понякога е симптом на гонорея, може да бъде жълтеникава на цвят. Вагиналното течение, причинено от трихомониаза, може да бъде пенесто жълто-зеленикаво и често свързано със сърбеж. Тези три инфекции могат да причинят болезненост при полов акт или уриниране.
Наличието на полово-предавани болести по време на бременност може да доведе до преждевременно раждане и инфекция на матката след раждането. Някои организми, които причиняват полово-предавани инфекции, могат да преминат през плацентата и да окажат ефект върху плода, а други могат да бъдат предадени на бебето по време на раждането.
Отидете на преглед при Вашия лекуващ гинеколог. Много полово-предавани болести могат безопасно да бъдат лекувани с антибиотици по време на бременност.
Изображение: Public domain, via Wikimedia Commons
7.6. Кървене по време на бременност
Ако имате вагинално кървене по време на бременност, трябва да се свържете с Вашия лекар.
Много от жените губят малко количество кръв по време на бременност и обикновено това не е причина за притеснение.
Въпреки това, понякога кървенето може да е признак на по-сериозен проблем, като спонтанен аборт или проблем с плацентата.
7.7. Изтичане на урина по време на бременност
Най-добрият начин да разберете дали имате изтичане на урина е да забележите колко често и кога се случва. Ако изтичането е от време на време, като например при кашлица, кихане или по-силен смях, това вероятно е урина. Миризмата и цветът са също полезни показатели.
Изтичането на урина по време на бременност се дължи на натиск от нарастващата матката върху пикочния мехур.
Упражненията на Кегел - свиване и отпускане на мускулите около влагалището - помагат на някои жени да оказват контрол върху пикочния мехур. Също така може да се извършва "профилактично уриниране" - уриниране, преди да се появи реалното усещане за необходимост от уриниране. Не спирайте да пиете много вода в опит да избегнете проблема.
7.8. Изтичане на околоплодна течност
Околоплодната течност трябва да е прозрачна, но също така може да бъде кафява, зелена, жълта или с розов оттенък.
За разлика от урината, това изтичане не се случва спорадично. Ако околоплодният мехур се е спукал, обикновено течността продължава да изтича. Ако не сте сигурна дали това е околоплодна течност или урина, поставете превръзка и легнете в продължение на 30 минути. Ако усетите малка струя при изправяне, е възможно това да е околоплодна течност.
До началото на раждането при бременна жена никога не трябва да има изтичане на околоплодна течност. Незабавно се обадете на Вашия лекуващ гинеколог.
7.9. Какво мерки може да предприемете, свързани с вагиналното течение по време на бременност?
Повишеното вагинално течение е само една от нормалните, временни промени, които носи бременността.
Ако вагиналната секреция не се дължи на инфекция, не може да направите нищо, за да спрете течението, но може да използвате превръзки без аромат, които да го абсорбират, ако има нужда. (Не използвайте тампони по време на бременност.)
Следните съвети също могат да Ви помогнат:
- Поддържате външната вагинална област чиста и суха.
- Използвайте сапун без аромат при къпане.
- Не използвайте ароматизирани кърпички, душ гелове или вагинални дезодоранти.
- Не използвайте дамски душ - това може да раздразни кожата Ви и да наруши естествения бактериален баланс.
7.10. Как да се предпазите от вагинални инфекции?
Няма сигурен начин за предотвратяване на вагинални инфекции. Бременността увеличава риска от кандидоза.
Въпреки това, следните съвети могат да Ви помогнат за предпазване от вагинални инфекции:
- Не използвайте дамски хигиенни спрейове, ароматни вагинални миещи средства, ароматизирани превръзки или тоалетна хартия.
- Измийте добре ръцете си преди и след докосване на гениталиите.
- Носете широки панталони или поли и памучно бельо. Избягвайте тесни панталони и синтетични материи.
- Поддържайте чиста и суха вагиналната област.
- Винаги избърсвайте и измивайте в посока отпред назад след използване на тоалетната или банята.
- Незабавно сменяйте мокрите или влажни дрехи.
- Избягвайте тангенторни вани - могат да раздразнят влагалището и да допринесат за инфекции.
- Не използвайте дамски душ - промивката може да наруши равновесието на вагиналната флора и да увеличи риска от вагинална инфекция. Лекари не позволяват промивки с дамски душ по време на бременност, тъй като в редки случаи може да се въведе въздух в кръвоносната система през влагалището, което може да доведе до сериозни усложнения.
- Консумирайте кисело мляко ежедневно. То съдържа пробиотика Lactobacillus acidophilus, който може да помогне да се поддържа здравословен баланс на бактериите във вагината.
Коментари към Вагинално течение
Петя
Здравейте, при микробиология излезе \"липсва клет. възп. реакция\". Това значи ли, че всичко е наред?
Здравейте! Няма данни за възпаление.
Здравейте, при микробиология излезе \"липсва клет. възп. реакция\". Това значи ли, че всичко е наред?